Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Studimi, “pse miku im ka më shumë miq se unë në Facebook Empty Studimi, “pse miku im ka më shumë miq se unë në Facebook

Fri 10 Feb 2012 - 16:23
Një studim i “American Life Project” përpiqet të sqarojë një fenomen të çuditshëm që ndodh shpesh me përdoruesit e internetit dhe faqes Facebook.Sipas studimit, një përdorues mesatar i Facebook ndërsa kërkon miq të rinj dhe bën ftesa ka rreth 245 miq në listë, ndërsa ai që merr ftesën zakonisht ka 359.Pra, zakonisht ata që kanë më pak miq kërkojnë të që të shtojnë numrin e tyre. Ndërsa ata që kanë arritur një numër maksimal vetëm presin ftesa dhe nuk para bëjnë.Ky fenomen lidhet me atë që psikologët e quajnë “paradoksi i miqësisë”, që do të thotë, miqtë tuaj janë gjithmonë më të suksesshëm se ju. Edhe në këtë rast ata kanë një listë më të madhe kontaktesh në Facebook.Ndërsa një psikolog anglez thekson se njerëzit kërkojnë miqësi me ata që kanë më shumë miq dhe nuk interesohen për ata që nuk kanë shumë.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi