Shko poshtë
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT

prej Sun 26 Jul 2015 - 0:10
“Ajo flitej, që kur u ndëtua ( KULLA BABELIT)”
Kulla e Babelit që përmendet në bibël, ishte një kullë në ndërtim për të arritur qiellin dhe vehtë Zotin. Njerëzimi i bashkuar që flitnin të njëjtën gjuhë, nisën te ndëtonin këtë kullë gjigande. Perëndia që vëzhgonte kryelartësinë e njerëzimit, vendosi të përshtjellonte gjuhën e njerëzimit, që ata të mos kuptohen më me njëri-tjetrin..
Ashtu Zoti e bëri dhe kështu parandaloi çdo përpjekje kolosale të tillë në të ardhmen e njerëzimit. Njerëzit, te nesërmen nuk u kuptuan më. Zoti lindi gjuhët e botës.
Shqipja është GJUHA E PARË E SHKRUAR NË BOTË, është GJUHA E FILLIMIT! Po, po, mos kini frikë, provat janë të shumta dhe sistematike. Ato gjenden në mbi 200000 “libra” (pllaka me shkrim kuneiform) të kulturës më të lashtë të botës – asaj sumere. Pasardhësit akkadianë e babilonas e kanë quajtur atë vend Super (Shumer) apo “Shum Erë”. Vetë shumerët e quanin KI.E.NGIR, që do të thotë “tokë e ngirë”, enginjur, e ngopur, e begatë. Provat gjenden edhe në 3-4 miliardë kopje të Biblës në të gjithë botën. Besohet se tregimet biblike, veçanërisht kapitulli i parë, zanafilla/genesis, janë me prejardhje nga shkrimet e pllakave sumere si “Eposi i krijimit”. Bibla është përkthyer në mbi 2000 gjuhë të ndryshme, por pjesa e parë e 39 librave përbërës të “Dhiatës së Vjetër”, e quajtur “Zanafilla”, paragrafi 6:4, e përmban provën SHQIP me fjalët “në fillim”. Ajo ka qenë problem i madh për përkthyesit, të cilët përfundimisht e kanë lënë në gjuhën origjinale dhe kështu shprehja “në fillim” është një nga provat më të rëndësishme për prejardhjen nga gjuha shqipe edhe të tregimeve biblike. Një provë tjetër, përsëri në Bibël, është fjala “mallkim”, e shkruar si “Malakhim”.
Burimi: http://ilove-albania.blogspot.ca/2014/09/gjuha-shqipe-gjuha-e-pare-e-njerezimit.html?spref=fb&m=1
© 2015, SHQIPËRIA E BASHKUAR. All rights reserved.


GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT 6ds9w0
Albo
Albo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4141
<b>Hobi</b> Hobi : bisede
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : alb
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 20/11/2010

default Re: GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT

prej Wed 5 Aug 2015 - 22:54
Message reputation : 0% (1 vote)
Brockulla!

Ndiej keqardhje qe na serviren brockulla,sepse i besojne trushplaret.
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT

prej Thu 6 Aug 2015 - 12:47
Message reputation : 0% (1 vote)
Kish me qen shum mire te ket fol njeriju I par Ademi alejku selam gjuhen shqipe por nuk ka asnji deshmi ama esht shum e vertet se Zoti I krijoj te gjitha gjuhet e njerzimitLuan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT

prej Tue 11 Aug 2015 - 0:10
Albo shkruajti:Brockulla!

Ndiej keqardhje qe na serviren brockulla,sepse i besojne trushplaret.


Kur nuk di, pse flet?!

Pse e turperon emrin, SHQIPTAR?!

Pse je kaq i paditur, qe te mos them pse je kaq trrap?!

-Sa per kullen e Babelit ku thuhet se e rrezoi Zoti, thote nje fjale e urte shqiptare "kur dhelpra nuk i arrinte dot rrushte thoshte se ishin te pabere" dhe po keshtu edhe me ate kullen e Babelit, kur njeriu nuk e arriti dot Zotin tha se e rrezoi Zoti por e verteta eshte se vete njeriu nga interesi i tij i semure e rrezoi ate kullen e Babelit e nuk e arriti dot Zotin duke e shperbere gjuhen SHQIPE nga tallja dhe fshehtesia...

-Ndersa sa per origjinen e gjuheve, nese eshte apo jo gjuha SHQIPE gjuha e pare e njerezimit vertetohet shume thjeshte ne ballafaqimin e gjuheve...

-Per shembull, gjuha greke zberthehet ne cdo fjale te saj nga gjuha SHQIPE, shume fjale angleze zberthehen nga gjuha SHQIPE, sa edhe fjale mongole, kineze, japoneze, gjermane, italiane, franceze, spanjolle, sllave, turke, zberthehen nga gjuha SHQIPE...

-Pra, GJUHA SHQIPE NUK ESHTE THJESHTE NJE DEGE E VECANTE POR ESHTE RRENJA E TE GJITHA GJUHEVE.

-Mund te te shpjegoj shume fjale dhe une jam i bindur per cfare them, por puna eshte qe njeriu te kuptoj vete...
-Per shembull, ne greqishte fjales "by-the" i thone "kolo" por po te hapesh fjaloret gjuhesore nuk ta shpjegojn rrenjen e fjales e cila fjale e ka kuptimin thurres nga fjalet SHQIPE "ku ulu" (ku ulesh), te shpjegova kete fjale meqe ti Albo me sa shoh po flet me "by-the"...

-Te gjithe e dime se menyra e zberthimit te fjales quhet "etimologji", ku te gjithe mendojne se eshte fjale greke!
-Por ja qe jane te paditur sepse edhe vete fjala "etimologji" e ka rrenjen nga gjuha SHQIPE, "etimologjia" ka kuptimin e thurrjes se fjales dhe saktesish kupton "GATIMIN LE GOJA" (GATIMIN E FJALES)...

-ETIMILOGO = ETIMO LOGO ("ETIMO" ne greqisht kupton "GATI" nga prej edhe vjen ajo fjale)...("LOGO" ne greqisht kupton "FJALE" e cila shpjegohet SHQIP "LO GOJA", "LE GOJA" sepse "FJALA" eshte dicka qe "LE GOJA") = GATIMI LE GOJA = GATIMI I FJALES = PERGATITJA E FJALES.

-TE GJITHA GJUHET E BOTES E KANE PERGATITJEN E FJALES SHQIP.

-Ndoshta ne vitin 3000 te thuhet se kane qene nje-dy Luane qe e dinin kete te vertete, por me mire t'ju bjere bomba atomike budallenjve se te zgjuar me zorr s'i ben as Zoti!


Luan_Valikardi
(E.J.K)


GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT 6ds9w0
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT

prej Tue 11 Aug 2015 - 0:24
Kushtrimi4 shkruajti:Kish me  qen  shum mire te ket fol  njeriju  I par Ademi  alejku  selam gjuhen  shqipe  por nuk ka  asnji deshmi  ama  esht  shum  e vertet se Zoti I krijoj  te  gjitha  gjuhet  e njerzimit


-Dashke deshmi o mik, vetem se me ben cudi sa do e kuptosh deshmine sepse ju anadollaket jeni dhe si shume anadollak!!!

-Te flas ne kete menyre sepse ta kam shpjeguar nje here dhe ben sikur s'kupton!

-SELAM ALEKUN = CMELAM MALEKUN = CMALLEM MALLEKUN (CMALLEM MALLIN).
-ALEKUN SELAM = ALEKUN SMELAM = MALLEKUN CMALLEM (MALLIN CMALLEM).

-U CMALLEM, me nje fjale.

...po keshtu eshte kur e harroni SHQIPEN!


GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT 6ds9w0
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT

prej Tue 11 Aug 2015 - 17:20
More Luan a ka shiptar si nuk e don shipen  por dush me qen shum I ditur  per me debatu  per diqka qka as feja po as shkensa nuk  japin asnji deshmi se na paska qen gjuha  shipe e para gjuh se e ka fol I pari njeri si esht Ademi alejku selamAlbo
Albo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4141
<b>Hobi</b> Hobi : bisede
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : alb
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 20/11/2010

default Re: GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT

prej Tue 11 Aug 2015 - 20:06
Message reputation : 0% (1 vote)
Luan_Valikardi shkruajti:
Albo shkruajti:Brockulla!

Ndiej keqardhje qe na serviren brockulla,sepse i besojne trushplaret.


Kur nuk di, pse flet?!

Pse e turperon emrin, SHQIPTAR?!

Pse je kaq i paditur, qe te mos them pse je kaq trrap?!

-Sa per kullen e Babelit ku thuhet se e rrezoi Zoti, thote nje fjale e urte shqiptare "kur dhelpra nuk i arrinte dot rrushte thoshte se ishin te pabere" dhe po keshtu edhe me ate kullen e Babelit, kur njeriu nuk e arriti dot Zotin tha se e rrezoi Zoti por e verteta eshte se vete njeriu nga interesi i tij i semure e rrezoi ate kullen e Babelit e nuk e arriti dot Zotin duke e shperbere gjuhen SHQIPE nga tallja dhe fshehtesia...

-Ndersa sa per origjinen e gjuheve, nese eshte apo jo gjuha SHQIPE gjuha e pare e njerezimit vertetohet shume thjeshte ne ballafaqimin e gjuheve...

-Per shembull, gjuha greke zberthehet ne cdo fjale te saj nga gjuha SHQIPE, shume fjale angleze zberthehen nga gjuha SHQIPE, sa edhe fjale mongole, kineze, japoneze, gjermane, italiane, franceze, spanjolle, sllave, turke, zberthehen nga gjuha SHQIPE...

-Pra, GJUHA SHQIPE NUK ESHTE THJESHTE NJE DEGE E VECANTE POR ESHTE RRENJA E TE GJITHA GJUHEVE.

-Mund te te shpjegoj shume fjale dhe une jam i bindur per cfare them, por puna eshte qe njeriu te kuptoj vete...
-Per shembull, ne greqishte fjales "by-the" i thone "kolo" por po te hapesh fjaloret gjuhesore nuk ta shpjegojn rrenjen e fjales e cila fjale e ka kuptimin thurres nga fjalet SHQIPE "ku ulu" (ku ulesh), te shpjegova kete fjale meqe ti Albo me sa shoh po flet me "by-the"...

-Te gjithe e dime se menyra e zberthimit te fjales quhet "etimologji", ku te gjithe mendojne se eshte fjale greke!
-Por ja qe jane te paditur sepse edhe vete fjala "etimologji" e ka rrenjen nga gjuha SHQIPE, "etimologjia" ka kuptimin e thurrjes se fjales dhe saktesish kupton "GATIMIN LE GOJA" (GATIMIN E FJALES)...

-ETIMILOGO = ETIMO LOGO ("ETIMO" ne greqisht kupton "GATI" nga prej edhe vjen ajo fjale)...("LOGO" ne greqisht kupton "FJALE" e cila shpjegohet SHQIP "LO GOJA", "LE GOJA" sepse "FJALA" eshte dicka qe "LE GOJA") = GATIMI LE GOJA = GATIMI I FJALES = PERGATITJA E FJALES.

-TE GJITHA GJUHET E BOTES E KANE PERGATITJEN E FJALES SHQIP.

-Ndoshta ne vitin 3000 te thuhet se kane qene nje-dy Luane qe e dinin kete te vertete, por me mire t'ju bjere bomba atomike budallenjve se te zgjuar me zorr s'i ben as Zoti!


Luan_Valikardi
(E.J.K)
O njeri!
Nuk rrotullohet bota rreth teje,e mos mu hiq Cabej mua.
Per gjithcka do gjesh nje shpjegim ti duke fol e shkruajt brockulla.
Ka pas kultura shume me te hershme qe kan lene gjurme ne njerezim o i trashe qe verdallisen shkence e fe bashke e s'dijne ti japin shpjegim(kultura kur kesaj ane njerezit ishin shpellare o trupeshk).

Shenon si i goditur ne koke. grrrr
Albo
Albo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4141
<b>Hobi</b> Hobi : bisede
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : alb
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 20/11/2010

default Re: GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT

prej Tue 11 Aug 2015 - 20:08
Message reputation : 0% (1 vote)
Luan_Valikardi shkruajti:
Kushtrimi4 shkruajti:Kish me  qen  shum mire te ket fol  njeriju  I par Ademi  alejku  selam gjuhen  shqipe  por nuk ka  asnji deshmi  ama  esht  shum  e vertet se Zoti I krijoj  te  gjitha  gjuhet  e njerzimit


-Dashke deshmi o mik, vetem se me ben cudi sa do e kuptosh deshmine sepse ju anadollaket jeni dhe si shume anadollak!!!

-Te flas ne kete menyre sepse ta kam shpjeguar nje here dhe ben sikur s'kupton!

-SELAM ALEKUN = CMELAM MALEKUN = CMALLEM MALLEKUN (CMALLEM MALLIN).
-ALEKUN SELAM = ALEKUN SMELAM = MALLEKUN CMALLEM (MALLIN CMALLEM).

-U CMALLEM, me nje fjale.

...po keshtu eshte kur e harroni SHQIPEN!
Luan!

Mos le nam se behesh shume qesharak.

Behesh qesharak e ne sy te vajzave  grrrr grrrr
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT

prej Tue 11 Aug 2015 - 20:19
Nuk ditet njehere te flisni si njerez te qyteteruar aman,kemi kaq fjalor te pasur e te bukur ,seshte nevoja te perdorni kete fjalor te ulet aq me pak kur slini diskutim pa cekur njeri tjetrin personalisht!!! Ala Shqiptarce diskutimesh kjo pune...!


GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Albo
Albo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4141
<b>Hobi</b> Hobi : bisede
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : alb
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 20/11/2010

default Re: GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT

prej Tue 11 Aug 2015 - 22:27
AnGeLiC shkruajti:Nuk ditet njehere te flisni si njerez te qyteteruar aman,kemi kaq fjalor te pasur e te bukur ,seshte nevoja te perdorni kete fjalor te ulet aq me pak kur slini diskutim pa cekur njeri tjetrin personalisht!!! Ala Shqiptarce diskutimesh kjo pune...!

Kush flet per qyteterim aman. cyc
Nuk lejohet te flitet brockulla,sepse zgjerohet epidemia. GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT 517545930
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT

prej Tue 11 Aug 2015 - 22:45
UNE!!!
Psee a sta mbush synin a! kyyyy

Kush rri i lexon keto brockulla aman,hall i madh per shqiptaret nese ka qene gjuha e pare apo e dhjeta Shqipja...Futja kot,populli ska te haj e keta krenohen me gjepura qe sjane as te verteta se te ishin xheku edhe ja vlente diskutimi...


GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Albo
Albo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4141
<b>Hobi</b> Hobi : bisede
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : alb
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 20/11/2010

default Re: GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT

prej Wed 12 Aug 2015 - 6:32
AnGeLiC shkruajti:UNE!!!
Psee a sta mbush synin a! kyyyy

Kush rri i lexon keto brockulla aman,hall i madh per shqiptaret nese ka qene gjuha e pare apo e dhjeta Shqipja...Futja kot,populli ska te haj e keta krenohen me gjepura qe sjane as te verteta se te ishin xheku edhe ja vlente diskutimi...
S'ke kapacitet te integrohesh ne bisede me etimologjine,linguisten etj,prandaj hesh me mire.

Xheku,xhak,e perralla.

Modero ate pjese tjeter e mos hyj kot me kot.
Per te miren tende. cyc
Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 43
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

default Re: GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT

prej Wed 12 Aug 2015 - 15:58
Message reputation : 100% (1 vote)
PEMA E FAMILJEVE SE GJUHEVE
GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT 11885344_878161765612250_17082007993804843_n


Pra, mallkue njai bir Shqyptari,                                                 GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT 1911676_1468334666723430_821038500_n                                                  
                      qe këtë gjuhë të Perëndis',                
                      trashigim, që na la i Pari,        
                       trashigim s'ia len ai fmis;
edhe atij iu thaftë, po, goja,
që përbuzë këtë gjuhë hyjnore;
qi n'gjuhë t'huej, kur s'asht nevoja,
flet e t'veten e lèn mbas dore.
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT

prej Wed 12 Aug 2015 - 23:37
Albo shkruajti:
AnGeLiC shkruajti:UNE!!!
Psee a sta mbush synin a! kyyyy

Kush rri i lexon keto brockulla aman,hall i madh per shqiptaret nese ka qene gjuha e pare apo e dhjeta Shqipja...Futja kot,populli ska te haj e keta krenohen me gjepura qe sjane as te verteta se te ishin xheku edhe ja vlente diskutimi...
S'ke kapacitet te integrohesh ne bisede me etimologjine,linguisten etj,prandaj hesh me mire.

Xheku,xhak,e perralla.

Modero ate pjese tjeter e mos hyj kot me kot.
Per te miren tende. cyc

He pra he se mohoj ate te shkreten " kapacitet" dhe une qe thava trute ketu tuj lexu dy ore kapacitetet tuaja, mbase mesoja dicka o xha Razz po cte mesoja me pare kur njeri flet per b@th e tjetri per tr@p (sory po skish menyre tjeter me ta then Razz ) e prap ne vend numero une, hap syte se mos me shpetoj ndonje fjale e mbeta pa mesuar  lol hahahaha

Fjala per ju kapacitetet e forumit!!!
Posi nder I madh tju lexojme ....!

Ps:Visi ajo Shqipja nga po kullos ore sma zune syte gjekundi e mbeta me merakun eshte apo jo gjuha e pare ?!


GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Albo
Albo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4141
<b>Hobi</b> Hobi : bisede
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : alb
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 20/11/2010

default Re: GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT

prej Thu 13 Aug 2015 - 0:22
AnGeLiC shkruajti:
Albo shkruajti:
AnGeLiC shkruajti:UNE!!!
Psee a sta mbush synin a! kyyyy

Kush rri i lexon keto brockulla aman,hall i madh per shqiptaret nese ka qene gjuha e pare apo e dhjeta Shqipja...Futja kot,populli ska te haj e keta krenohen me gjepura qe sjane as te verteta se te ishin xheku edhe ja vlente diskutimi...
S'ke kapacitet te integrohesh ne bisede me etimologjine,linguisten etj,prandaj hesh me mire.

Xheku,xhak,e perralla.

Modero ate pjese tjeter e mos hyj kot me kot.
Per te miren tende. cyc

He pra he se mohoj ate te shkreten " kapacitet" dhe une qe thava trute ketu tuj lexu dy ore kapacitetet tuaja, mbase mesoja dicka o xha Razz po cte mesoja me pare kur njeri flet per b@th e tjetri per tr@p (sory po skish menyre tjeter me ta then Razz ) e prap ne vend numero une, hap syte se mos me shpetoj ndonje fjale e mbeta pa mesuar  lol hahahaha

Fjala per ju kapacitetet e forumit!!!
Posi nder I madh tju lexojme ....!

Ps:Visi ajo Shqipja nga po kullos ore sma zune syte gjekundi e mbeta me merakun eshte apo jo gjuha e pare ?!
Xha thirr ate tendin ,jo mua.

Kapaciteti s'eshte me te thene.

Shqipja eshte ne gjuhet indoevropiane,por kur te them qe s'di s'me beson. cyc
Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 43
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

default Re: GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT

prej Thu 13 Aug 2015 - 12:32
AnGeLiC shkruajti:
Albo shkruajti:
AnGeLiC shkruajti:UNE!!!
Psee a sta mbush synin a! kyyyy

Kush rri i lexon keto brockulla aman,hall i madh per shqiptaret nese ka qene gjuha e pare apo e dhjeta Shqipja...Futja kot,populli ska te haj e keta krenohen me gjepura qe sjane as te verteta se te ishin xheku edhe ja vlente diskutimi...
S'ke kapacitet te integrohesh ne bisede me etimologjine,linguisten etj,prandaj hesh me mire.

Xheku,xhak,e perralla.

Modero ate pjese tjeter e mos hyj kot me kot.
Per te miren tende. cyc

He pra he se mohoj ate te shkreten " kapacitet" dhe une qe thava trute ketu tuj lexu dy ore kapacitetet tuaja, mbase mesoja dicka o xha Razz po cte mesoja me pare kur njeri flet per b@th e tjetri per tr@p (sory po skish menyre tjeter me ta then Razz ) e prap ne vend numero une, hap syte se mos me shpetoj ndonje fjale e mbeta pa mesuar  lol hahahaha

Fjala per ju kapacitetet e forumit!!!
Posi nder I madh tju lexojme ....!

Ps:Visi ajo Shqipja nga po kullos ore sma zune syte gjekundi e mbeta me merakun eshte apo jo gjuha e pare ?!
seshte faji im qe sdi anglisht ALBANIAN shkruhet nqs se di mesoje ose nqs te kane lene syte eshte problemi yt por po te drejtoj shih te gjuhet ne degen evropiane grrrr grrrr


Pra, mallkue njai bir Shqyptari,                                                 GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT 1911676_1468334666723430_821038500_n                                                  
                      qe këtë gjuhë të Perëndis',                
                      trashigim, që na la i Pari,        
                       trashigim s'ia len ai fmis;
edhe atij iu thaftë, po, goja,
që përbuzë këtë gjuhë hyjnore;
qi n'gjuhë t'huej, kur s'asht nevoja,
flet e t'veten e lèn mbas dore.
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT

prej Thu 13 Aug 2015 - 22:52
AnGeLiC shkruajti:Nuk ditet njehere te flisni si njerez te qyteteruar aman,kemi kaq fjalor te pasur e te bukur ,seshte nevoja te perdorni kete fjalor te ulet aq me pak kur slini diskutim pa cekur njeri tjetrin personalisht!!! Ala Shqiptarce diskutimesh kjo pune...!
paske fillua mu sjell mire bukuroshe hahaAnabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT

prej Fri 14 Aug 2015 - 13:50
Albo shkruajti:
AnGeLiC shkruajti:
Albo shkruajti:
AnGeLiC shkruajti:UNE!!!
Psee a sta mbush synin a! kyyyy

Kush rri i lexon keto brockulla aman,hall i madh per shqiptaret nese ka qene gjuha e pare apo e dhjeta Shqipja...Futja kot,populli ska te haj e keta krenohen me gjepura qe sjane as te verteta se te ishin xheku edhe ja vlente diskutimi...
S'ke kapacitet te integrohesh ne bisede me etimologjine,linguisten etj,prandaj hesh me mire.

Xheku,xhak,e perralla.

Modero ate pjese tjeter e mos hyj kot me kot.
Per te miren tende. cyc

He pra he se mohoj ate te shkreten " kapacitet" dhe une qe thava trute ketu tuj lexu dy ore kapacitetet tuaja, mbase mesoja dicka o xha Razz po cte mesoja me pare kur njeri flet per b@th e tjetri per tr@p (sory po skish menyre tjeter me ta then Razz ) e prap ne vend numero une, hap syte se mos me shpetoj ndonje fjale e mbeta pa mesuar  lol hahahaha

Fjala per ju kapacitetet e forumit!!!
Posi nder I madh tju lexojme ....!

Ps:Visi ajo Shqipja nga po kullos ore sma zune syte gjekundi e mbeta me merakun eshte apo jo gjuha e pare ?!
Xha thirr ate tendin ,jo mua.

Kapaciteti s'eshte me te thene.

Shqipja eshte ne gjuhet indoevropiane,por kur te them qe s'di s'me beson. cyc

Eh ta dish ti si i therras atij timit une!!! kyyyy

Qenka me te lexu...!! GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT 705491909

Ste ve faj jo,erdhi koha te marresh dozen tende mbas kaq kohesh... dhe shume durove ! grrrr
Kurreshtje: Dija cka te bej me te shikuarit lol... ?!  scratch

Durrsak shkruajti:seshte faji im qe sdi anglisht ALBANIAN shkruhet nqs se di mesoje ose nqs te kane lene syte eshte problemi yt por po te drejtoj shih te gjuhet ne degen evropiane grrrr  grrrr

Viso afer rrenjes paskesh qene,thuajse te paret fare!!! zzz  

Kushtrimo eshte e ndaluar  rreptesisht dhe me ligj tashme te shkruash mesazhe ne emrin tim! :N     w3w


GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Albo
Albo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4141
<b>Hobi</b> Hobi : bisede
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : alb
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 20/11/2010

default Re: GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT

prej Fri 14 Aug 2015 - 14:13
Doza ime eshte vetedijesim,nqs s'di do te thoje qe duhet vene ne dukje,sepse te mos dish ok,por te mos dish e te besh te diturin i thojne verberi.

Mos e vazhdo me se behesh me qesharake.

Xha thirri tjeterkujt(ose  e thash).

Ciao ciao.
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT

prej Fri 14 Aug 2015 - 23:49
Albo shkruajti:Doza ime eshte vetedijesim,nqs s'di do te thoje qe duhet vene ne dukje,sepse te mos dish ok,por te mos dish e te besh te diturin i thojne verberi.

Mos e vazhdo me se behesh me qesharake.

Xha thirri tjeterkujt(ose e thash).

Ciao ciao.


AnGeLiC shkruajti:Nuk ditet njehere te flisni si njerez te qyteteruar aman,kemi kaq fjalor te pasur e te bukur ,seshte nevoja te perdorni kete fjalor te ulet aq me pak kur slini diskutim pa cekur njeri tjetrin personalisht!!! Ala Shqiptarce diskutimesh kjo pune...!

Te solla postimin e pare qe kam bere..Tani me thuaj ku lexon ti qe une kam shitur mend ose kam bere te dituren ne lidhje me temen!?
Kur them une qe erdhi koha per te marre ate dozen tende ti ndaj freno veten se po behesh ti qesharak me kete sjelljen e zyshit qe na kap per veshi e na ngre me nje kembe ne derrase sikur skemi bere detyrat shkollore lol.... kyyyy

Po e nese e thua o xha kyyyy aspak pershtypje,jemi mesuar tashme!! ggg

By By .


GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
avatar
i panjohur
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19172
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne krahet e saj
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/02/2012

default Re: GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT

prej Sat 15 Aug 2015 - 0:25
Ho me do griceni prap? se sikur ska lezet forumi hahjahahahahah


Albo
Albo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4141
<b>Hobi</b> Hobi : bisede
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : alb
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 20/11/2010

default Re: GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT

prej Sat 15 Aug 2015 - 11:47
Mirru me temen atehere,e jo me stilin tim te reaguarit.


Teorikisht gabim qe poston ketu.


Hajt udhe e mbare!
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT

prej Sat 15 Aug 2015 - 12:12
Albo shkruajti:Mirru me temen atehere,e jo me stilin tim te reaguarit.


Teorikisht gabim qe poston ketu.


Hajt udhe e mbare!

Nga nje hua ne patkua e hedh fjalen! kyyyy

Kush u morr me ju dhe stilin tuaj personalisht?
Ne fund te fundit nuk jeni i vetmi komentues i temes qe ta merrnit personalisht verejtjen time!!

Praktikisht eshte e drejta e cdo anetari te postoje ne cilen teme ai do ne lidhje me debatin qe behet por pa cekur ,ofenduar bashkebiseduesit e tij...
Persa i perket kesaj jeni ju ata qe nuk zbatojne rregulloren ,ndersa une thjeshte punen time bera lol..!!

Hajt me te mira! Very Happy


GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 43
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

default Re: GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT

prej Sat 15 Aug 2015 - 14:23
Albo shkruajti:Doza ime eshte vetedijesim,nqs s'di do te thoje qe duhet vene ne dukje,sepse te mos dish ok,por te mos dish e te besh te diturin i thojne verberi.

Mos e vazhdo me se behesh me qesharake.

Xha thirri tjeterkujt(ose  e thash).

Ciao ciao.
he more ti qe ke tere kohen para tabeles se zeze dke shkruar e pe gje gjuhen shqipe se ku kulloste? apo sdin te lexosh pres pergjigje sepse pyetjen e bere


Pra, mallkue njai bir Shqyptari,                                                 GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT 1911676_1468334666723430_821038500_n                                                  
                      qe këtë gjuhë të Perëndis',                
                      trashigim, që na la i Pari,        
                       trashigim s'ia len ai fmis;
edhe atij iu thaftë, po, goja,
që përbuzë këtë gjuhë hyjnore;
qi n'gjuhë t'huej, kur s'asht nevoja,
flet e t'veten e lèn mbas dore.
Albo
Albo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4141
<b>Hobi</b> Hobi : bisede
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : alb
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 20/11/2010

default Re: GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT

prej Sat 15 Aug 2015 - 15:03
Durrsaku shkruajti:
Albo shkruajti:Doza ime eshte vetedijesim,nqs s'di do te thoje qe duhet vene ne dukje,sepse te mos dish ok,por te mos dish e te besh te diturin i thojne verberi.

Mos e vazhdo me se behesh me qesharake.

Xha thirri tjeterkujt(ose  e thash).

Ciao ciao.
he more ti qe ke tere kohen para tabeles se zeze dke shkruar e pe gje gjuhen shqipe se ku kulloste? apo sdin te lexosh pres pergjigje sepse pyetjen e bere
Beje gjoksin grope tash e thuaj jam krenar.

Problemi im qendron se serviren e mirren me brockulla se s'ngeli gjuha shqipe ta vertotojn e ta kundershtojne ketu.
Ate artikull qe solle me foton s'ka qene nevoja se i kam lexuar ma shume se c'mendon ti.
Fakt eshte qe eshte.
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT

prej Sat 15 Aug 2015 - 15:36
Tash me ngaterruat ju muve! kyyyy

Pike se pari kush e beri pyetjen?
Pike se dyti kush po akuzohet dhe pse?
Pike se treti pergjigjen e mora dhe ta ktheva lol!!!

Tani sa per temen kurr skam lexuar dicka rreth kesaj,as kam menduar ndonjehere se kush mund te jete gjuha e pare e njerezimit (sic kam menduar persh si eshte krijuar njeriu,si erdhi ne toke etj!? ).. por qe duke lexuar temen e duke marr parasysh ato pak qe di ( e gjora une  L:  ) , nuk jam dakort me kete!!

Si perfundim e di qe po marr risk te kritikohem serish po hajt mo si njerez pa pune qe jemi debat te behet per cupkelinken kyyyy  se fundja cfare skam degjuar ketu lidhur me mua su prish puna nese shtohet edhe nje me shume nga gojet e liga!! GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT 2550940759

Ika ika se me vajti ora per pune!
Ciao  dhe kujdes derisa te kthehem kalamaja ! :Trendafilaa:  GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT 472225  

fff


GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
neon
neon
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Sweeden
 <b>Mosha</b> Mosha : 106
<b>Postime</b> Postime : 417
<b>Hobi</b> Hobi : Te ze peshk me fill spanje
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/08/2013

default Re: GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT

prej Sat 15 Aug 2015 - 15:49
Message reputation : 100% (1 vote)
Gjuha e pare qe eshte folur ka qene shqip...jo shqipja qe flasim sot po cikez me e ngjashme me maloket qe nuk kane zbritur ndonjehere ne qytet. Se ashtu eshte ruajtur ne ato kullat shekullore brez pas brezi...e nqs degjoni eposet do bindesh.

Ti Angelika paske qene nje shovinste greke qe se ke shoqen.
Kolaboriste e uzurpatorve greke sllav. Te te vij turp nga vetja!!
Albo
Albo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4141
<b>Hobi</b> Hobi : bisede
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : alb
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 20/11/2010

default Re: GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT

prej Sat 15 Aug 2015 - 17:58
AnGeLiC shkruajti:Tash me ngaterruat ju muve! kyyyy

Pike se pari kush e beri pyetjen?
Pike se dyti kush po akuzohet dhe pse?
Pike se treti pergjigjen e mora dhe ta ktheva lol!!!

Tani sa per temen kurr skam lexuar dicka rreth kesaj,as kam menduar ndonjehere se kush mund te jete gjuha e pare e njerezimit (sic kam menduar persh si eshte krijuar njeriu,si erdhi ne toke etj!? ).. por qe duke lexuar temen e duke marr parasysh ato pak qe di ( e gjora une  L:  ) , nuk jam dakort me kete!!

Si perfundim e di qe po marr risk te kritikohem serish po hajt mo si njerez pa pune qe jemi debat te behet per cupkelinken kyyyy  se fundja cfare skam degjuar ketu lidhur me mua su prish puna nese shtohet edhe nje me shume nga gojet e liga!! GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT 2550940759

Ika ika se me vajti ora per pune!
Ciao  dhe kujdes derisa te kthehem kalamaja ! :Trendafilaa:  GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT 472225  

fff
Me ma leju etika do flisja ndryshe,por s'ma lejon ajo e po shpeton.

Deri sa te vish na ke ketu ngrit,,,,,,,,,,,,moralin.

Hajt tash se ta kena rrit nerin duke t'dhan randsi.
Albo
Albo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4141
<b>Hobi</b> Hobi : bisede
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : alb
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 20/11/2010

default Re: GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT

prej Sat 15 Aug 2015 - 18:00
neon shkruajti:Gjuha e pare qe eshte folur ka qene shqip...jo shqipja qe flasim sot po cikez me e ngjashme me maloket qe nuk kane zbritur ndonjehere ne qytet. Se ashtu eshte ruajtur ne ato kullat shekullore brez pas brezi...e nqs degjoni eposet do bindesh.

Ti Angelika paske qene nje shovinste greke qe se ke shoqen.
Kolaboriste e uzurpatorve greke sllav. Te te vij turp nga vetja!!
Nji kalama i keq esht e s'di fort ajo nga fanatizmi,shovinizmi e mos ja merr per baze.

Jo per gje,por s'ka fuqi e pse ne idete qe mban shqipen e ka gjuhe (barre)e ben sikur komenton  per te.
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT

prej Sat 15 Aug 2015 - 21:26
Neon like e ki!! kyyyy

Por qe ja ke fut qorres kot ama,me kot sbehet!  grrrr
Sna the gjuhen e malokeve te cilit rreth se kemi allah na rojt maloke e maloke ne!  GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT 2943075972   GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT 2178555173

Edhe pse se kuptova ku hynte Greku ne kete mes se as kam permend dicka te till,megjithate kur shkruaj i marr parasysh dhe reagimet, kshu qe nxirrni mllefin me Greket,me Serbet ne daci dhe me Italianet se jena me te miret e nder te paret...! GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT 320249

Albo vec sa po te jap mundesine te marresh dozen tende!!! yll


GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 43
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

default Re: GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT

prej Sat 15 Aug 2015 - 21:31
Albo shkruajti:
Durrsaku shkruajti:
Albo shkruajti:Doza ime eshte vetedijesim,nqs s'di do te thoje qe duhet vene ne dukje,sepse te mos dish ok,por te mos dish e te besh te diturin i thojne verberi.

Mos e vazhdo me se behesh me qesharake.

Xha thirri tjeterkujt(ose  e thash).

Ciao ciao.
he more ti qe ke tere kohen para tabeles se zeze dke shkruar e pe gje gjuhen shqipe se ku kulloste? apo sdin te lexosh pres pergjigje sepse pyetjen e bere
Beje gjoksin grope tash e thuaj jam krenar.

Problemi im qendron se serviren e mirren me brockulla se s'ngeli gjuha shqipe ta vertotojn e ta kundershtojne ketu.
Ate artikull qe solle me foton s'ka qene nevoja se i kam lexuar ma shume se c'mendon ti.
Fakt eshte qe eshte.
ok


Pra, mallkue njai bir Shqyptari,                                                 GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT 1911676_1468334666723430_821038500_n                                                  
                      qe këtë gjuhë të Perëndis',                
                      trashigim, që na la i Pari,        
                       trashigim s'ia len ai fmis;
edhe atij iu thaftë, po, goja,
që përbuzë këtë gjuhë hyjnore;
qi n'gjuhë t'huej, kur s'asht nevoja,
flet e t'veten e lèn mbas dore.
neon
neon
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Sweeden
 <b>Mosha</b> Mosha : 106
<b>Postime</b> Postime : 417
<b>Hobi</b> Hobi : Te ze peshk me fill spanje
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/08/2013

default Re: GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT

prej Sat 15 Aug 2015 - 21:43
AnGeLiC shkruajti:Neon like e ki!! kyyyy

Por qe ja ke fut qorres kot ama,me kot sbehet!  grrrr
Sna the gjuhen e malokeve te cilit rreth se kemi allah na rojt maloke e maloke ne!  GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT 2943075972   GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT 2178555173

Edhe pse se kuptova ku hynte Greku ne kete mes se as kam permend dicka te till,megjithate kur shkruaj i marr parasysh dhe reagimet, kshu qe nxirrni mllefin me Greket,me Serbet ne daci dhe me Italianet se jena me te miret e nder te paret...! GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT 320249

Albo vec sa po te jap mundesine te marresh dozen tende!!! yll

E lage e qulle fare me keto like qe me dhe.   cyc
Crendesi ka rrethi..e rendesishme eshte gjuha jone fisnike. Per gjuhen tone thone...gjuha e perendive kaq e lashte eshte  GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT 2421821043

Po greku hyn ne mes si nuk hyn. Ja psh Fatosi mbaroi pushimet ne Greqi...ku e uruan qe te behej president me ate makinen e tij Mercedes me targa FN 007.
E erdhi e takoi Ramen. La marre porosi nga Asfalia me shume mundesi..  GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT 705491909
E jane gjera te thella keto moj goce  grrrr
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT

prej Sat 15 Aug 2015 - 21:44
Albo shkruajti:
Luan_Valikardi shkruajti:
Albo shkruajti:Brockulla!

Ndiej keqardhje qe na serviren brockulla,sepse i besojne trushplaret.


Kur nuk di, pse flet?!

Pse e turperon emrin, SHQIPTAR?!

Pse je kaq i paditur, qe te mos them pse je kaq trrap?!

-Sa per kullen e Babelit ku thuhet se e rrezoi Zoti, thote nje fjale e urte shqiptare "kur dhelpra nuk i arrinte dot rrushte thoshte se ishin te pabere" dhe po keshtu edhe me ate kullen e Babelit, kur njeriu nuk e arriti dot Zotin tha se e rrezoi Zoti por e verteta eshte se vete njeriu nga interesi i tij i semure e rrezoi ate kullen e Babelit e nuk e arriti dot Zotin duke e shperbere gjuhen SHQIPE nga tallja dhe fshehtesia...

-Ndersa sa per origjinen e gjuheve, nese eshte apo jo gjuha SHQIPE gjuha e pare e njerezimit vertetohet shume thjeshte ne ballafaqimin e gjuheve...

-Per shembull, gjuha greke zberthehet ne cdo fjale te saj nga gjuha SHQIPE, shume fjale angleze zberthehen nga gjuha SHQIPE, sa edhe fjale mongole, kineze, japoneze, gjermane, italiane, franceze, spanjolle, sllave, turke, zberthehen nga gjuha SHQIPE...

-Pra, GJUHA SHQIPE NUK ESHTE THJESHTE NJE DEGE E VECANTE POR ESHTE RRENJA E TE GJITHA GJUHEVE.

-Mund te te shpjegoj shume fjale dhe une jam i bindur per cfare them, por puna eshte qe njeriu te kuptoj vete...
-Per shembull, ne greqishte fjales "by-the" i thone "kolo" por po te hapesh fjaloret gjuhesore nuk ta shpjegojn rrenjen e fjales e cila fjale e ka kuptimin thurres nga fjalet SHQIPE "ku ulu" (ku ulesh), te shpjegova kete fjale meqe ti Albo me sa shoh po flet me "by-the"...

-Te gjithe e dime se menyra e zberthimit te fjales quhet "etimologji", ku te gjithe mendojne se eshte fjale greke!
-Por ja qe jane te paditur sepse edhe vete fjala "etimologji" e ka rrenjen nga gjuha SHQIPE, "etimologjia" ka kuptimin e thurrjes se fjales dhe saktesish kupton "GATIMIN LE GOJA" (GATIMIN E FJALES)...

-ETIMILOGO = ETIMO LOGO ("ETIMO" ne greqisht kupton "GATI" nga prej edhe vjen ajo fjale)...("LOGO" ne greqisht kupton "FJALE" e cila shpjegohet SHQIP "LO GOJA", "LE GOJA" sepse "FJALA" eshte dicka qe "LE GOJA") = GATIMI LE GOJA = GATIMI I FJALES = PERGATITJA E FJALES.

-TE GJITHA GJUHET E BOTES E KANE PERGATITJEN E FJALES SHQIP.

-Ndoshta ne vitin 3000 te thuhet se kane qene nje-dy Luane qe e dinin kete te vertete, por me mire t'ju bjere bomba atomike budallenjve se te zgjuar me zorr s'i ben as Zoti!


Luan_Valikardi
(E.J.K)
O njeri!
Nuk rrotullohet bota rreth teje,e mos mu hiq Cabej mua.
Per gjithcka do gjesh nje shpjegim ti duke fol e shkruajt brockulla.
Ka pas kultura shume me te hershme qe kan lene gjurme ne njerezim o i trashe qe verdallisen shkence e fe bashke e s'dijne ti japin shpjegim(kultura kur kesaj ane njerezit ishin shpellare o trupeshk).

Shenon si i goditur ne koke. grrrr


Ti je si Edi Rama qe nje dite thote "kritiket jane idiota" dhe diten tjeter mere pjese parakalimi perkrah kryekritikuesit "je suis charlie" ne mes te Parisit!!!

Ate fjalen "mbrekulli" mos e be "mbreckulli" (brockulla) sepse jo vetem gjuha e pare e njerezimit eshte Shqipja por edhe e fundit me ato trrute e tu...

Nuk kuptoj per cfare po kundershton, kur mbi shpjegimet qe te kam dhene nuk ke goje te hapesh e te komentosh...

Me mire qepe se boll e shqepe!...


GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT 6ds9w0
Tironci
Tironci
Administrator
Administrator
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 15973
<b>Hobi</b> Hobi : te qeroj oriz me doreza boksi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : New York U.S.A
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/10/2011

default Re: GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT

prej Sat 15 Aug 2015 - 22:29
Ok gjuhe e pare jemi keshtu besoj dhe une .
Po pse e flasim kaq pak njerez . Nuk I pelqen apo eshte  veshtire te mesohet.
neon
neon
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Sweeden
 <b>Mosha</b> Mosha : 106
<b>Postime</b> Postime : 417
<b>Hobi</b> Hobi : Te ze peshk me fill spanje
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/08/2013

default Re: GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT

prej Sun 16 Aug 2015 - 1:10
Tironci shkruajti:Ok gjuhe e pare jemi keshtu besoj dhe une .
Po pse e flasim kaq pak njerez . Nuk I pelqen apo eshte  veshtire te mesohet.

Latinishtja apo greqishtja e vjeter kane qene gjuhe qe ishin djep kulturor e jane perdorur per mijera vjet. 
Po ato pse nuk fliten me? Nga veshtiresia apo nuk i pelqen popullit? 
Gjuhet evulojne e me to popujt qe zhduken perzihen, emigrojne etj etj...
Sponsored content

default Re: GJUHA SHQIPE, GJUHA E PARË E NJERËZIMIT

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi