Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Revistat i përshkruajnë gratë njëlloj si përdhunuesit Empty Revistat i përshkruajnë gratë njëlloj si përdhunuesit

Mon 12 Dec 2011 - 22:10
Kërkuesit thonë në një studim të ri se revistat për meshkuj i përshkruajnë gratë njësoj si përdhunuesit e dënuar. Psikologët thonë se studimi nxjerr në pah rrezikun e seksualizmit të femrave në media dhe bënë thirrje që kjo çështje të trajtohet. Në studim, meshkujve nga mosha 18-46 vjeç iu paraqitën thënie të përdorura nga disa revista të njohura për meshkuj. Më pas atyre iu paraqitën edhe thënie të të dënuarve për përdhunim. Atyre iu kërkua të tregojnë se me cilat komente identifikohen më shumë dhe shumica zgjodhi thëniet e përdhunuesve. Ndërkohë femrave iu kërkua të rendisin shprehjet sipas faktit se sa fyese janë ato. Rezultati ishte se ajo çfarë shkruhej në revista ishte më fyese se ajo çfarë thonë përdhunuesit.
Ermira_vlore
Ermira_vlore
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 31
<b>Postime</b> Postime : 1245
<b>Hobi</b> Hobi : piktura
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : VLORE
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

Revistat i përshkruajnë gratë njëlloj si përdhunuesit Empty Re: Revistat i përshkruajnë gratë njëlloj si përdhunuesit

Thu 15 Dec 2011 - 8:30
ska pik lidhjeje! Revistat i përshkruajnë gratë njëlloj si përdhunuesit 291947
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi