Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Komunizmi si u pa nga jashte Empty Komunizmi si u pa nga jashte

Sat 31 Mar 2012 - 2:34
Dëshira për t’i treguar lexuesit një Shqipëri moniste të parë me sytë e Perëndimit, ka shtyrë gazetarin Armand Plaka të përmbledhe artikuj të ndryshëm të botuar në shtypin dhe median e huaj, të cilët më pas i ka përmbledhur në librin e tij, “Shqipëria ashtu sic e pamë, Shqipëria moniste në mediat perëndimore 1945-1990”. Bazuar ne arkivin e tij të gjërë personal, i cili përmban një numër të madh gazetash dhe revistash nga e gjithë bota, dhe kryesisht nga Gjermania, Plaka është munduar të sjellë një mori materialesh me vlerë historike, politike dhe arkivore.Përzgjedhja e artikujve është bërë në bazë të një kriteri kohor, i cili fillon me mbarimin e luftës së dytë botërore deri në vitin 90-të. Fokusi është vendosur më tepër në disa periudha kulmore të historisë së komunizmit në Shqipëri sic ishin ndërprerjet e marrëdhënieve diplomatike me Ish Jugosllavinë, Ish Bashkimin Sovjetik apo Kinën. Përvec artikujve të huaj që janë botuar edhe më parë në shtypin shqiptar, ka edhe të tjerë që lexuesi mund t’i gjejë për herë të parë në këtë libër. infoarkiv
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi