Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Një formulë matematike për “gruan e përsosur” Empty Një formulë matematike për “gruan e përsosur”

Mon 15 Mar 2010 - 1:21
Nëse i qëndroni besnikë formulës, ajo do të rriste shanset e një çifti për një martesë të gjatë dhe të lumtur.
Kjo është zbuluar nga Shkolla e Biznesit e Gjenevës. Studimi akademik, i publikuar në Gazetën Evropiane të Kërkimeve Operacionale ka vërejtur në 1.074 çifte të moshës midis 19 dhe 75 vjet, për të gjetur faktorët social që ishin më të rëndësishme në një marrëdhënie të gjatë dhe të lumtur.
Përveç faktit se burri duhet të jetë pesë vjet më i vjetër se nusja e tij, dhe se nusja e tij duhet të ndajë të njëjtën trashëgimi, ata arritën në përfundimin se një grua duhet të jetë së paku 27 për qind më e zgjuar se burri i saj.
Ajo duhet gjithashtu të ketë një nivel më të lartë.
Kate Figes, e cila intervistoi 120 persona për librin e saj të fundit mbi marrëdhëniet e mirëkuptimit, Çiftet, thanë: "Nuk janë shumë gra më shumë inteligjente në një marrëdhënie? Ky është reagimi im i parë.
"E vetmja gjë është të gjesh unazën e vërtetë, nga ajo që unë kam gjetur. Sepse shumica e grave, kanë tendencë për të përcaktuar peizazhin emocional në një marrëdhënie," tha ajo. "Kështu që unë nuk e gjej të habitshme se gratë duhet të jenë më të zgjuara." Megjithatë, ajo paralajmëroi se burrat nuk duhet të japin dorëheqjen, duke kaluar në pasivitet.
"Burrat inteligjent kuptojnë se për një marrëdhënie të lumtur, partneri i tyre duhet të jetë i lumtur," tha ajo.
Linda Blair, psikologe klinike, mendon se mund të jetë një arsye evolucionare për gratë, që të jenë partneri më inteligjent në një marrëdhënie të suksesshme dhe afat-gjatë. Ajo tha: "Duke iu rikthyer parahistorinë, gratë kanë nevojë për të investuar më shumë në marrëdhëniet se sa burrat, sepse burrat biologjikisht janë më të përshtatur për të përhapur pasardhësit e tyre përreth."
Ata ishin, më të prirur për të investuar aftësitë e tyre intelektuale në ruajtjen e marrëdhënies.
"Por ju mund ta bindni veten për ndonjë gjë," shtoi ajo. Megjithatë, Christine Northam, një këshilltare martese për Relate, "Janë gënjeshtra, gënjeshtra dhe statistikat." Ajo nuk mund të pajtohet me idenë se gratë duhet të jenë më inteligjente se burrat e tyre. "Martesa moderne është në lidhje me kontributin që të dy prej jush keni dhënë në marrëdhënie," tha Znj Northam, e cila ka qenë i martuar për 41 vjet. "Është në lidhje me punën në skuadër. Kjo nuk do të thotë që të bëhesh mbizotërues ndaj tjetrit."
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi