Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Emancipimi i femres shqiptare. Empty Emancipimi i femres shqiptare.

Sun 28 Mar 2010 - 17:35
Vitet e fundit te gjithe jemi deshmitare te ndryshimeve rrenjesore qe kane perfshire te gjithe shoqerine shqiptare,ndryshime keto te cilat nuk ka se si te ndodhin pa veshtiresi e pa dhimbje. Shqiperia eshte vendi i vogel i paradokseve te medha, kjo duhet pranuar dhe si rrjedhoje e ndryshimit kemi edhe nje polarizim te nje pjese te shoqerise drejt ekstremeve. Por une desha te ndalesha ne ndryshimin qe ka pesuar femra shqiptare, apo ne ate qe rrekemi ta quajme emancipim apo modernizim, gjithmone nese mund te quhet i tille. Femrat shqiptare sot i sheh duke ecur ne rruge sikur sapo kane dale nga nje sfilate mode, i sheh duke u kapardisur neper lokale dhe duke thithur me stil cigaren, i sheh ne timon, i sheh duke u kujdesur per paraqitjen e jashtme, duke frekuentuar palestrat, institutet e bukurise e kirurget plastike, por duke pasur parasysh qe shumica i mbulojne keto shpenzime me parate e bashkeshortit apo te babait. Nuk jam kunder asgjeje nga ato qe permenda me lart, biles jam nje ato ato qe me sa kam mundesi kujdesem per paraqitjen e jashtme , por jam kunder perpjekjes per ta paraqitur kete ndryshim si emancipim. Sa eshte vertete e emancipuar femra shqiptare e sa rol vendimmarres ka ajo ne shoqeri e ne familje shihet qarte nga shume tregues. Papunesia e larte e femrave, pjesemarrja e vogel ne role drejtuese, shifrat e larta te dhunes ne familje jane tregues me se te qarte per nivelin e ulet te emancipimit. Prandaj une do u beja thirrje femrave shqiptare qe pervec kujdesjes qe tregojne ndaj imazhit te jashtem te investojne me shume per te treguar vleren e tyre te vertete jo thjesht si nje ikone e bukur ne krah te mashkullit, por si nje shoqe jete e afte per te marre pergjegjesi, per te zgjidhur situata, per te edukuar brezin e ri i cili do jete pasqyra e vertete e ndryshimit dhe emancipimit te shoqerise shqiptare ne pergjithesi.

Uroj te keni durimin ta lexoni deri ne fund dhe ju ftoj te jepni mendimin tuaj mbi kete ceshtje.
Silvana
Silvana
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
 <b>Mosha</b> Mosha : 32
<b>Postime</b> Postime : 9370
<b>Hobi</b> Hobi : moda,leximi,poezia..ecc
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : In Italia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 03/10/2011

Emancipimi i femres shqiptare. Empty Re: Emancipimi i femres shqiptare.

Mon 19 Dec 2011 - 22:34
nuk me pelqen fare...
E askujt
E askujt
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 1473
<b>Hobi</b> Hobi : volejboll , psikologjia , romanet
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne endrrat e tua...
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 01/12/2011

Emancipimi i femres shqiptare. Empty Re: Emancipimi i femres shqiptare.

Mon 19 Dec 2011 - 23:23
mendoj se cdo dukuri qe ndodh ne bot ka anen e saj pozitive dhe negative
ti ana te ky emancipim i femres shqiptare ke kapur ate negativen
mua do me pelqente te kapja pozitiven
emancipimi i gruas shqiptare ka ber qe te rritet mirqenia ne ekonomi...sepse ne nje familje , nga 1 rrog qe kish me para , behen 2
gruaja behet me e emancipuar ne mendim..dhe si rrjedhoj ne edukimin e femijes...dhe kshu ka ndikim te drejt per drejt ne brezin e ri e ne shoqeri
emancipimi i gruas ka ulur varesin e femrave ndaj meshkujve!!! dhunen e ktyre te fundit ndaj tyre...etj etjjj
te tjerat mund ti plotesojn antaret ne vijim , se a vertet per te folur Razz
JinBim
JinBim
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 163
<b>Hobi</b> Hobi : Shah
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ;)
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

Emancipimi i femres shqiptare. Empty Re: Emancipimi i femres shqiptare.

Tue 20 Dec 2011 - 0:34
..........Prandaj une do u beja thirrje femrave shqiptare qe pervec kujdesjes qe
tregojne ndaj imazhit te jashtem te investojne me shume per te treguar
vleren e tyre te vertete jo thjesht si nje ikone e bukur ne krah te
mashkullit, por si nje shoqe jete e afte per te marre pergjegjesi, per
te zgjidhur situata, per te edukuar brezin e ri i cili do jete pasqyra e
vertete e ndryshimit dhe emancipimit te shoqerise shqiptare ne
pergjithesi.


Emancipimi i femres shqiptare. 884628 Emancipimi i femres shqiptare. 135196
Sponsored content

Emancipimi i femres shqiptare. Empty Re: Emancipimi i femres shqiptare.

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi