Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default A ekziston vdekja? Një teori e re thotë “jo”

prej Sat 7 Apr 2012 - 2:41
Çfarë është vdekja dhe a ekziston ajo? Images-102Nga Robert Lanza M.D. Shkencetar, teoricien dhe autor i ‘Biocentrism’

Shume prej nesh e kane frike vdekjen. Ne besojme ne vdekje sepse na eshte thene qe do te vdesim. Ne e shoqerojme veten tone me trupin, dhe e dime se trupat vdesin. Por nje teori e re shkencore sugjeron se vdekja nuk eshte ngjarja terminale qe ne mendojme.

Edhe pse organet individuale jane te destinuara per tu vetshkaterruar, ndjenja ‘Une’ eshte vetem nje burim i energjise qe vepron ne tru. Por kjo energji nuk zdhuket pas vdejkes. Nje aspekt i njohur i fizikes kuantike eshte se vezhgime te caktuara nuk mund te parashikohen absolutisht. Prandaj, ka nje gjeresi te vezhgimeve te mundshme, secila me nje probabilitet te ndryshem. Ne nje shpjegim te thjeshte, interpretimi i “boteve te shumta”, thekson se cdo vezhgim i mundshem i korespondon nje universi te ndryshem (Multiverse). Nje teori e re shkencore – e quajtur biocentrism – e rafinon kete ide. Ka nje numer te pafund te universeve, dhe cdo gje qe ndoshta mund te ndodhe, ze vend ne ndonje univers. Vdekja nuk ekziston ne asnje kuptim te vertete ne keto skenare. Te gjithe universet e mundshem ekzistojne njekohesisht, pamvarsisht se c’fare ndodhe ne ndonje prej tyre. Edhe pse organet individuale jane te destinuara per tu vetshkaterruar, ndjenja e te qenit gjalle – ‘Kush jam une?’, eshte nje burim energjie vetem 20 vat i energjise qe vepron ne tru. Por kjo energji nuk humbet pas vdekjes. Nje nga aksiomat me te sigurta te shkences eshte se energjia nuk vdes kurre, e as nuk mund te shkaterrohet. Por a kapercen kjo energji nga nje bote ne nje tjeter?

Nje eksperiment qe u postua se fundmi ne revisten “Sience” tregon se shkencetaret mund te ndryshojne ne menyre retroaktive dicka qe kishte ndodhur ne te shkuaren. Grimcat duhet te vendosnin se si do te silleshin kur te godisnin nje reze ndarese. Me vone gjate eksperimentit mund te aktivizohej nje celes per rezen i cili e ndizte ose fikte ate. Rezultoi se ajo qe vezhguesi vendoste te bente ne ate moment, percaktonte ate qe grimca bente ne te kaluaren. Pamvarsisht zgjedhjes qe ju apo vezhguesi, ben, jeni ju qe do te perjetoni rezultatet ne perfundim. Lidhjet midis ketyre historive te ndryshme dhe universeve, i kapercejne idete tona te zakonshme e klasike mbi hapesiren dhe kohen. Mendo per ato 20 vat energji thjeshte duke u projekuar ne nje ekran si nje imazh apo nje imazh tjeter, i ndryshem nga i pari. Pamvarsisht nese ndezo ose fik rezen e dyte ndarese, pergjegjese per projektimin eshte e njejta bateri.

Sipas “Biocentrizmit” hapesira dhe koha nuk jane objektet e ngurta qe ne mendojme. Levizni doren tuaj ne ajer, nese merni cdo gje me vete c’fare mbetet? Asgje. E njejta gje aplikohet per kohen. Nuk mund te shikoni asgje permes kockes qe rethon trurin tuaj. Cdo gje qe shikoni dhe perjetoni tani eshte informacioni qe vertitet ne trurin tuaj. Hapesira dhe koha jane thjeshte mjete per te vene gjithcka se bashku.

Vdekja nuk ekziston ne nje bote pa kohe dhe pa hapesire. Ne fund te fundit edhe Ajnshtajni e pranoi, “Tani Besso (mik i vjeter i tij) “eshte larguar nga kjo bote e cuditshme pak para meje.” Njerez si ne...e dine se ndryshimi midis te kaluares, te tashmes dhe te ardhmes, eshte vetem nje iluzion i vazhdueshem kokefort. “Pavdekesia nuk do te thote nje ekzistence e vazhdueshme ne kohe pa fund, por me teper nje banim krejtesisht jashte kohes.”

Kjo ishte e qarte me vdekjen e motres time Christine. Pasi pashe trupin e saj ne spital, shkova jashte per te biseduar me familjaret. I shoqi i Christine’s, Ed, filloi te qante ne menyre te papermbajtshme. Per disa caste u ndjeva sikur kisha kapercyer provincializimin e kohes. Mendova per ato 20 vat energji dhe per grimcat te cilat mund te kalojne ne dy hapesira te ndryshme ne te njejten kohe. Nuk mund ta perjashtoja konkluzionin: Christine ishte njekohesisht gjalle dhe vdekur, jashte kohes.

Christine kishte patur nje jete te veshtire. Ajo kishte gjetur me ne fund nje njeri qe ajo e donte shume. Motra ime e vogel nuk mund te vinte ne dasem pasi kishte nje organizim pune qe e kishte planifikuar jave me pare. Nena ime gjithashtu nuk mundi te vinte, per shkak te nje organizimi te rendesishem serisht ne pune. Dasma ishte nje nga ditet me te rendesishme ne jeten e Christine’s. Meqenese asnje pjestar tjeter nga fisi tone nuk u duk, Christine me kerkoi mua qe ta shoqeroja ne altar.

Menjehere pas dasmes, Christine dhe Ed u nisen per te shtepia e tyre e endrrave qe kishin blere kur makina u perplas me nje akull te madh nga debora. Ajo u hodh jashte makines dhe trupi i saj ra ne rrugen me debore.

“Ed,” tha ajo “Nuk mund te ndjej kembet e mija.”

Ajo nuk e dinte se melcia e saj ishte demtuar keq dhe gjaku po skuqte deboren e bardhe.

Pas vdekjes se djalit te tij, Emerson ka shkruar: “Jeta jone nuk eshte aq shume e kercenuar sa perceptimi tone. I pikelluar se hidherimi nuk mund te me mesoje asgje, as te me coje nje hap perpara ne natyren e vertete.”

Nese kjo eshte celesi qe perdor shkenca per te drejtuar grimcat, apo timoni i makines qe mund te kishte shmangur akullin ne rruge, jane 20 vate te energjise qe do te perjetojne rezultatin. Ne disa raste makina do te perplasej, por ne disa raste te tjera makina vazhdon rrugen per ne shtepine e endrrave te motres time.

Christine kishte humbur kohet e fundit 43 kg, dhe Ed i kishte blere asaj nje pale vathe diamanti dhurate. Do te jete shume e veshtire pritja, por une e di se Christine do te duket e mrekullueshme me ato vathe, kur ta shikoj serisht.

Robert Lanza, M.D konsiderohet si nje prej shkencetareve kryesore ne bote. Ai eshte autor i “Biocentrism”, nje liber qe parashtron teorine e tij per gjithcka.people


Çfarë është vdekja dhe a ekziston ajo? Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 43
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

default Çfarë është vdekja dhe a ekziston ajo?

prej Mon 7 May 2012 - 11:36
Shumë prej nesh kanë frikë vdekjen. Ne besojmë në vdekje, sepse ne kemi thënë që ne do të vdesim. Ne lidhim veten me trupin, dhe ne e dimë se trupat vdesin. Por një teori e re shkencore sugjeron se vdekja nuk është ngjarja terminale që ne mendojmë.

Ndjenja është vetëm një burim i energjisë që vepron në tru. Por kjo energji nuk mund të shkojë larg nga vdekja.
Një aspekt i njohur i fizikës kuantike është se vërejtjet e caktuara nuk mund të parashikohen absolutisht. Në vend të kësaj, ekziston një varg i vëzhgimeve të mundshme, secili me një probabilitet të ndryshëm. Një shpjegim i zakonshëm i, "shumë botëve" interpretimi, thekson se secili prej këtyre vëzhgimeve të mundshme korrespondon me një univers të ndryshme ('Multiverse'). Një teori e re shkencore - e quajtur biocentrism - rafinon këto ide. Ka një numër të pafund të universeve, dhe çdo gjë që ndoshta mund të ndodhë në një univers. Vdekja nuk ekziston në asnjë kuptim të vërtetë në këto skenare. Të gjitha gjithësitë e mundshme ekzistojnë në të njëjtën kohë, pavarësisht nga ajo që ndodh në ndonjë prej tyre. Edhe pse organet individuale janë të destinuara për vetë destruct-, ndjenjën e të gjallit - "Kush jam unë?" - Është vetëm një burim 20-vat i energjisë që vepron në tru. Por kjo energji nuk ka shkuar larg në vdekje. Një nga aksiomat e sigurta të shkencës është se energjia nuk vdes kurrë, por as nuk mund të krijohet as shkatërrohet. Por kjo energji a kapërcen nga një botë në tjetrën?

Mendoni një eksperiment që u botua kohët e fundit në revistën Science ku tregon se shkencëtarët mund të ndryshojnë në mënyrë retroaktive diçka që kishte ndodhur në të kaluarën. Grimca duhej të vendosë se si të sillet kur goditi një rreze spliter. Më pas, drejtuesi i eksperimentit mund të kthehejë një të kaluar të dytë ose jo. Ajo rezulton se çfarë vëzhguesi vendosi në atë pikë, të përcaktuar se çfarë grimcë bëri në të kaluarën. Pavarësisht nga zgjedhja që vëzhguesi, do të bëjë, është që ju do të përjetojni rezultatet që do të rezultojnë. Lidhjet midis këtyre historive të ndryshme dhe universeve kapërcen idetë tona të zakonshme klasike të hapësirës dhe të kohës. Mendo 20-vat të energjisë si thjesht Holo-projektimi ose rezultatin në një nivel tjetër ekrani. Nëse ju kthejnë rreze spliter të dytë ose jo ende është bateri e njëjtë ose agjent përgjegjës për projektimin.

Sipas Biocentrism, hapësira dhe koha nuk janë objekte të forta që ne mendojmë. Tundeni dorën tuaj nëpërmjet ajrit - në qoftë se ju merrni çdo gjë, çfarë ka mbetur? Asgjë. E njëjta gjë vlen edhe për kohën. Ju nuk mund të shihni asgjë nëpërmjet kockave që rrethon trurin tuaj. Gjithçka që ju shihni dhe përjetoni tani është një informacion që rrotullohet dhe ndodh në mendjen tuaj. Hapësira dhe koha janë thjesht mjete për të vënë gjithçka së bashku.

Vdekja nuk ekziston në një botë të përjetshme, e të pafund. Në fund, edhe Ajnshtajni pranoi, "Tani Besso" (një mik i vjetër)është larguar nga kjo botë e çuditshme pak para meje. Kjo do të thotë asgjë. Njerëzit si ne ... e di se dallimi në mes të kaluarës, të tashmes, dhe të ardhmes është vetëm një iluzion kokëfortësi e vazhdueshme. "Pavdekësia nuk do të thotë një ekzistencë të vazhdueshme në kohë pa fund, por banon totalisht jashtë kohës.

www.lajme.gen.al


Pra, mallkue njai bir Shqyptari,                                                 Çfarë është vdekja dhe a ekziston ajo? 1911676_1468334666723430_821038500_n                                                  
                      qe këtë gjuhë të Perëndis',                
                      trashigim, që na la i Pari,        
                       trashigim s'ia len ai fmis;
edhe atij iu thaftë, po, goja,
që përbuzë këtë gjuhë hyjnore;
qi n'gjuhë t'huej, kur s'asht nevoja,
flet e t'veten e lèn mbas dore.
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

default Re: Çfarë është vdekja dhe a ekziston ajo?

prej Mon 7 May 2012 - 23:35
Cfare eshte nuk e di se nuk e kam perjetuar Very Happy, por qe a ekziston mund te them qe eshte domosdoshmeri e jetes per cdo njeri..Sinqeritetin e kam shume te shtrenjte qe t'ia dhuroj njerezve qe u kushton lire karatkeri.

Bindjet e mia, jane identiteti im..! Nuk lejoj te tjeret te vendosin per mua...!

-BESA-

Nuk jam shiu i pranveres,por jam bora e Janarit.
Nuk jam lule e vyshkur nga vapa,por jam rrenje e trungut t'Shqiptarit
InTeRiStI_vLoNjAt
InTeRiStI_vLoNjAt
V.I.P Forumi
V.I.P Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 32
<b>Postime</b> Postime : 7777
<b>Hobi</b> Hobi : Futboll
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Atje Ku Ti Smund Te Me Arrish..........
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 29/05/2011
https://www.youtube.com/watch?v=2oFt0_pVZLY

default Re: Çfarë është vdekja dhe a ekziston ajo?

prej Mon 7 May 2012 - 23:36
Kur ta provoj do vi tju tregoj Very Happy


Çfarë është vdekja dhe a ekziston ajo? 517545930 Interist Forever....Vlonjat Me Zemer Çfarë është vdekja dhe a ekziston ajo? 517545930

Jeta Na Ofron Shum Surperiza Ne Te Ardhmen, Jetoje C`do Sekonde Te Sajen SIkur Te Ishte Sekondi Fundit I Jetes Tuaj.......

Gjithcka duhet nisur nga vetja:Respekti,Vleresimi,Thjeshtesia dhe Dashuria,Kur ti zotrosh keto cilesi dhe ti aplikosh mbi veten... Fillo te mendosh per dik tjeter..

Ti mund te kthehesh ne kriminel a shenjtor dhe asnjeri s'e ve re por ne te mungofte ndonje kopse kete e vene re te gjithe.Kjo eshte cudia dhe lezeti yne......M.Remark
avatar
Luna
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11704
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Iη sυηsεт
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/10/2010

default Re: Çfarë është vdekja dhe a ekziston ajo?

prej Mon 7 May 2012 - 23:38
ReNdEx shkruajti:Kur ta provoj do vi tju tregoj Very Happy

Mua te pares e trego.... grrrr
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Çfarë është vdekja dhe a ekziston ajo?

prej Mon 7 May 2012 - 23:45
ReNdEx shkruajti:Kur ta provoj do vi tju tregoj Very Happy

Kur ta kalosh pragun kujtohu te na thuash ore ta dime mos e marrim me frike ne po te vijme vullnetarisht andej grrrr grrrr

Tema kalon ne forumin filozofi


Çfarë është vdekja dhe a ekziston ajo? Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

default Re: Çfarë është vdekja dhe a ekziston ajo?

prej Mon 7 May 2012 - 23:45
ReNdEx shkruajti:Kur ta provoj do vi tju tregoj Very Happy

Jo ishalla nese shkon atje nuk kthehesh me se tamam puna atehere grrrrSinqeritetin e kam shume te shtrenjte qe t'ia dhuroj njerezve qe u kushton lire karatkeri.

Bindjet e mia, jane identiteti im..! Nuk lejoj te tjeret te vendosin per mua...!

-BESA-

Nuk jam shiu i pranveres,por jam bora e Janarit.
Nuk jam lule e vyshkur nga vapa,por jam rrenje e trungut t'Shqiptarit
Bestt
Bestt
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 4512
<b>Hobi</b> Hobi : ......
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ........
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/05/2011
http://......

default Re: Çfarë është vdekja dhe a ekziston ajo?

prej Mon 7 May 2012 - 23:47
vdekja knaqesi e shpirtit


Nuk m'do askush.................... M'do Allahu ♥️
Nuk m'sheh askush................ M'sheh Allahu ♥️
Nuk m'beson askush.............. M'beson Allahu ♥️
Nuk m'gjykon askush............. M'gjykon Allahu ♥️
Nuk kam afer askend.............. Kam afer Allahun ♥️
Nuk lutem te askush............... Lutem te Allahu ♥️
Nuk gjunjezohem te askush... Gjunjezohem te Allahu ♥️


Zoti na i dha te gjitha cift, dy duar, dy sy, dy vesh. Po zemren pse na dha vetem nje? Sepse te dyten ja dha dikujt tjeter dhe ne duhet ta kerkojm deri sa ta gjejm ...
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Çfarë është vdekja dhe a ekziston ajo?

prej Tue 19 Jun 2012 - 16:33
"A ekziston vdekja? Një teori e re thotë “jo”"
me
"Çfarë është vdekja dhe a ekziston ajo? "

Dy temat u bashkuan


Çfarë është vdekja dhe a ekziston ajo? Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 43
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

default Re: Çfarë është vdekja dhe a ekziston ajo?

prej Tue 19 Jun 2012 - 16:35
si nuk ekziston vdekja aman? pse kur nje njeriu i ndalon se rrahuri zemra ca themi ne ka ik per lesh? apo cfare?


Pra, mallkue njai bir Shqyptari,                                                 Çfarë është vdekja dhe a ekziston ajo? 1911676_1468334666723430_821038500_n                                                  
                      qe këtë gjuhë të Perëndis',                
                      trashigim, që na la i Pari,        
                       trashigim s'ia len ai fmis;
edhe atij iu thaftë, po, goja,
që përbuzë këtë gjuhë hyjnore;
qi n'gjuhë t'huej, kur s'asht nevoja,
flet e t'veten e lèn mbas dore.
Ajo...
Ajo...
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 27
<b>Postime</b> Postime : 21467
<b>Hobi</b> Hobi : .
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Te shpia Re
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 29/05/2011

default Re: Çfarë është vdekja dhe a ekziston ajo?

prej Tue 19 Jun 2012 - 16:46
pse ata qe vdesin pushojn a nuk jan te vdekur do thot Çfarë është vdekja dhe a ekziston ajo? 3631317773


O Zoti im!!
Jetën e kam dhurat nga Ti...
e askush nuk ma merr veq Teje..
Dua ta jetoj në mënyren më të mirë,
dhe të bukur, Ashtu siq ma fale TI!


Kurrë mos i thuaj 1 sekret dikujt që sa po të tha 1 sekret të DIKUJT TJETER !!.
Shqiptare
Shqiptare
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4177
<b>Hobi</b> Hobi : shqiptaria
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Shqiperi
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/07/2011

default Re: Çfarë është vdekja dhe a ekziston ajo?

prej Tue 19 Jun 2012 - 21:26
Sipas ketij shkrimi une kuptoj qe sjemi ata qe dime se jemi (njerez) por jemi energji e cila energji mbas vdekjes sone fizike (trupore) kapercen ne nje univers tjeter ku vazhdojme jeten..Pra me duket sikur jeta eshte e ndertuar me shkalle..tani ne jemi ne shkallen e pare..supozohet e me pas ngjitim nje shkalle tjeter ku gjithcka eshte e duket me ndryshe nga jeta qe kemi ketu edhe kjo jete humb nga memorja jone..Pra dalim ne mendimin se ekzistojne me shume se nje bote qe degjohej te theshin dikur..!!Sponsored content

default Re: Çfarë është vdekja dhe a ekziston ajo?

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi