Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Moment historik për mediat online Empty Moment historik për mediat online

Sat 21 Apr 2012 - 3:38
Moment historik për mediat online MediaËshtë një moment historik për mediat online, çmimi Pulitzer është fituar nga to. Çmimi Pulitzer është më i njohuri në fushën e gazetarisë e mediave, këtë vit është fituar për herë të parë nga publikime të bëra nga dy media online.

Faqet online të informacionit, ndryshe nga gazetat e shtypura në letër, mund të shfrytëzojnë mundësinë të mbajnë të informuar lexuesit në kohë reale, është edhe për kë të që kanë fituar çmimin më të madh për gazetarinë. Lajmet qarkullojnë më mirë dhe më shpejt falë edhe ndarjes (sharing) në rrjet.

Administratori i çmimit Pulitzer, Sig Gissler ka deklaruar se këtë vit në dhënien e çmimit është konsideruar si faktor kryesor pikërisht sinjalizimi në kohë i ngjarjes. Në bazë të kë saj Huffington Post, që është një ndër gazetat online më të njohura, ka fituar çmimin prestigjoz me publikimin “Beyond the Battlefield” që tregon eksperiencën e disa veteranë ve të luftë s në Afganistan dhe Irak.

Duke parë situatë n e mediave tradicionale, sidomos atë të shtypit të shkruar i cili ka hyrë në krizë të thellë ekonomike por jo vetë m, gazetaria online ndoshta është kufiri i ri nga mund të vijë një shtysë për median në përgjithësi dhe sidomos për shtypin./bw
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi