Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
avatar
Legjenda
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 40
<b>Postime</b> Postime : 5560
<b>Hobi</b> Hobi : FUTBOLL
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne vendi e dashur quhet tetova
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/02/2012

Shqiptarët të ndjekin vizionin e Skënderbeut! Empty Shqiptarët të ndjekin vizionin e Skënderbeut!

Fri 2 Mar 2012 - 21:37
Message reputation : 100% (1 vote)
Ceremonia e 568-vjetorit të Beslidhjes së Lezhës ka filluar të premten pa presidentin Bamir Topi dhe kryetarin e opozitës, Edi Rama. Aktiviteti është hapur nga kreu i Bashkisë së Lezhës, Viktor Tusha dhe të pranishëm ishin kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, kryeministri Sali Berisha, ministra të kabinetit qeveritar, kreu i Bashkisë së Tiranës, Lulzim Basha dhe zyrtarë të tjerë të lartë të vendit.
Të pranishëm në këtë ceremoni, ku munguan Topi dhe Rama, ishin edhe politikanë nga Kosova, Maqedonia dhe Mali i Zi, si dhe trevat tjera e diaspora. Arsyeja e mospranisë së Ramës nuk është bërë e ditur, ndërkohë Presidenca ka njoftuar se presidentit Topi nuk ishte në Lezhë pasi i është mohuar mbajtja e fjalimit nga Protokolli i Shtetit.

Pas pritjes në Bashkinë e qytetit, ceremonia është zhvendosur te varri i Gjergj Kastriotit – Skënderbeut, ku janë vendosur kurora me lule, në nder të Heroit Kombëtar, i cili para më shumë se pesë shekujsh arriti t’i bashkojë në një front gjithë fisnikët shqiptarë kundër Prandorisë Otomane, dhe kështu i dha jetë mundësisë mbijetesës së kombit shqiptarë.

Ndërkohë kryeministri Berisha deklaroi se vizioni për liri i Skënderbeut udhëhoqi shqiptarët ndër shekuj duke fituar luftëra njëra pas tjetrës. “Nderimi më i madh që ne mund t’u bëjmë fisnikëve shqiptarë që u mblodhën 568 vjet më parë, nderimi më i madh që mund t’i bëjmë prijësit tonë legjendar Skënderbeut, është të ndjekim me vendosmëri vizionin e tyre, vokacionin kombëtar perëndimor, të bëjmë gjithçka për të vendosur kombin në Bashkimin Europian, të bëjmë gjithçka për të shndërruar Shqipërinë, Kosovën dhe të gjitha trevat ku jetojnë shqiptarë, në treva dhe vende të zhvilluara”, tha Berisha. /Telegrafi/
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 38
<b>Postime</b> Postime : 21456
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

Shqiptarët të ndjekin vizionin e Skënderbeut! Empty Re: Shqiptarët të ndjekin vizionin e Skënderbeut!

Fri 2 Mar 2012 - 22:00
Nje lajm shume i vyer, por kam frike se Saliu e ka thene vetem sa per te thene...
Sa ta kishte kryer ate qe tha, nuk do ishte nevoja ta thoshte...
avatar
Legjenda
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 40
<b>Postime</b> Postime : 5560
<b>Hobi</b> Hobi : FUTBOLL
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne vendi e dashur quhet tetova
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/02/2012

Shqiptarët të ndjekin vizionin e Skënderbeut! Empty Re: Shqiptarët të ndjekin vizionin e Skënderbeut!

Sat 3 Mar 2012 - 1:33
SALI BERISHA PAT THEN NE MALI TE ZI BASHKIM KOMBETARE ESHT IDEJA I EKSREMISTAVE
Sponsored content

Shqiptarët të ndjekin vizionin e Skënderbeut! Empty Re: Shqiptarët të ndjekin vizionin e Skënderbeut!

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi