Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Një botë pa akull, Toka si në epokën e Paleocenit ? Empty Një botë pa akull, Toka si në epokën e Paleocenit ?

Fri 27 Apr 2012 - 1:25
Një botë pa akull, Toka si në epokën e Paleocenit ? Images4Në fund të epookes se Paleocenit Toka ishte shumë më e ngrohtë se sot dhe pa akull. 56 milionë vjet më parë një rritje misterioze e sasise se karbonit atmosferik shkaktoi rritjen er temperaturave. Dhe ne ate epoke jeta ndryshoi përgjithmonë. Mund të ndodhë përsëri?

Johnny Inuit Issaluk,nje studiues i epokave tokesore, tregon një foto të një moçali nga Karolina e Jugut,te inkuadruar ne nje toka ishullore me akull sot(ishulli Baffin , gjendet ne afërsi të Rrethit Arktik) do të dukej si 56 milionë vjet më parë, kur temperatura verore te ujit në Polin e Veriut arrinin në 23 gradë Celsius.



Në fund të epokes se Paleocenit,Toka ishte shumë më e ngrohtë se sa sot dhe ishte pa akull.Niveli i detit ishte më i lartë,pothuajse 70 metra në krahasim me atë të sotme dhe Amerika nuk ende ishte e bashkuar me pjeset kontinentale -mbasi ato ishin shumë më të vogla per shkakt te mbulimit nga uji.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi