Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
avatar
Legjenda
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 40
<b>Postime</b> Postime : 5560
<b>Hobi</b> Hobi : FUTBOLL
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne vendi e dashur quhet tetova
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/02/2012

Haliti: Shkupi, kryeqendra e Vilajetit të Kosovës Empty Haliti: Shkupi, kryeqendra e Vilajetit të Kosovës

Tue 21 Feb 2012 - 20:29
Message reputation : 100% (1 vote)
Një shkrim autorial i njërit prej figurave kyçe të PDK-së, Xhavit Haliti ka tronditur politikën dhe publikun maqedonas.

Në të, Haliti që është edhe nënkryetar i Kuvendit të Kosovës, shkruan se "Flamuri i Pavarësisë së Shqipërisë në gusht të 1912-ës u ngrit në Shkup".

"E përmenda këtë fakt për të theksuar: Fantazmat e historisë mes fqinjëve janë përherë mbytëse. Evropa demokratike arriti të mbytë supërfantazmat franko – gjermane. Në raportet Serbi – Kosovë, mendoj se pengesat historike dhe mitologjike, në kuadër të një Evrope dhe fryme universal demokratike, janë më të kalueshme dhe të asimilueshme" shkruan Haliti.

Më tej, ai shkruan për trajtimin e çështjes shqiptare në Ballkan duke rikujtuar se Shkupi ka qenë kryeqendra e vilajetit të Kosovës.

"Çështja shqiptare është tej fokusit të vëmendjes. Kemi avantazhin që jemi në qendër dhe në skajin më perëndimor të Ballkanit, pa të cilin BE-ja nuk mund ta pretendojë njësinë (Evropa s’mund të jetë e bashkuar pa Ballkanin). Kemi mundësinë t’i kontribuojmë stabilitetit (nëse vazhdojmë të sillemi si deri tash), por dihet që shqiptarët kanë në dorë, natyrshëm, detonatorët e shpërthimit të konfliktit në Ballkan. Po përmend vetëm një fakt historik: Kryeqendra e vilajetit të Kosovës ka qenë Shkupi"
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 38
<b>Postime</b> Postime : 21456
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

Haliti: Shkupi, kryeqendra e Vilajetit të Kosovës Empty Re: Haliti: Shkupi, kryeqendra e Vilajetit të Kosovës

Fri 24 Feb 2012 - 17:57
Tema zhvendoset, nga "Politika Shqiptare" ne: "Historia Shqiptare".
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi