Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Studimi: Gjumi bëhet më i ëmbël, me kalimin e viteve Empty Studimi: Gjumi bëhet më i ëmbël, me kalimin e viteve

Fri 2 Mar 2012 - 22:29
Me rritjen e moshës, rritet edhe cilësia e gjumit. Një fakt i tillë pohohet nga një studim i fundit, i botuar në revistën “Sleep”, i kryer në më shumë se 155.000 të rritur.I realizuar nga hulumtuesit e Universitetit të Pensilvanisë në SHBA, ai arriti të konstatojë se me kalimin e moshës, gjumi bëhet edhe më i ëmbël.
“Përfundimi i këtij studimi, na bën që ta rimendojmë edhe njëherë atë që kemi ditur deri tani lidhur me teorinë e gjumit. Pra, që të rinjtë na kishin gjumin më të mirë. Por doli se në fakt, nuk qenka kështu”, pohoi Michael Grandner, drejtues i këtij studimi.Sipas tij, gjumi mund të përmirësohet me moshën, megjithë praninë e simptomave depresive si edhe shtimin e atyre të sëmundjeve nga më të ndryshmet.Nga ana tjetër, studimi gjeti edhe faktin tjetër, sesi njerëzit e vetmuar, flenë më keq se ata në çift.

Cilësia e keqe e gjumit, duket se është një cilësi për ata që jetojnë vetëm.

e.t/NOA
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi