Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Shqiptare
Shqiptare
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4177
<b>Hobi</b> Hobi : shqiptaria
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Shqiperi
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/07/2011

Edhe pse e pabesueshme por…: Toka rrotullohet nën Very Large Telescopes  Empty Edhe pse e pabesueshme por…: Toka rrotullohet nën Very Large Telescopes

Sat 28 Apr 2012 - 15:23
Edhe pse e pabesueshme por…: Toka rrotullohet nën Very Large Telescopes  A-Satelitet-300x166Videot më të shumta të modelit, Time Lapse, të cilat pasqyrojnë qiellin natën dhe tregojnë yjet dhe hapësirën se si lëvizin sipër Tokës të palëvizshme!

Por, këtu kornizat dixhitale janë vendosr në një profil të atillë, që yjet të qëndrojnë në (pak a shumë) vend, pra lëvizur, ndërsa Toka të lëviz nën tyre.
Video që vijon tregon rrotullimin e saktë të Tokës, që quhet “Lëviza Ditore”, me një mënyrë mallëngjyese tepër të pastër, njësojë sikur kamera të lundronte e lirë në hapësirë.
Teleskopët që shfaqen në video, janë Teleskopët më të Mëdhenj (VLT) që ndodhen në Kili, janë katër prej teleskopëve më të mëdhenj që mund të jenë krijuar ndonjëherë në botë.

Një vëzhgues i shquar videosh, gjithashtu mund të vëzhgojë dhe udhëzuesin lazer, yjet, dritën e zodiakut, renë e Madhe dhe të Vogël të Megalanit dhe satelit të shpjet të cilët rrezatojnë dritën e diellit./albobserver.com/

Video e cila bënë tokën rrotullohet ashtu siç edhe boshti i saj:
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi