Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Melodia e preferuar e celularit redukton aftësinë e koncentrimit Empty Melodia e preferuar e celularit redukton aftësinë e koncentrimit

Sun 25 Mar 2012 - 3:38
Meloditë argëtuese, qesharake dhe që mbahen mend lehtë të zileve të telefonit kanë edhe anën e tyre të errët. Hulumtimi i kryer në revistën Journal of Environmental Psychology ka treguar që meloditë e paharrueshme reduktojnë aftësinë e koncentrimit të njerëzve përreth.Efektin më të fortë negative kanë pop-hitet e njohura, ndërsa studentët të cilët gjatë ligjëratave i janë ekspozuar ziles së tillës kanë mbajtur mend 25 për qind më pak informata për dallim nga ata që kanë dëgjuar në qetësi.Nëse dëshironi ta shmangni shqetësimin e mjedisit, bëni kujdes që melodia të mos jetë shumë zëshme dhe si zile të telefonit mos vëni këngën e preferuar, por përmbajuni melodive “të mërzitshme” që i keni marrë bashkë me telefon.Po ashtu, nëse shkoni në takim, por prisni telefonatë të rëndësishme, paraprakisht paralajmëroni njerëzit që do t'ju duhet të lajmëroheni në telefon - nëse e presin cingërimën e telefonit, ajo do t’i pengojë më pak në punë. /Telegrafi/
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi