Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

Regjisori i TOB: Të rinjtë shqiptarë e ndjekin operën Empty Regjisori i TOB: Të rinjtë shqiptarë e ndjekin operën

Sat 10 Nov 2012 - 9:29
Regjisori i TOB: Të rinjtë shqiptarë e ndjekin operën Opera-Skenderbeu

Regjisori i Teatrit të Operas dhe Baletit, Nikolin Gurakuqi, u shpreh se kohët e fundit opera po ndiqet gjithmonë e më shumë nga të rinjtë.

I ftuar në studion e emisionit “Pasdite në Top Channel’, Gurakuqi deklaroi se Shqipëria ndryshon nga vendet e tjera, ku publiku i operas përbëhet kryesisht nga mosha e tretë.

“Tipar dallues në vitet e fundit është që edhe të rinjtë po interesohen për opera. Kur ka shfaqje të bukura, të rinjtë vijnë të shohin. Kjo gjë nuk ndodh as në Perëndim, ku vetëm moshat e treta i ndjekin shfaqjet. Gëzohem që e shoh sallën të mbushur me të rinj”, theksoi Nikolin Gurakuqi, i cili rrëfeu se ka pasur kontaktin e parë me operën kur ishte 5 vjeç, pasi i ati (Luigj Gurakuqi) ishte regjisor.

“Kam nisur të shoh shfaqje që në moshën 5-vjeçare sepse babai im ishte regjisor. Në vitin 1990 kam bërë veprën time të parë të pavarur. Unë jam më impulsiv dhe më kokëfortë se babai, këshillat e të cilit i kam ndjekur gjithmonë sepse ishte më i arsyeshëm se unë. Tipari dallues i shfaqjeve të mia është se dy shfaqje nuk janë njësoj. Gjithashtu nuk e shpërfytyroj shfaqjen, por vetëm mundohem ta modernizoj. Nëse vë në skenë Otellon, i përmbahem origjinalit sepse Otello është Otello, nuk ke si ta ndryshosh”, u shpreh Gurakuqi.

Në fund, regjisori deklaroi se së shpejti, pas disa vitesh mungesë për arsye të një drame familjare, do të vërë në skenë operan Toska.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi