Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Qytetet me te mire per studentet Empty Qytetet me te mire per studentet

Wed 29 Feb 2012 - 18:24
Faqja e specializuar QS Top Universities ka përpiluar listen e qyteteve më të mira për studentët. Ishin dhjetë kritere që u morën parasysh për klasifikimin e tyre, përfshirë numrin e insituteve brenda tyre, qeraja, reputacioni i universiteteve në rradhët e punëdhënësve etj. Por janë marrë në konsideratë edhe gjërat më të përgjithshme: cilësia e jetësës, aksesi urban, kostoja e jetesës, kultura dhe numri i banorëve.Duke analizuar të gjithë faktorët vendin e parë e zuri Parisi, nga qytetet italiane është vetëm Milanoja, por jo në dhjetëshen e më të mirëve.

Parisi- Nuk është padyshim qyteti më ekonomik në botë, por qendrat studentore dhe universitetet e tij e bëjnë atë vendin me ideal në botë për studentët. Mund të përmenden universitetet La Sorbonne, l’Ecole Polytechnique, l’Ecole Normale dhe l’Universitè Pierre et Marie Curie të njohura në të gjithë botën. Një në dhjetë student është i huaj për shkak edhe të lehtësisve që ofron Parisi për të huajt.

Londra- Është ndër vendet më popullore dhe ka 12 universitete të nivelit të lartë. Komunikim, shkenca sociale, media dhe art një mjedis akademik produktiv si dhe mundësi punësimi. Ashtu si dhe Parisi nuk është një qyetet ekonomik , pasi qeratë janë të larta dhe stërlina s’të ndihmon, por niveli i lartë i universiteteve dhe shërbimet e rëndisin Londrën në vendin e dytë.

Bostoni- Qyeteti i parë amerikan i rënditur që mban dy prej universitetve më të mira të botës, Harvard dhe Massachusetts. Kjo është zona me përqëndrimin më të lartë të universiteteve historike. Edhe cilësia e jetesës është ndër më të mirat, shumë hapësira të gjelbra, kulturë, art dhe aktivitete kombinohen në një metropol të gjallë dhe miqësor.

Por çfarë e pengon të jetë në vendin e parë? Të studiosh në Amerikë, përshembull në Harvard duhet të paguash 50 mijë dollarë vetëm në një vit. Mund të marrësh bursa por seleksionimi është i vështirë.

Melburni- Pika më e fortë e qytetit australian është qëndron në mundësitë e punësimit. Klima dhe cilësia e jetësës e rëndisin Melburnin në vendin e katërt.Padyshim edhe universitet shumë cilësore.

Viena- Pika e saj e fortë janë kostot e ulëta në universitete e saj. Edhe pse mund të mburret me vetëm dy univeristete ndërkombëtare. S’është si Londra por është mundësi e shkëlqyer për këdo që dëshiron të studiojë jashtë vendit.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi