Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Katari vendi më i pasur në botë, pas tij vjen Luksemburgu Empty Katari vendi më i pasur në botë, pas tij vjen Luksemburgu

Mon 12 Mar 2012 - 4:16
Katari vendi më i pasur në botë, pas tij vjen Luksemburgu KatarKatari, vendi që ndodhet në gjirin persian, është më i pasuri në borë. Katari numëron një popullsi prej 1.7 milion banorë dhe renditet si vendi më i pasur në botë për numër popullsie. Për vitin 2010 Katari kishte një prodhim të brendshëm bruto 88 mijë dollarë për numër popullsie.
Katari është vendin i tretë në botë për rezervat e gazit natyror dhe po investon në infrastrukturën e gazit të rrjedhshëm dhe eksportin e tij.
Ky vend ka joshur shumë firma ndërkombëtare për të investuar. Qeveria po derdh shumë para në infrastrukturë, përfshirë portin, aeroportin, rrejti hekurudhor, të gjitha me qëllim për ta bërë vendin sa më mikpritës për biznesin dhe Kupën e Botës për futboll në vitin 2022.
Në vendi ne dytë sa i takon vendeve më të pasur vjen Luksemburgu, me një GDP mbi 81 mijë dollarë për frymë.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi