Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Mungesa e gjumit shkaktar i obesitetit Empty Mungesa e gjumit shkaktar i obesitetit

Tue 3 Apr 2012 - 2:40
Paris – Mungesa e gjumit mund t’ju nxisë të konsumoni më shumë kalori se sa keni nevojë. Hulumtimi i ri ka zbuluar që individët që flenë më pak se sa duhet, konsumojnë më shumë se 500 kalori gjatë ditës.“Gjumi është i rëndësishëm për tërë organizmin, pa sasitë e nevojshme të gjumit organizmi nuk mund të shpenzojë kaloritë në mënyrë normale”.Hulumtimet e mëhershme kanë treguar që mungesa e gjumit çon deri tek shpenzimi i rritur i kalorive, atëherë trupi shpenzon më shumë kalori sepse nuk është i pushueshëm.Megjithatë, me këtë hulumtim është treguar e kundërta. Personat që flenë më pak janë më pak të prirur për të ngrënë më shumë ushqim të pasur me karbohidrate. Po ashtu, sa më e gjatë që është koha pa gjumë e personit, më shumë ka mundësi që të hajë, gjë që nuk mund të ndodhë nëse jeni duke fjetur.
Në fund të fundit, gjumi është i domosdoshëm për funksionimin normal të organizmit në tërësi dhe shpenzimin e kalorive. Prandaj, flini mirë sa herë që mundeni për ta mbajtur peshën e shëndetshme trupore.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi