Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Norvegjia, vendi më i mirë për nënat. Shqipëria renditet e 43 Empty Norvegjia, vendi më i mirë për nënat. Shqipëria renditet e 43

Wed 9 May 2012 - 0:34
Shtetet e Bashkuara të Amerikës mund të jetë të pasur, komb i industrializuara, por kur vjen puna për të qenë një vend ideal për të ngritur një familje, renditet shumë më poshtë se disa vende evropiane. Save the Children, organizatë e pavarur për të ndihmuar fëmijët të gjithë botën për vitin e tretë me radhë shpall Norvegjinë vendin më të mirë për nënat, për të rritur fëmijët.Në vendin e dytë, sipas hulumtimeve të zbatuara në 165 vende, është renditur Islanda, më pas vijojnë Suedia, Zelanda e Re, Danimarka dhe Finlanda. Nderkohe Shqiperia renditet ne vendin e 43, duke u vleresuar me 43 pike per “Indeksin e Nenes”, po me 43 pike per “Indeksin e Gruas” dhe me 44 pike per “Indeksin e Femijes”. Renditja e plote e Save the Children
Në raportin e 13 të Save the Children SHBA renditet e 25 nga 165 vende të përgjithshme. Dhe kjo është me një rritje prej 6 vendesh nga viti i kaluar që vjen kryesisht nga falë përmirësimeve në normat e edukimit për vajzat, tha Miles Carolyn, President e Save the Children. Ndërkohë, Niger, ku një vajzë shkollohet vetëm për 4 vite të edukimit dhe jetëgjatësi prej 56 vitesh, është vendi i fundit në renditjen e Save The Children.
Raporti përfshin “Indeksi i Nënës”, që rendit 165 vendet në bazë të treguesve të mirëqënies së nënës dhe fëmijës, përfshirë normat e edukimit për vajzat, numrin e grave në politikë, të mortalitetit foshnjor dhe amtar, numrin e lindjeve të ndjekura, etj. Me krahasimet, mes tjerash, janë përfshirë të dhënat për personelin e spitalit gjatë lindjes dhe sa shumë fëmijë vdesin para moshës pesë vjeçare. Po keshtu, raporti perfshin Indeksin e Gruas dhe ate te Femijes.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi