Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

A vritet gruaja per nder?

+30
olsi
pexha
Malwina
Tollumbace
Arvi
Tironci
Calypso
Durrsaku
Ajo...
Njera Si Asnjera
E askujt
Arian
Albo
EpiKada
Poeti
Silvana
Osi
Ermira_vlore
Marin
JinBim
BeSaa
MeMories
InTeRiStI_vLoNjAt
Ilda
Luan_Valikardi
Alkimisti
Luna
Kushtrimi4
Xhoni_bravo
Anabel
34 posters
Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 Empty A vritet gruaja per nder?

Fri 23 Apr 2010 - 15:49
First topic message reminder :

Kohet e fundit ne shqiperi po rritet fenomeni i vrasjes ndaj fermave (bashkeshorte, feujuara, e dashura tj..).
A mendoni se mund te vritet nje femer per ceshtje nderi?

avatar
Tollumbace
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 1707
<b>Hobi</b> Hobi : Lufto per Veten,,ec perpara kurr mos u ndal ,forcen e shpirtit askujt mos ja fal ..Ec vazhdo drejtimin tend ,nese pengohesh diku cohu perseri ne kembe ,askujt meshire mos i kerko nese dikush te lendon per te mos u mundo ,lufto per jeten eshte shume e bukur kurr mos e vrit mendjen se do ngelesh e humbur ..
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ku te dua un
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 07/10/2011
http://www.klealove.com

A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 Empty Re: A vritet gruaja per nder?

Wed 1 Feb 2012 - 12:29
Ka nga ata budallenjt qe e bejne nje gje te tille flower
JinBim
JinBim
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 163
<b>Hobi</b> Hobi : Shah
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ;)
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 Empty Re: A vritet gruaja per nder?

Wed 1 Feb 2012 - 21:51
Acife shkruajti:Ka nga ata budallenjt qe e bejne nje gje te tille A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 2490086953



Eshte e vertet qe ka asi "Budallenj".

Mirpo per me ardh ne at "gjendje" duhet te ket arsye , po ndoshta ka edhe Budallica te cillat e bijn ne gjendje nje person te ben me te qmenduren .
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 Empty Re: A vritet gruaja per nder?

Wed 1 Feb 2012 - 22:02
JinBim shkruajti:
Acife shkruajti:Ka nga ata budallenjt qe e bejne nje gje te tille A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 2490086953



Eshte e vertet qe ka asi "Budallenj".

Mirpo per me ardh ne at "gjendje" duhet te ket arsye , po ndoshta ka edhe Budallica te cillat e bijn ne gjendje nje person te ben me te qmenduren .

Cila do qofte arsye nuk vritet e nuk arsyetihet ky veprim nga askush,,,Meshkujt e kane te modes tradhetine e sipas jush po te kishim forcem te mateshim e ne me ju do ju kishim varur te gjithve tani por po shpetoni nga pamundesia jone per tu matur me ju ndaj e na tradhetoni me shume..

PS: Kur flitet per nder ketu nga femra sbehet fjale vetem per tradhetin e saj ndaj burrit(bashkeshortit) por edhe per nderin e saj (virgjerine, e cila per fat te keq behet debat akoma eshte paresore per tu quajtur nje femer "e ndershme" )nese i jepet e drejta dikujt te perdor dhune apo ta diskriminoje ate per dicka te till...!
Anonymous
Vizitor
Vizitor

A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 Empty Re: A vritet gruaja per nder?

Wed 1 Feb 2012 - 22:07
Jo per asgje nuk vritet Njeriu sepse shpirtin na e dhuroj Zoti dhe nuk ka te drejt askush te na marri pervec atij..
JinBim
JinBim
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 163
<b>Hobi</b> Hobi : Shah
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ;)
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 Empty Re: A vritet gruaja per nder?

Wed 1 Feb 2012 - 22:27
Arijana , shih shih A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 81192.

Na mbyte ti neve ( mashkujve) moj ncncncnncncnc.
Ne e kemi forcen qe perdorim dhunen , siq thua Ti hmmmm.
Po ju Femrat perdorni edhe me shume dhune se ne , ju perdorni dhune Psiqike , e cila mund te qmend nje Njeri , i cili mund te ben edhe me te qmenduren ne Afekt .

E sa per Virgjeri ( nder ) hmmmmmmmm let jau vujn qelsin qy , let e bejn si ne mesjete . Per ate qe eshte ajo V. me rendsi le te mban . Edhe per ate qe eshte V.me rendsi le te lyp nje asi femre - kto jan gjana personale.

ps : une mendoj se Nderi nuk eshte vetem ne V. Eshte dem qe qmohet aq shume , se me kete shihet vetem "trupi i nje PERSONI /Femre" e jo Personaliteti i Saj.


Edituar për herë të fundit nga JinBim në Wed 1 Feb 2012 - 22:31, edituar 1 herë gjithsej
JinBim
JinBim
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 163
<b>Hobi</b> Hobi : Shah
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ;)
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 Empty Re: A vritet gruaja per nder?

Wed 1 Feb 2012 - 22:29
Princesha shkruajti:Jo per asgje nuk vritet Njeriu sepse shpirtin na e dhuroj Zoti dhe nuk ka te drejt askush te na marri pervec atij..

Po ke te drejt qe Perendia na dha Shpirtin .
Poashtu Perendia e dergon "arsyen " dhe "mjetin" ti mirret Shpirti Dikujt . Qe te gjen Paqen tek Zoti. A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 2300608110
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 Empty Re: A vritet gruaja per nder?

Wed 1 Feb 2012 - 22:43
JinBim shkruajti:Arijana , shih shih A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 81192.

Na mbyte ti neve ( mashkujve) moj ncncncnncncnc.
Ne e kemi forcen qe perdorim dhunen , siq thua Ti hmmmm.
Po ju Femrat perdorni edhe me shume dhune se ne , ju perdorni dhune Psiqike , e cila mund te qmend nje Njeri , i cili mund te ben edhe me te qmenduren ne Afekt .

E sa per Virgjeri ( nder ) hmmmmmmmm let jau vujn qelsin qy , let e bejn si ne mesjete . Per ate qe eshte ajo V. me rendsi le te mban . Edhe per ate qe eshte V.me rendsi le te lyp nje asi femre - kto jan gjana personale.

ps : une mendoj se Nderi nuk eshte vetem ne V. Eshte dem qe qmohet aq shume , se me kete shihet vetem "trupi i nje PERSONI /Femre" e jo Personaliteti i Saj.

Sic duket nuk eshte kaq personale sa ju thoni pasi ndikojne e familjaret nga ana e burrit per kete (e duam nusen te virgjer,nje nuse te kulluar) deshire e shprehur shpesh nga familjaret per djalin e tyre...
JinBim
JinBim
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 163
<b>Hobi</b> Hobi : Shah
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ;)
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 Empty Re: A vritet gruaja per nder?

Wed 1 Feb 2012 - 23:04
Arijana ,
Po edhe nese familjaret thojn : e duam nusen e kulluar A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 4053947266,
ata nuk jane ne gjendje saktsisht me dit , edhe djali let ju thot se ka qen Nusja e kullume natyrisht nese e dashuron .( tek e fundit qka ju intereson dikujt se si ka dal Nusja )
A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 45550
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 Empty Re: A vritet gruaja per nder?

Wed 1 Feb 2012 - 23:18
JinBim shkruajti:Arijana ,
Po edhe nese familjaret thojn : e duam nusen e kulluar A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 4053947266,
ata nuk jane ne gjendje saktsisht me dit , edhe djali let ju thot se ka qen Nusja e kullume natyrisht nese e dashuron .( tek e fundit qka ju intereson dikujt se si ka dal Nusja )
A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 45550


hahaha kane si e kuptojne kane permes traditave si ne kohen e zogut A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 721253 kete pyetje me mire tia beni vetes ju e mos me pyesni mua se une kunder jam gjithashtu... krt
Malwina
Malwina
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Sweeden
 <b>Mosha</b> Mosha : 32
<b>Postime</b> Postime : 2624
<b>Hobi</b> Hobi : nthg
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/07/2011

A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 Empty Re: A vritet gruaja per nder?

Wed 1 Feb 2012 - 23:19
sikur te egzistonin tek ne shqiptart drejtat e barabarta dhe mos ti kemi ato tradita qe ikemi sdo ishte diskutu aspak kjo tem .sepse me shum tek ne fajsojn nje femer se sa nje mashkull......me vjen per te qesh kur kujtoj disa fjal qe degjoj ''lere ky esht djal ska dert pse ben ket ate'' eh nje femer per nje gabim te vogel gjykohet dhe nencmohet e perbuzet mallkimmm kjo eshte...
Arian
Arian
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 2612
<b>Hobi</b> Hobi : Topi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne fole te djallit!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 Empty Re: A vritet gruaja per nder?

Wed 1 Feb 2012 - 23:20
Arj@na shkruajti:
JinBim shkruajti:Arijana , shih shih A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 81192.

Na mbyte ti neve ( mashkujve) moj ncncncnncncnc.
Ne e kemi forcen qe perdorim dhunen , siq thua Ti hmmmm.
Po ju Femrat perdorni edhe me shume dhune se ne , ju perdorni dhune Psiqike , e cila mund te qmend nje Njeri , i cili mund te ben edhe me te qmenduren ne Afekt .

E sa per Virgjeri ( nder ) hmmmmmmmm let jau vujn qelsin qy , let e bejn si ne mesjete . Per ate qe eshte ajo V. me rendsi le te mban . Edhe per ate qe eshte V.me rendsi le te lyp nje asi femre - kto jan gjana personale.

ps : une mendoj se Nderi nuk eshte vetem ne V. Eshte dem qe qmohet aq shume , se me kete shihet vetem "trupi i nje PERSONI /Femre" e jo Personaliteti i Saj.

Sic duket nuk eshte kaq personale sa ju thoni pasi ndikojne e familjaret nga ana e burrit per kete (e duam nusen te virgjer,nje nuse te kulluar) deshire e shprehur shpesh nga familjaret per djalin e tyre...

Arjana, e gjeta librin vete! Shpresoje te keni menduar edhe ju per te njejtin liber Very Happy

Kush familja e kerkon nusen te virgjer? Po flete per kohen e bifshes ti? Mire e paska thene antari me siper, nese djali e do, jo vetem qe mund ta paraqes te virgjer para familjes (nese e kerkojne, une DYSHOJ shume), por mund ta paraqes edhe si yjesh!
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 Empty Re: A vritet gruaja per nder?

Wed 1 Feb 2012 - 23:22
Rrefimet e femrave - Autorja: Luljeta Selimi

Ka e te tjera shume qe mund te sjell por seshte nevoja se i dini shume mire e i keni pranuar e vete....klm
pexha
pexha
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 1673
<b>Hobi</b> Hobi : forumet
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kamenic
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 16/01/2011

A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 Empty Re: A vritet gruaja per nder?

Wed 1 Feb 2012 - 23:26
vetum zoti i mer shpirtin njeriut nuk do ta kisha mbyte kure ase kend .....
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 Empty Re: A vritet gruaja per nder?

Wed 1 Feb 2012 - 23:31
pajtohem me ty vendas tu lumt zoti kur ekrijoj ademin alem selam e la te shtrit ne tok 42 dit e pastej ja dha shirtin dhe ademi u ngrit shpirti esht prona e zotit vetem aj ka drejt ta mer.
Arian
Arian
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 2612
<b>Hobi</b> Hobi : Topi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne fole te djallit!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 Empty Re: A vritet gruaja per nder?

Wed 1 Feb 2012 - 23:38
Arj@na shkruajti:Rrefimet e femrave - Autorja: Luljeta Selimi

Ka e te tjera shume qe mund te sjell por seshte nevoja se i dini shume mire e i keni pranuar e vete....klm

U bene 24 ore Arjana. E pranova se e gjeta vete! Per 24 ore njeriu mund te shflejtoje nje biblotek te tere me libra .Dikush ka lexuar shume, dikush pak e dikush hic! Une qe kam lexuar pak i mbaj mend titujt e autoret gjithnje! Juve u falet kjo vones, sepse keni lexuar shume, ndoshta?!
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 Empty Re: A vritet gruaja per nder?

Wed 1 Feb 2012 - 23:41
ahah Arjan e kam nje te keqe e ju kam then qe sjam e mire ne kujtesen e titullave pergjithesisht por qe e kam lexuar s'futet ne dyshim,tani nese sju bind kjo problemi juaj une ckisha per te then e thash kam fol me shume nga ana e femres se femer jam e vete e si une i shikoj e i perjetoj disa gjera vete jo me hamendje... krt
pexha
pexha
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 1673
<b>Hobi</b> Hobi : forumet
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kamenic
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 16/01/2011

A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 Empty Re: A vritet gruaja per nder?

Thu 2 Feb 2012 - 0:05
nuk do ta beja kure nje gje te till
Arian
Arian
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 2612
<b>Hobi</b> Hobi : Topi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne fole te djallit!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 Empty Re: A vritet gruaja per nder?

Tue 7 Feb 2012 - 17:02
Aяjαиα shkruajti:ahah Arjan e kam nje te keqe e ju kam then qe sjam e mire ne kujtesen e titullave pergjithesisht por qe e kam lexuar s'futet ne dyshim,tani nese sju bind kjo problemi juaj une ckisha per te then e thash kam fol me shume nga ana e femres se femer jam e vete e si une i shikoj e i perjetoj disa gjera vete jo me hamendje... krt

Do doja dy pyetje per ty dhe gjdo femer qe eshte pjese e ketij forumi, pavaresishte se ku jetone, mjaftone te jete shqiptare. Varesishte prej pergjigjeve edhe do te kemi mundesine qe une (se bashku me meshkujt tjere pjesemarres ne kete tem) dhe ju-femrat te vijme ne nje perfundim per kete tem.

1. Mendoni ju-femra se femra shqiptare eshte me e diskriminuara ne bote, dmth e fundit nese bejme renditje? (pergjigjuni me "po" ose"jo", keshtu siq jeni mesuar dhe siq u pelqejne juve femrave)
2. Deshironi qe femra shqiptare te kete te drejta te barabarta me shume se gjdo femer tjeter neper bote, pra te jete e para sa i perket te drejtave?

Meqe e perlqeni sinceritetin femra, ose te pakten e permendni si shpeshe, atehere me sinceritet dhe pa hezitim pergjigjuni ne keto dy pyetje, me pas te shohim...
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 Empty Re: A vritet gruaja per nder?

Tue 7 Feb 2012 - 17:55
Arjani shkruajti:
Aяjαиα shkruajti:ahah Arjan e kam nje te keqe e ju kam then qe sjam e mire ne kujtesen e titullave pergjithesisht por qe e kam lexuar s'futet ne dyshim,tani nese sju bind kjo problemi juaj une ckisha per te then e thash kam fol me shume nga ana e femres se femer jam e vete e si une i shikoj e i perjetoj disa gjera vete jo me hamendje... krt

Do doja dy pyetje per ty dhe gjdo femer qe eshte pjese e ketij forumi, pavaresishte se ku jetone, mjaftone te jete shqiptare. Varesishte prej pergjigjeve edhe do te kemi mundesine qe une (se bashku me meshkujt tjere pjesemarres ne kete tem) dhe ju-femrat te vijme ne nje perfundim per kete tem.

1. Mendoni ju-femra se femra shqiptare eshte me e diskriminuara ne bote, dmth e fundit nese bejme renditje? (pergjigjuni me "po" ose"jo", keshtu siq jeni mesuar dhe siq u pelqejne juve femrave)
2. Deshironi qe femra shqiptare te kete te drejta te barabarta me shume se gjdo femer tjeter neper bote, pra te jete e para sa i perket te drejtave?


Meqe e perlqeni sinceritetin femra, ose te pakten e permendni si shpeshe, atehere me sinceritet dhe pa hezitim pergjigjuni ne keto dy pyetje, me pas te shohim...

1 Jo,por se kuptoj pse duhet te bejme gjithnje krahasime kur mbahemi per nje shtet me i parparuar e me i civilizuar nga ata...!! Pastaj flasim per kulturen e traditat e nje populli,ata ashtu jane rritur ato tradita kane, tani une si femer cfare me thua ti se duhet te pranoj cdo nenshtrim e poshterim qe me behet ne shtetin tim duke menduar gjithmone se ne shtete te tjera femra trajtohet e me keq ..Edhe pse diskriminime te tilla qe behen atje jashte kunder femres i kemi pare e ne Shqiperi nga individe te ndryshem,nga njerez budallenj e me mendje te vogel..Ne flasim per ato qe perjetojme e te cilat na perkasin,si te respektohemi njejte,te respektohen te drejtat tona e s'besoj se kerkojme dicka te pa mundur e as te tepruar si jete luksi e madhore..

2 Jo,kerkojme aq sa meritojme e te trajtohemi si e te respektohemi njejte,sic kam then me siper femrat Shqiptare e ashtu nuk dine te kerkojne shume per mos then aspak sepse ashtu jane rritur,gjithmone te mjaftohen e te kenaqen me ato qe i ofrojne e mos bej fjale por te thote e flm se ka e me keq duke marr parasysh shembullat qe me sillni me lart me shtetet e tjera..Ne themi te behemi njerez e me te mire se per te till mbahemi e jo te shkojme mbrapa duke u krahasuar me vende si ato te cilat konsiderohen si vende te treta ne bote e s'na japin dicka me vlere..
Albo
Albo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4141
<b>Hobi</b> Hobi : bisede
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : alb
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 20/11/2010

A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 Empty Re: A vritet gruaja per nder?

Tue 7 Feb 2012 - 18:07
Arjan

Ti do vrareA vritet gruaja per nder? - Faqe 5 81192

Hengri macja gjuhen e vetA vritet gruaja per nder? - Faqe 5 3631317773

Ne duam aq sa meritojme(kjo ish e forte)

Sa meriton femra shqiptare?Rolling Eyes

Uf sa i lodh jam(se per temen m'kan ik fjalet)A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 871866720
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 Empty Re: A vritet gruaja per nder?

Tue 7 Feb 2012 - 18:09
A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 721253
Albo
Albo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4141
<b>Hobi</b> Hobi : bisede
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : alb
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 20/11/2010

A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 Empty Re: A vritet gruaja per nder?

Tue 7 Feb 2012 - 18:11
A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 472225
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 Empty Re: A vritet gruaja per nder?

Tue 7 Feb 2012 - 18:13
Sa meriton mashkulli shqiptare atehere???? A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 2585209286
Albo
Albo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4141
<b>Hobi</b> Hobi : bisede
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : alb
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 20/11/2010

A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 Empty Re: A vritet gruaja per nder?

Tue 7 Feb 2012 - 18:14
AQ sa kam harru librat qe kam lexuar ne lidhje me pershkrimin qe i behet mashkulli shqiptarA vritet gruaja per nder? - Faqe 5 721253 A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 3631317773
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 Empty Re: A vritet gruaja per nder?

Tue 7 Feb 2012 - 18:20
Megjithse s'meriton aq merr e me shume nga ajo qe meriton (i takon) vetem per faktin se eshte mashkull e jo femer...A seshte padrejtesi e diskriminim ky!?
Albo
Albo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4141
<b>Hobi</b> Hobi : bisede
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : alb
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 20/11/2010

A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 Empty Re: A vritet gruaja per nder?

Tue 7 Feb 2012 - 18:34
Meriton aq sa,,,,,,,,,,,,,,,,,,,



Femra shqiptare eshte si mashkulli shqiptar,edhe mashkulli shqiptar eshte si femra shqiptare.A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 2793563973
Arian
Arian
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 2612
<b>Hobi</b> Hobi : Topi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne fole te djallit!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 Empty Re: A vritet gruaja per nder?

Tue 7 Feb 2012 - 22:22
Aяjαиα shkruajti:
Arjani shkruajti:
Aяjαиα shkruajti:ahah Arjan e kam nje te keqe e ju kam then qe sjam e mire ne kujtesen e titullave pergjithesisht por qe e kam lexuar s'futet ne dyshim,tani nese sju bind kjo problemi juaj une ckisha per te then e thash kam fol me shume nga ana e femres se femer jam e vete e si une i shikoj e i perjetoj disa gjera vete jo me hamendje... krt

Do doja dy pyetje per ty dhe gjdo femer qe eshte pjese e ketij forumi, pavaresishte se ku jetone, mjaftone te jete shqiptare. Varesishte prej pergjigjeve edhe do te kemi mundesine qe une (se bashku me meshkujt tjere pjesemarres ne kete tem) dhe ju-femrat te vijme ne nje perfundim per kete tem.

1. Mendoni ju-femra se femra shqiptare eshte me e diskriminuara ne bote, dmth e fundit nese bejme renditje? (pergjigjuni me "po" ose"jo", keshtu siq jeni mesuar dhe siq u pelqejne juve femrave)
2. Deshironi qe femra shqiptare te kete te drejta te barabarta me shume se gjdo femer tjeter neper bote, pra te jete e para sa i perket te drejtave?


Meqe e perlqeni sinceritetin femra, ose te pakten e permendni si shpeshe, atehere me sinceritet dhe pa hezitim pergjigjuni ne keto dy pyetje, me pas te shohim...

1 Jo,por se kuptoj pse duhet te bejme gjithnje krahasime kur mbahemi per nje shtet me i parparuar e me i civilizuar nga ata...!! Pastaj flasim per kulturen e traditat e nje populli,ata ashtu jane rritur ato tradita kane, tani une si femer cfare me thua ti se duhet te pranoj cdo nenshtrim e poshterim qe me behet ne shtetin tim duke menduar gjithmone se ne shtete te tjera femra trajtohet e me keq ..Edhe pse diskriminime te tilla qe behen atje jashte kunder femres i kemi pare e ne Shqiperi nga individe te ndryshem,nga njerez budallenj e me mendje te vogel..Ne flasim per ato qe perjetojme e te cilat na perkasin,si te respektohemi njejte,te respektohen te drejtat tona e s'besoj se kerkojme dicka te pa mundur e as te tepruar si jete luksi e madhore..

2 Jo,kerkojme aq sa meritojme e te trajtohemi si e te respektohemi njejte,sic kam then me siper femrat Shqiptare e ashtu nuk dine te kerkojne shume per mos then aspak sepse ashtu jane rritur,gjithmone te mjaftohen e te kenaqen me ato qe i ofrojne e mos bej fjale por te thote e flm se ka e me keq duke marr parasysh shembullat qe me sillni me lart me shtetet e tjera..Ne themi te behemi njerez e me te mire se per te till mbahemi e jo te shkojme mbrapa duke u krahasuar me vende si ato te cilat konsiderohen si vende te treta ne bote e s'na japin dicka me vlere..

Arjana, u bera dy pyetje femrave dhe per cudi nuk shkruan asnje femer! Ketu hyni edhe ju, per mua edhe ju nuk keni shkruajtur. Mendoj keshtu per dy arsye: e para, se per ato dy pyetje te thjeshta kam dhene shume shpjegime dhe ju as qe jeni lodhe t'i permbaheni asaj qe kam kerku une dhe e dyta, thjeshte keni shkruajtur(nuk jeni pergjigjur) per deshirat tuaja personale! Keshtu qe e pashe se ne forum kane hyre e dal femra dhe nuk eshte pergjigje askush!!! Pse? E di une pse...

T'i kthemi temes dhe pyetjeve te mija. Kerkova me "po"ose"jo" dhe varerishte nga pergjigjet e juaja te vazhdojme debatin dhe te dalim aty ku duam te gjithe. Meqense ato rreshta qe ju keni shkruajtur jane thjeshte opinione dhe jo fakte, une po marre per baze pergjigjet tua, ku te dyjat jane JO. Nje s'qarim per ty dhe gjdo kend ketu:opinioni eshte mendim,bindje,gjykim te cilat gjithnje fillojne..." une mendoje...", "une jam e bindur..."apo" ne gjykomje..." ne dallim prej faktit, i cili gjithnje vertetohet me fjalet; Si, pse, cfar, kur, etj. Tani ndalu pak e shih veten...
Pra, ju e pranoni se femra shqiptare nuk eshte me e diskriminuara dhe njekohesishte nuk kerkoni te jete femra me e barabart se gjdo femer tjeter ne bote! Cka te shtoje me shume une ketu??? Le t'me thote dikush nese kam cka shtoje, dikush qe kupton pyetjen dhe keto pergjigje, atehere une menjehere po e shpall veten si njeri me !#* dhe me primitiv i gjithe historise njerezore! Nese pergjigjet tua do ishin te ndryshme, dmth njera po e tjera jo, atehere do kishte kuptim debati, ne kete rast veq cka i thajm gishtat kot!
Arjana, dhe gjdo femer tjeter ketu, mund te mendoni cfar te doni, mund te jeni apo te mos jeni te knaqura personalishte, mund te shprehni paknaqesine apo te jeni falenderuhese, eshte zgjedhje e juaja dhe une jam i fundit qe mund t'ju ndaloj. Por, statistikat dhe faktet (ato qe shihen e preken) flasine ndryshe...
Albo, kjo eshte e keqja apo e met e imja, se nuk shkruaj ne gjdo teme, por aty ku shkruaj nuk me ka ndodh t'i ha fjalet e mija apo te mos jem ne gjendje ta mbroje fjalen time! Ne fakt, kjo e keqe-e met, eshte motoja ime!
C'eshtja e nderit tek shqiptaret eshte c'eshtje me e gjere se sa mundoheni ta paraqisni ju femrat. Per kuriozitet, shume autore edhe te huaj kan shkruar me admirim per nderin e shqiptareve! Kurse ne, me sakt femrat sot e perqeshin. Por, siq ka thene nje i vjeter:njeri flet aq sa dine! Dhe aq duhet t'i hidherohemi njeriut, sa di.
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 Empty Re: A vritet gruaja per nder?

Tue 7 Feb 2012 - 22:39
PO cfaj kam une mo Arjani qe te tjerat nuk pergjigen ketu,une nga ana ime meqense kerkove mendimin e femrave e na pyete dy gjera tu pergjigja si femer qe jam..Edhe kjo ju pengon tashme...Pse kot edhe pa fakte,cfare fakte doni ju,vertetime e shembuj,pse behet kaq buje atehere per revulucionin e femres,diskriminimi ndaj saj,perbuzja,nenshtrimi etj etj..Mire se ketu ne forum per sa kohe ne te flasim e te themi mendimin tone e dime ejemi te sigurta qe kurr skeni per ta pranuar ate sic keni bere nder vite edhe nuk ndryshon Shqiptari jo aq lehte as presim mrekullira....

Kur me thua se skam fol fare dmth qe une flas gjepura ter kohes e sdi pse cirrem ketu per ju edhe ato protestat,organizatat pro femres,thirrjet qe behen nder vite si ne media,neper gazeta,artikuj e debate ju vini e i hidhni poshte e ato me nje fjale apo??? Edhe seshte e then te lexosh vetem qe te kuptosh ne cilin nivel ka arrit femra pergjithesisht,i shikon,jeton me to,ha pi me to ti ku jeton apo ne tjeter bote...

Ke ceshtje nderi me thua Shqiptari me fjalen nder skupton gje tjeter pervec faktit nese e ke ruajtur nje cope cipe,vetem nga ky kendveshtrim ai e sheh femren te ndershme pavaresisht se c'ka bere ajo femer ne cmenyra e me sa ka vajtur...Jan shume pak ata qe e tolerojne kete,ama shume pak e besom kur ta them sepse jam femer vete..Kur behet fjale per femer "dashnore" nuk interesohen shume por kur behet fjale per ta marr ne shpi atehere aty ndryshon puna e kushti i pare dhe i domosdoshem eshte ky..Pikerisht virgjeria,...

Do me beni te cmendur tash apo qorre e atyre qe kam pare e kam jetuar vete fundja se e une mes tyre jetoj sbej perjashtim...Me fal por me keto qe thoni po me bindni me shume te insistoj ne mendimin tim drejt jush...jeni teper egoista e krenare e kjo su lejon te pranoni nje fakt si ky...
Albo
Albo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4141
<b>Hobi</b> Hobi : bisede
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : alb
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 20/11/2010

A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 Empty Re: A vritet gruaja per nder?

Tue 7 Feb 2012 - 22:41
Arjan

Ju pergezoj per aftesine qe arrini te llogjikoni me kete mynyre te shkruari aq sa gjere,po aq bindshem.

Po ju drejtohem ju,jo per vete faktin se jam ne teme edhe si permbahem asaj,por per vete faktin qe jepni nder pergjigjet me me domethenie pikerisht ne kete teme,mos them ne shumicen.

Per te pershkruar imazhin e nje populli (ne fjale atij shqiptar jane dy lloj kategorisht.

Simpatite,edhe antipatite,ose ndryshe edhe ata ne heshtje,por s'mirret per baze atje ku s'ka shkronja.

Nuk do debatoj gjere a i diskriminon gjinia mashkullore shqiptaret,sepse shkurt e kam thene ate,por kam kuptuar qe s'ka ata lloj personash qe te debatojne me seriozitet sikurse ndodh ne te gjithe temat edhe infektohemi.

Per Shqiptaret kane shkruar poete,shkrimtare,albanologe sa per te zgjuar kureshtjen e secilit mund te kerkoje gjithkund,edhe i gjen,por po marr nje rast konkret nder me te freskine rast.

Ate te albanologut kroat i cili u vra nga ADB-ja vetem,e vetem se i ngrinte vlerat atij populli me krijimtarite e tij te shumta.

Nqs personalizohet tema me opinionin e secilit qe femra shqiptare diskriminohet(e lejme aty)edhe s'vlen sepse ka nje sy edhe e shikon ashtu,e tjetra jetojme ne kohera ku zeri i secilit bucet fuqishem,e s'kemi te drejte ta ndalim.

Simpatite-rasti konkret qe permenda te albanologut etj

Antipatite-ai serbi qe shqyen flamurin shqiptar ne stadium te Italise,edhe raste te tjera te ngjashmeA vritet gruaja per nder? - Faqe 5 2793563973
Albo
Albo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4141
<b>Hobi</b> Hobi : bisede
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : alb
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 20/11/2010

A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 Empty Re: A vritet gruaja per nder?

Tue 7 Feb 2012 - 22:45
Aяjαиα shkruajti:PO cfaj kam une mo Arjani qe te tjerat nuk pergjigen ketu,une nga ana ime meqense kerkove mendimin e femrave e na pyete dy gjera tu pergjigja si femer qe jam..Edhe kjo ju pengon tashme...Pse kot edhe pa fakte,cfare fakte doni ju,vertetime e shembuj,pse behet kaq buje atehere per revulucionin e femres,diskriminimi ndaj saj,perbuzja,nenshtrimi etj etj..Mire se ketu ne forum per sa kohe ne te flasim e te themi mendimin tone e dime ejemi te sigurta qe kurr skeni per ta pranuar ate sic keni bere nder vite edhe nuk ndryshon Shqiptari jo aq lehte as presim mrekullira....

Kur me thua se skam fol fare dmth qe une flas gjepura ter kohes e sdi pse cirrem ketu per ju edhe ato protestat,organizatat pro femres,thirrjet qe behen nder vite si ne media,neper gazeta,artikuj e debate ju vini e i hidhni poshte e ato me nje fjale apo??? Edhe seshte e then te lexosh vetem qe te kuptosh ne cilin nivel ka arrit femra pergjithesisht,i shikon,jeton me to,ha pi me to ti ku jeton apo ne tjeter bote...

Ke ceshtje nderi me thua Shqiptari me fjalen nder skupton gje tjeter pervec faktit nese e ke ruajtur nje cope cipe,vetem nga ky kendveshtrim ai e sheh femren te ndershme pavaresisht se c'ka bere ajo femer ne cmenyra e me sa ka vajtur...Jan shume pak ata qe e tolerojne kete,ama shume pak e besom kur ta them sepse jam femer vete..Kur behet fjale per femer "dashnore" nuk interesohen shume por kur behet fjale per ta marr ne shpi atehere aty ndryshon puna e kushti i pare dhe i domosdoshem eshte ky..Pikerisht virgjeria,...

Do me beni te cmendur tash apo qorre e atyre qe kam pare e kam jetuar vete fundja se e une mes tyre jetoj sbej perjashtim...Me fal por me keto qe thoni po me bindni me shume te insistoj ne mendimin tim drejt jush...jeni teper egoista e krenare e kjo su lejon te pranoni nje fakt si ky...

Ku behen demostrata e mitingje,se me duket shikon opoziten me liderin e saj sikur po protestojne femraA vritet gruaja per nder? - Faqe 5 81192 A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 81192 A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 81192 A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 81192 sikur i rrahin burrat,por eshte PS e shqiptareve qe demostron drejt SaliutA vritet gruaja per nder? - Faqe 5 3631317773 A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 3631317773 A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 3631317773 A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 3631317773
Anonymous
Vizitor
Vizitor

A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 Empty Re: A vritet gruaja per nder?

Tue 7 Feb 2012 - 22:48
Arjani shkruajti:

1. Mendoni ju-femra se femra shqiptare eshte me e diskriminuara ne bote, dmth e fundit nese bejme renditje? (pergjigjuni me "po" ose"jo", keshtu siq jeni mesuar dhe siq u pelqejne juve femrave)
2. Deshironi qe femra shqiptare te kete te drejta te barabarta me shume se gjdo femer tjeter neper bote, pra te jete e para sa i perket te drejtave?

Meqe e perlqeni sinceritetin femra, ose te pakten e permendni si shpeshe, atehere me sinceritet dhe pa hezitim pergjigjuni ne keto dy pyetje, me pas te shohim...


1 -Jo

2-Jo me shum perveq asja qe i takon dhe qe ja lejon karakteri i nje Femre ...n.q.s duam me shum te drejta duhet te jemi dhe te zonjat ti dalim ne krye.. Very Happy
avatar
Luna
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11704
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Iη sυηsεт
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/10/2010

A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 Empty Re: A vritet gruaja per nder?

Tue 7 Feb 2012 - 22:50
Arjani shkruajti:

Do doja dy pyetje per ty dhe gjdo femer qe eshte pjese e ketij forumi, pavaresishte se ku jetone, mjaftone te jete shqiptare. Varesishte prej pergjigjeve edhe do te kemi mundesine qe une (se bashku me meshkujt tjere pjesemarres ne kete tem) dhe ju-femrat te vijme ne nje perfundim per kete tem.

1. Mendoni ju-femra se femra shqiptare eshte me e diskriminuara ne bote, dmth e fundit nese bejme renditje? (pergjigjuni me "po" ose"jo", keshtu siq jeni mesuar dhe siq u pelqejne juve femrave)
2. Deshironi qe femra shqiptare te kete te drejta te barabarta me shume se gjdo femer tjeter neper bote, pra te jete e para sa i perket te drejtave?

1.Jo(As nuk eshte e fundit as e para)..baraz peshim i bje si gjdo femer ne ter Boten.
2. Jo(Per vet faktin se dihet qe kjo e dyta qe the nuk ndodhe asnjehere)
Arian
Arian
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 2612
<b>Hobi</b> Hobi : Topi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne fole te djallit!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 Empty Re: A vritet gruaja per nder?

Tue 7 Feb 2012 - 22:52
Te mos behemi monoton me shkrime te gjata, Arjana. Une bera dy pyetje dhe mora ne njefare menyre dy pergjigje. Pergjigjet e juaja ishin dyjat jo, dmth ju, e pranoni se femra shqiptare nuk eshte me e diskriminuara dhe njekohesisht e pranoni se nuk deshironi apo nuk pritni te jete me e barabarta se gjdo femer tjeter! Atehere, c'kerkoni me thoni me saktsishte?

Te te ndihmoje pak. Deri me sot, aferisishte me saktesi nuk e di, por jane rrethe 200 shtete ne gjithe boten, perfshi edhe Kosoven. Nese femra shqiptare nuk eshte e fundit, dmth e 200, por as e para, ku e vendosni ju per momentin dhe ku do deshironit te jete, mendoj ne renditje?
Perpara se te pergjigjesh ne kete pyetjen e fundit, kujdes, duhet te dijshe per gjitha keto 200 shtete, mendoje historine e tyre, dhe kuptohet avancimin e femres se tyre sot, perfshi edhe shqiptareve. Propozimi im eshte: nese e keni parasysh historine e shqiptareve, atehere femra shqiptare eshte me e avancuara dhe me e pa diskriminuara, e PARA. Dhe kete e them me seriozitetin me te madhe, bile po t'me jepej mundesia jo vetem qe e them por edhe e mbroje avash me fakte ne menyren me te leht dhe me te mire perpara gjithe botes! Gjithnjeee nese nisemi nga historia e shqiptareve ne raport me te TJERET!
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 Empty Re: A vritet gruaja per nder?

Tue 7 Feb 2012 - 22:59
Nuk mund te jesh i prere,ti ke dhen dy pyetje te cilat nuk mundesh tu vesh nje pike apo presje me jo ose po..seshte kaq e thjeshte..une flas per realitetin qe kam jetuar edhe e njoh mire ate (e shembuj plot,sdo me dilte nje faqe e tere te shkruaja per to) e ju flisni per Kosoven tash...Ketu ndoshta kemi diference te madhe nuk mund te themi se jemi njesoj..

Ne jemi ne mos me krahaso mua te tjera gjera e shtete ketu se po ashtu mundemi te bejme krahasime e ne me shtetet e tjera ku femra ka te drejta me shume e jeton shume me ndryshe nga ne.. Skerkojme luks eshte e thjeshte ju smund ta kuptoni kete gje as do arrini ndonjehere..
Arian
Arian
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 2612
<b>Hobi</b> Hobi : Topi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne fole te djallit!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 Empty Re: A vritet gruaja per nder?

Tue 7 Feb 2012 - 23:03
Princesha shkruajti:
Arjani shkruajti:

1. Mendoni ju-femra se femra shqiptare eshte me e diskriminuara ne bote, dmth e fundit nese bejme renditje? (pergjigjuni me "po" ose"jo", keshtu siq jeni mesuar dhe siq u pelqejne juve femrave)
2. Deshironi qe femra shqiptare te kete te drejta te barabarta me shume se gjdo femer tjeter neper bote, pra te jete e para sa i perket te drejtave?

Meqe e perlqeni sinceritetin femra, ose te pakten e permendni si shpeshe, atehere me sinceritet dhe pa hezitim pergjigjuni ne keto dy pyetje, me pas te shohim...


1 -Jo

2-Jo me shum perveq asja qe i takon dhe qe ja lejon karakteri i nje Femre ...n.q.s duam me shum te drejta duhet te jemi dhe te zonjat ti dalim ne krye.. Very Happy

Ne regull. Mire qe u inkuadreve edhe ti edhe Luna, qe te dyjave u kam mike te mira, por ne kete raste jeni te gjitha te njejta, dmth siq e kundershtoje nje qe nuk e njoh hic edhe juve po.
Mendimi im eshte se femra shqiptare (gjithnje e mar per baze Kosoven, jashte saj nuk flase me siguri) eshte avancuar shume dhe ka fituar shume shume te drejta qe dikur thjeshte kan qene enderr. Keto i kam cek me rend ne postimet e me hershme...Jane fakte qe nuk mund t'i mohoje askush!Kur them keshtu mendoj ne pergjithsi (shumica), pra qytete dhe shume fshatra, perjashtim disa fshatra apo edhe disa familje. Keto fshatra jane pak, sikurse jane familje pak, familje te cilat jane edhe ne fshatin tim. Mirepo, une nuk pres, mos prisni as ju femra qe kaq shpejte te ndodh tek te gjithe, sepse, raste sikurse ketu, ka edhe ne shtetet me te perparuara te botes, edhe ne shtetet me demokratike te botes edhe ne vende ku e marrin shembull gjithe bota si "djep i kultures", etj etj.

Shpresoje te kuptoni ecencen e mendimit time
Anonymous
Vizitor
Vizitor

A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 Empty Re: A vritet gruaja per nder?

Tue 7 Feb 2012 - 23:07
Sa i perket temes ,sot pash nje emision ne Rtl ne Gjermani ku nje familje kurde muslimane kan jetuar ne berlin te gjermanis..kan qen familje e madhe ku dhe njekohsisht kan mbajt fort traditat dhe fen ,,femrat e tyre kan qendruar gjithmon te mbyllura ,,motra duhej te bente cfar i thonte vellau ..ishte martuar motra dhe te burri e kishte prit e njejta histori si te familja e vet qe mos guxoj te dali ta heq shamin te mbyllet ne shpi e tje.. nje dit asaj i mbushet kupa sduro me e le burrin dhe djalin dhe iken ...heq dhe shamin kerkon mbeshtetje e shtetit gjerman sigurisht qe i kan ofruar siguri ..gjat nje periudhe te shkurtet vajza ishte shkolluar kisht gjet dhe pun gje qe i eshte mohur gjithmon nje gje e till..pastaj me von dashurohet me nje djal gjerman ..dhe del vellau i vet e vret ...a vritet motra ? ishte pytja e gazetarit vellau i vajzes tha un mbrojta nderin e familjes dhe udhezimet e kuranit ... kjo sipas meje eshte apsurde sepse ne kuran nuk thuhet per vrasjet.. perkundrazi kurani i denon ata qe vrasin ..cfar do te thoni ju ne lidhje me kete ngjarje ..Arjani dhe ju te tjeret ..!?
Arian
Arian
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 2612
<b>Hobi</b> Hobi : Topi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne fole te djallit!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 Empty Re: A vritet gruaja per nder?

Tue 7 Feb 2012 - 23:12
Aяjαиα shkruajti:Nuk mund te jesh i prere,ti ke dhen dy pyetje te cilat nuk mundesh tu vesh nje pike apo presje me jo ose po..seshte kaq e thjeshte..une flas per realitetin qe kam jetuar edhe e njoh mire ate (e shembuj plot,sdo me dilte nje faqe e tere te shkruaja per to) e ju flisni per Kosoven tash...Ketu ndoshta kemi diference te madhe nuk mund te themi se jemi njesoj..

Ne jemi ne mos me krahaso mua te tjera gjera e shtete ketu se po ashtu mundemi te bejme krahasime e ne me shtetet e tjera ku femra ka te drejta me shume e jeton shume me ndryshe nga ne.. Skerkojme luks eshte e thjeshte ju smund ta kuptoni kete gje as do arrini ndonjehere..

Avash avash, qengji behet dash ( jam rrit me kete fjale nga gjyshi krt )
Nuk jam i prere, por e them me seriozitetin me te madhe. Ju, flisni per realitetin tuaj dhe per ato pak realitete qe te kujtohen (para shume vitesh, eshte normale, pajtohem edhe une) dhe flisni per realitetin e TV, shtypit, etj.
Une, lexo me kujdes...,flase per realietin tim kuptohet, flase per realitetin familjare te gjere, ate te komshise, ate te mahalles, ate te fshatit, ate te dajes, tezes, halles, farefisit, ate te qyteteve dhe te shume fshatrave ne Kosove, sepse kam pas fatin te shetise shume Kosoven, dhe jo jashte Kosoves Merzitur keto 28 vite qe po i ktheva ne dite-nate, bejne 56.

Beji nje krahasim realitetit tend me timin, nese mund t'i besh! Sepse per t'u krahasuar dy gjera, kusht i pare, duhet te jene aferishte te njejta!

Te kam xhan prap, Arjana, sepse fal juve po i shpalos ato qe kam pare, prek, jetu, lexu, ndegju, mesu, etj krt
Albo
Albo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4141
<b>Hobi</b> Hobi : bisede
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : alb
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 20/11/2010

A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 Empty Re: A vritet gruaja per nder?

Tue 7 Feb 2012 - 23:13
C'fare pikerisht kerkon ne emer te femrave ti Arjana?

Te dalesh xhiro ta mohon kush?

Te gjesh te dashur ta mohon kush?

Te dalesh diskotekave ta mohon kush?

Te vishesh sikurse ju pelqen ta mohon kush?

Apo thua tjetren qe te martohem,edhe te kem qejfin tim te bej ato c'ka ceka me lart???

Edhe ate s'ta mohon kush,por ka nje tjeter drejtim(ate te gjykates)edhe hajt lero udhe.

S'kuptoj c'ka realisht do te thuash?

Behu me e qarte ne shkronja,edhe mos bej sikur je viktime e vitit.

Nuk krahasohet e as permblidhet nje shoqeri ne nje shtet me incidente te pakuptimta aq sa pesha qe mbajne.

Thua s'di per Kosoven,por di per Shqiperine.

Une dal e them,qe ti s'di asgje per Shqiperine e vajzat shqiptare,se te shkosh me kete mendje edhe te flasesh diku ne nje shoqeri k ne te ka djem e vajza sinqerisht do jesh pjese e lojesA vritet gruaja per nder? - Faqe 5 569293



Nuk e them me ironi,por asesi se njeh ate mentalitet,edhe ate horizont qe ti s'arrin ta prekesh.
Arian
Arian
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 2612
<b>Hobi</b> Hobi : Topi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne fole te djallit!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 Empty Re: A vritet gruaja per nder?

Tue 7 Feb 2012 - 23:17
Princesha shkruajti:Sa i perket temes ,sot pash nje emision ne Rtl ne Gjermani ku nje familje kurde muslimane kan jetuar ne berlin te gjermanis..kan qen familje e madhe ku dhe njekohsisht kan mbajt fort traditat dhe fen ,,femrat e tyre kan qendruar gjithmon te mbyllura ,,motra duhej te bente cfar i thonte vellau ..ishte martuar motra dhe te burri e kishte prit e njejta histori si te familja e vet qe mos guxoj te dali ta heq shamin te mbyllet ne shpi e tje.. nje dit asaj i mbushet kupa sduro me e le burrin dhe djalin dhe iken ...heq dhe shamin kerkon mbeshtetje e shtetit gjerman sigurisht qe i kan ofruar siguri ..gjat nje periudhe te shkurtet vajza ishte shkolluar kisht gjet dhe pun gje qe i eshte mohur gjithmon nje gje e till..pastaj me von dashurohet me nje djal gjerman ..dhe del vellau i vet e vret ...a vritet motra ? ishte pytja e gazetarit vellau i vajzes tha un mbrojta nderin e familjes dhe udhezimet e kuranit ... kjo sipas meje eshte apsurde sepse ne kuran nuk thuhet per vrasjet.. perkundrazi kurani i denon ata qe vrasin ..cfar do te thoni ju ne lidhje me kete ngjarje ..Arjani dhe ju te tjeret ..!?

E t'pifsha uje per shnet ty (keshtu thone te ne). Kjo paska ndodh aty, kjo ka ndodh dhe ndodh ne gjithe boten, edhe shqiptaret jane diku ne kete bote. Mirepo, eshte reduktu shume tek shqiptaret, per kete jam i sigurt dhe kesaj duhet t'i gezoheni femra dhe jo te mirreni me te kaluaren.
Nese dikush eshte i interesuar te di arsyet se si, pse ka ndodh tek shqiptaret do ju shpjegoje pa prites, vetem se sot jo, se rryma ne ndalet edhe pak...
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 Empty Re: A vritet gruaja per nder?

Tue 7 Feb 2012 - 23:18
Mire qe dite ta besh dallimin perfundimisht se deri tani po flisnit pergjithesisht edhe per ne Shqiptaret e Shqiperise..Sa per realitetin tim e tuajin ndryshojne kendveshtrimet gjithmone e jeta qe bejme si une nga ana ime e juaja gjithashtu...Me mire mos fillojme ti personalizojme gjerat se sesht as vendi i duhur as koha e as ora...Eshte ora e qejfit tani...kshu e argetimit doja te them A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 1698836746 A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 1698836746

PS: Pak humor mer mos na e merrni per keq A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 721253
Sponsored content

A vritet gruaja per nder? - Faqe 5 Empty Re: A vritet gruaja per nder?

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi