Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default KOSOVË - GJUHA TURKE NË RREGULLOREN E KOMUNËS SË PRIZRENIT

Sat 10 Mar 2012 - 4:29
KOSOVË - GJUHA TURKE NË RREGULLOREN E KOMUNËS SË PRIZRENIT 934c7e4c-8077-412a-acba-147a6dc9d280-444x333Vendim historik në Kosovë... Politikanët turq dolën fitimtar nga lufta që bënë për Gjuhën Turke.Vendim historik në Kosovë...

Politikanët turq dolën fitimtar nga lufta që bënë për Gjuhën Turke.

Përpjekja e Komunës së Prizrenit që kishte dy vjet që vazhdonte, për përdorimin e Gjuhës Turke, kaloi me shumicë votash nga Asambleja e Komunës së Prizrenit.

Rregullorja e përdorimit të Gjuhës Turke e Asamblesë së Komunës së Prizrenit, u pranua me votat e 35 anëtarëve të këtij kuvendi.

Anëtarët e Partisë Demokratike Turke të Kosovës të cilët u përpoqën për këtë rregullore, këmbëngulën për rregullimin e përdorimit të Turqishtes nga komuna, sipas Ligjit të Përdorimit të Gjuhëve.

Sipas rregullores së miratuar, Gjuha Turke, në Prizren krahas shkresave zyrtare do të përdoret në mënyrë të barabartë edhe nëpër kartat e identitetit, patentat dhe nëpër tabela.


KOSOVË - GJUHA TURKE NË RREGULLOREN E KOMUNËS SË PRIZRENIT Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

default Re: KOSOVË - GJUHA TURKE NË RREGULLOREN E KOMUNËS SË PRIZRENIT

Sat 10 Mar 2012 - 13:22
Turp eshte kjo e them me plote vetedije,ketu ne Prizren gjithe e mbajne veten si turk edhe pse jane shqiptare flasin turqisht,,,, Pse ? Sepse ata qe dine te flasin truqisht jane qytetar te civilizuar,ne rruge me shume ndegjone njerez qe flasin turqisht se se shqip,te duket vetja si me qene ne Stamboll e jo ne Prizren,eshte mire te dihet gjuha por jo te flihet pa nevoj kur kemi gjuhen tone..

Te tregoj nje ndodhi : Vajza shqiptare ne shkoll eshte e regjistruar ne shkollen shqipe por ne paralelen turke, mesuesa e gjuhes shqipe u thote ne mesojne poezin Gjuha shqipe ku pershkruhet edhe sulltani aty , ajo kundershton dhe i thote klases qe mos te mesojne poezin se perqeshet sulltani,ku kjo ceshtje shkon deri ne drejtori,po kjo eshte turpi me i madh i yni,neve kurr nuk kemi me perparuar keshtu duke e mposhtur gjuhen tone,kerkoj ndjes nese dike e prek kjo qe i perket kesaj por ky eshte nje realitet i hidhur..Sinqeritetin e kam shume te shtrenjte qe t'ia dhuroj njerezve qe u kushton lire karatkeri.

Bindjet e mia, jane identiteti im..! Nuk lejoj te tjeret te vendosin per mua...!

-BESA-

Nuk jam shiu i pranveres,por jam bora e Janarit.
Nuk jam lule e vyshkur nga vapa,por jam rrenje e trungut t'Shqiptarit
Albo
Albo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4141
<b>Hobi</b> Hobi : bisede
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : alb
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 20/11/2010

default Re: KOSOVË - GJUHA TURKE NË RREGULLOREN E KOMUNËS SË PRIZRENIT

Sat 10 Mar 2012 - 15:46
Nqs cilivizimi ka emrin e tuqishtes atehere une dua te jem mongol:roll:
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

default Re: KOSOVË - GJUHA TURKE NË RREGULLOREN E KOMUNËS SË PRIZRENIT

Sat 10 Mar 2012 - 16:14
Keto mendojn ashtu qe ne kete menyre jane te civilizuar, me kane ca nervat me kete gjuhe te flliqur.Sinqeritetin e kam shume te shtrenjte qe t'ia dhuroj njerezve qe u kushton lire karatkeri.

Bindjet e mia, jane identiteti im..! Nuk lejoj te tjeret te vendosin per mua...!

-BESA-

Nuk jam shiu i pranveres,por jam bora e Janarit.
Nuk jam lule e vyshkur nga vapa,por jam rrenje e trungut t'Shqiptarit
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

default Re: KOSOVË - GJUHA TURKE NË RREGULLOREN E KOMUNËS SË PRIZRENIT

Sun 11 Mar 2012 - 12:42
Arbria matanë detit, na kujton
Se ne të huaj jemi te ky dhe!
Sa vjet shkuan! E zëmra nuk harron
Që ne turku na la pa Mëmëdhe...


Ja disa vargje te Zef Serembes qe tregojne me qarte per kete..Sinqeritetin e kam shume te shtrenjte qe t'ia dhuroj njerezve qe u kushton lire karatkeri.

Bindjet e mia, jane identiteti im..! Nuk lejoj te tjeret te vendosin per mua...!

-BESA-

Nuk jam shiu i pranveres,por jam bora e Janarit.
Nuk jam lule e vyshkur nga vapa,por jam rrenje e trungut t'Shqiptarit
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: KOSOVË - GJUHA TURKE NË RREGULLOREN E KOMUNËS SË PRIZRENIT

Mon 4 Jun 2012 - 21:07
Po kerkojm multietnicitet, po kerkojm BE, Shima po thot se ndrysh nuk ben, e ne te mjeret duhet te pajtohemi se nuk kemi forc ta grushtojm kete Pushtet.
Sponsored content

default Re: KOSOVË - GJUHA TURKE NË RREGULLOREN E KOMUNËS SË PRIZRENIT

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi