Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Gara e NASA-s, studentët shqiptarë realizojnë projektin më të mirë

prej Wed 16 Apr 2014 - 20:33
Message reputation : 100% (1 vote)
Gara e NASA-s, studentët shqiptarë realizojnë projektin më të mirë 10255744_701962353183371_2354895917169351363_o
Studentët shqiptarë nga Shkupi të cilët ishin pjesëmarrës në garën globale (NASA space app challenge) të organizuar nga agjencia amerikane e hapësirës NASA, kanë arritur rezultat të jashtëzakonshëm. Grupi i përbërë prej studentëve shqiptarë ka fituar çmimin e parë në konkurs.

Të votuar nga 150 pjesëmarrësit në garë, u zgjodhën si projekti më i mirë në garë duke u kualifikuar në garën globale në mesin e 100 shteteve. Ekipi i formuar nga organizata LSU DECA (Suad Saliu, Blerant Ramadani, Artan Rahmani, Visar Zejnullahu dhe Jovan Andonov) punoi 48 orë pothuajse pandërprerë.

Projekti i tyre ishte një aplikacion, i cili do t’u lehtësojë njerëzve në përgjithësi udhëtimin në vende të reja. “Android aplikacioni” është hartë e gjithë globit, në të cilën secili do të mund të japë informacion për vendet që ka vizituar apo që i njeh.

Me këtë arritje ata futen në garën globale me gjasa për të fituar një udhëtim për në Florida dhe për të parë lëshimin e raketave për në hapësirë në mënyrë direkte. Kjo garë është zhvilluar për të tretën herë në 100 vende të botës, përfshi këtu edhe Maqedoninë.shekulli.


Gara e NASA-s, studentët shqiptarë realizojnë projektin më të mirë Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Gara e NASA-s, studentët shqiptarë realizojnë projektin më të mirë

prej Wed 16 Apr 2014 - 20:53
Edhe ne pike te hallit, ja q* rr* djallit...

KETA JANE SHQIPTARET...

Ju lumte vellezer, suksese nder breze...

Luan_Valikardi
(E.J.K)


Gara e NASA-s, studentët shqiptarë realizojnë projektin më të mirë 6ds9w0
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi