Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Doni një gjumë perfekt? Ja se çfarë duhet të bëni... Empty Doni një gjumë perfekt? Ja se çfarë duhet të bëni...

Thu 19 Apr 2012 - 17:15
Një studim shkencor anglez i cili është drejtuar mbi 2 mijë të rritur që pohojnë se “flenë mirë” ka arritur të identifikojë sekretin për të pasur një natë sa më të mirë në gjumë.Ajo çka ndodh në mbrëmje para se të shtrihemi për të fjetur, duhet thënë se është pjesa më vendimtare për pushimin e mëtejshëm, që shumë shpesh shkatërrohet nga një aktivitet tepër impenjues që rrit adrenalinën dhe e bën të vështirë gjumin.

Sekreti me pak fjalë është në relaksimin që duhet të kryejmë para se të shtrihemi për të fjetur.

Më poshtë është dhe receta për një gjumë perfekt, e cila është listuar nga shkencëtarët anglezë:

- Shikoni televizor për 1 orë e 46 minuta, brenda mundësive një telenovelë ose një kuiz show argëtues

- Flisni me dikë për 41 minuta

- Lundroni në internet për 51 minuta

- Lejojini vetes 2 orë e 7 minuta pushim në rast se keni gatuar, larë pjata dhe pastruar

- Ushqimi i fundit që duhet të keni ngrënë para se të shtriheni duhet të konsumohet ekzaktësisht në 20:29

- Pija e fundit para se të shtriheni (çaji, i sugjeruar nga shkencëtarët anglezë) duhet të konsumohet në 21:10

- Shkoni në shtrat ekzaktësisht në orën 22:00

- Lexoni për 22 minuta (mund të navigoni dhe në internet me një smartphone)

- Flini gjumë rreth orës 22:26

- Flini me pizhame

- Flini nga ana e djathtë e trupit, akoma më mirë edhe të përqafuar me partnerin

- Çohuni në 06:47, me alarmin që keni vënë.

E pra, pasi t'i lexoni këto, si mendoni, a i bëni dot. SHumë e vështirë qenka të kesh një gjumë "prefekt".

r.b/NOA
Mbresa
Mbresa
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 13566
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kendej rrotull,,
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 13/04/2012

Doni një gjumë perfekt? Ja se çfarë duhet të bëni... Empty Re: Doni një gjumë perfekt? Ja se çfarë duhet të bëni...

Thu 19 Apr 2012 - 18:02
ooo mi ,,me minuta aty me hanger,,me pi,mi vesh pizhamet
ehh nuk ka minuta aty ,,shko futja gjume edhe u krye,, grrrr Doni një gjumë perfekt? Ja se çfarë duhet të bëni... 1698836746
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Doni një gjumë perfekt? Ja se çfarë duhet të bëni... Empty Re: Doni një gjumë perfekt? Ja se çfarë duhet të bëni...

Thu 19 Apr 2012 - 18:04
Mbresa shkruajti:ooo mi ,,me minuta aty me hanger,,me pi,mi vesh pizhamet
ehh nuk ka minuta aty ,,shko futja gjume edhe u krye,, grrrr Doni një gjumë perfekt? Ja se çfarë duhet të bëni... 1698836746

Kur te godas dashnia do te iki petlla edhe ty si neve po rri se je mire tani te ze gjumi rehat e shpejt Doni një gjumë perfekt? Ja se çfarë duhet të bëni... 1698836746 Doni një gjumë perfekt? Ja se çfarë duhet të bëni... 1698836746
Mbresa
Mbresa
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 13566
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kendej rrotull,,
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 13/04/2012

Doni një gjumë perfekt? Ja se çfarë duhet të bëni... Empty Re: Doni një gjumë perfekt? Ja se çfarë duhet të bëni...

Thu 19 Apr 2012 - 18:10
ca dashnie mii,,kur te kapi gjumi ,nuk pyet bile a ishte ky jasteku im
edhe mire e ki rehat jam ,niher ,,deri sa te thot mami,, grrrr
Sponsored content

Doni një gjumë perfekt? Ja se çfarë duhet të bëni... Empty Re: Doni një gjumë perfekt? Ja se çfarë duhet të bëni...

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi