Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Duhet patjeter shkolla e larte, apo mjafton zgjuarsia per pune ?

prej Wed 23 May 2012 - 14:08
Te pasur. Me mire, super te pasur, dhe pa shkolle te larte. Nje blog amerikan ka klasifikuar 15 njerzit me n. llogarie me te larte ne bote te personave pa shkolle te larte. Duke filluar nga Richard Branson(foto), padron i Virgin fino a Henry Ford, themeluaesi i Ford motor company.
Te studiosh eshte e rendesishme, mbi te gjitha per te ardhmen per te gjetur nje pune te mire. Por ka edhe miljardare te pa shkolle qe drejtojne ndermarrje te rendesishme dhe me fame boterore.
Nje gje eshte e qarte: pozicioni i arritur i ketyre personave dimostron qe jo gjithmone eshte domosdoshme te studiosh vite e vite qe te behesh nje pronar me sukses dhe me fame boterore. Per kete eshte i bindur themeluesi i keti blog College startup, qe ne faqet e tij jane vendosur emrat e ketyre miljarderave te pa “shkolle”, te larte kuptohet.
Mes tyre edhe britaniku Richard Branson. Pa mendoni pak, ky person ka lene shkollen kur ishte 16 vjec per te filluar jeten e tije duke punuar per llogari te tij. Pas ndermarjes se ti te pare ne revisten "Student megazine" ka shtrire investimet e tij ne fusha te tjera. Dhe tani ka 360 ndermarrje te ndryshme, nje n. record!
Te njejten hap ka ndjekur edhe Michael Dell, qe ka lene shkollen ne moshen 19 vjec per te themeluar PC's Limited, ndermarja qe me kalimin e kohes eshte transformuar ne Inc, nje nga emrat me me te medhenje ne sektorin e informatikes
Cfare te themi per stilisten Coco Chanel, jetime dhe pa mundesi te shkonte ne shkolle. Duke lene me nje ane kete, ajo ka arritur te behet nje nga firmat me fame boterore.
Edhe Disney nuk ka kaluar vite mbi libra, e dini edhe ju vete se cfare “imperi” ka krijuar.
Keta, eshte per tu habitur ne te vertete, ne kete klasifike nuk mungojne dy rivalet ne fushen e informatikes: Bill Gates e Steve Jobs. Te apasionuarit me te medhenje te pc, por njeri me pak per librat e shkolles. Themeluasi i Microsoft, nje nga njerzit me te pasur te botes nuk ka asnje SHKOLLE TE LARTE, ndersa Jobs ka frekuentuar nje kolegj VETEM NJE SEMESTER. Pastaj ka punuar per Atari dhe me vone ka themeluar Apple Computers.
Dhe ne fund arkiteti famoz Fran Lloyd Wright. Ky po qe eshte per te gritur zerin, nuk ka frekuentuar as shkollen superjore (te mesme). Lol por si ka arritur te ndertoje "Fallingwater" nje kryeveper te shekullit 20?

Pra pyetja eshte: Duhet patjeter shkolla e larte, apo mjafton zgjuarsia per pune ?


Duhet patjeter shkolla e larte, apo mjafton zgjuarsia per pune ? Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
zog
zog
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 162
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne t'arushës
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/12/2011

default Re: Duhet patjeter shkolla e larte, apo mjafton zgjuarsia per pune ?

prej Wed 23 May 2012 - 14:28
them se dhe po dhe jo ,

varet me çfar veshtirsish te perplas jeta , dhe aftesia per te perballu gjithçka ne jet...

kush guxon , thuhet se gjithmon ja del...fundja si ato romanet , me heronj . ku gjithon ai qe lufton per dicka , per nje ideal ...ja arrin gjithmon . edhe pse duken pak jo-realist kta te fundit japin nje goxha shembulll per tu ndjekur : ).
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

default Re: Duhet patjeter shkolla e larte, apo mjafton zgjuarsia per pune ?

prej Wed 23 May 2012 - 14:34
Pa diplome edhe perfekt te ishe nuk ka pune,por ne kohen e sotit edhe diploma nuk kryen pune pa pasur dike te njohur ne ministri,instutucion etj...Sinqeritetin e kam shume te shtrenjte qe t'ia dhuroj njerezve qe u kushton lire karatkeri.

Bindjet e mia, jane identiteti im..! Nuk lejoj te tjeret te vendosin per mua...!

-BESA-

Nuk jam shiu i pranveres,por jam bora e Janarit.
Nuk jam lule e vyshkur nga vapa,por jam rrenje e trungut t'Shqiptarit
Silvana
Silvana
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
 <b>Mosha</b> Mosha : 27
<b>Postime</b> Postime : 9370
<b>Hobi</b> Hobi : moda,leximi,poezia..ecc
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : In Italia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 03/10/2011

default Re: Duhet patjeter shkolla e larte, apo mjafton zgjuarsia per pune ?

prej Wed 23 May 2012 - 14:48
po disa pun duan patjeter diplom...nga ata te verteta dhe jo ata te blera...


Gabojmë
gjithmonë. Gabojmë nga inati, nga dashuria, nga xhelozia. Gabojmë për
të mësuar. Mësojmë që të mos përsërisim kurrë disa gabime. Gabojmë për
të kërkuar falje, për të pranuar që kemi gabuar. Gabojmë për tu rritur,
për t’u pjekur. Gabojmë sepse nuk jemi perfekt!

Meshkujt janë si macet. Kur i ushqen të gërvishtin. Kur i nxjerr jashtë, qajnë pas dere.

Duhet patjeter shkolla e larte, apo mjafton zgjuarsia per pune ? Image
Shqiptare
Shqiptare
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4177
<b>Hobi</b> Hobi : shqiptaria
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Shqiperi
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/07/2011

default Re: Duhet patjeter shkolla e larte, apo mjafton zgjuarsia per pune ?

prej Sat 26 May 2012 - 16:05
Varet per cfare lloj pune flasim,per mua nje kuzhinjer ps nuk do ndonje diplome te vecante se ate me pak praktike e zotesi e cak e zoteron me pas...Jane pune te tjera qe sado i zoti te jesh edhe i zgjuar duhet te kesh shkollen ,te kesh studiuar e mesuar rreth atij profesioni...Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 43
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

default Re: Duhet patjeter shkolla e larte, apo mjafton zgjuarsia per pune ?

prej Sat 26 May 2012 - 16:18
pa diplome ste merr njeri por dhe te marrin per diplomen por te paafte si hyn ne pune njeriu (flasim per pune private se ne shtet ke te paafte sa te duash ketu ne shqiperi thjesht pse jane militant partie)


Pra, mallkue njai bir Shqyptari,                                                 Duhet patjeter shkolla e larte, apo mjafton zgjuarsia per pune ? 1911676_1468334666723430_821038500_n                                                  
                      qe këtë gjuhë të Perëndis',                
                      trashigim, që na la i Pari,        
                       trashigim s'ia len ai fmis;
edhe atij iu thaftë, po, goja,
që përbuzë këtë gjuhë hyjnore;
qi n'gjuhë t'huej, kur s'asht nevoja,
flet e t'veten e lèn mbas dore.
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Duhet patjeter shkolla e larte, apo mjafton zgjuarsia per pune ?

prej Tue 29 May 2012 - 13:24
Varet tek puna dhe njeriu..ka pune qe sduan ndonje shkolle por perfeksionohen edhe fitohen ne baze te eksperiences,ashtu sic ka pune qe duan te kesh njohuri te duhura...Ndonjehere praktika ne pune luan nje rol te rendesishem,pasi ka raste qe njeriu vertet ka marr nje kualifikim dhe nje diplome por nuk eshte praktik..Nuk di ti shprehe apo te manovroje ne pune me ato njohuri qe ka...Ka njerez qe jane shume te shkathet e te zgjuar saqe e kane arrit pa shkolle ,duke ja ''vjedh'' zanatin bossit te ecin ne jete...Mendoj se duhet edhe deshira e mir (vullneti) per te mesuar dhe vepruar...


Duhet patjeter shkolla e larte, apo mjafton zgjuarsia per pune ? Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Duhet patjeter shkolla e larte, apo mjafton zgjuarsia per pune ?

prej Mon 4 Jun 2012 - 21:03
Nese flasim per Kosove, ben edhe pa diplom te zesh nje vend kyqe ne ndonje pune pa dhe me te voglin problem jo qe dim te mirremi me ate pune, por e kemi xhepin e mbushur plot ose kemi dike qe njohim.
EpiKada
EpiKada
WebMaster
WebMaster
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3107
<b>Hobi</b> Hobi : Jam fisnike kam zemren gure Si Shqiponja ne flamure Mburrem dhe jam krenare Qe kam lindur Shqiptare nga do qe te jem me ndjek fati se jam vajze LaBe hesapi!!
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Cteduhetty
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 13/02/2011

default Re: Duhet patjeter shkolla e larte, apo mjafton zgjuarsia per pune ?

prej Mon 4 Jun 2012 - 21:12
1. Varet nga vendi i punes dhe Influenca qe ke ne Shoqerine ne te cilen e ushtron.

2. Nqs ky vend pune eshte i rendesishem sipas mendimit tim duhet te kesh AFTESINE per te dhene SIGURI ....jo vetem IMAZH DHE ASPAK BAGAZH.

Duhet te jesh Kompetent per ate qe te kerkohet dhe te jesh i sigurt per ato qe te nxjerre goja dhe veprimet qe bene me vetedije dhe koerence :) .

Nuk mjafton vetem diploma sipas mendimit tim per te patur nje vend pune por dhe baza shoqerore dhe psikologjike e personit...nqs eshte i prere per ate pune e ate vend.

Kam pare shume te Diplomuar qe s'jane te afte te bejne punen e tyre dhe shume pa diplome qe e zgjidhin ate me se mire !! PSE ? Sepse kane prirje dhe pasion per ate qe bejne , dhe kjo ka nje domethenie te madhe ....

Sot dhe neper shkolla e universitete dominon korruptimi sepse marrim nje shembull elementare qe shume mesues nuk jane Kompetent per lendet qe japin atehere ata nuk u japin siguri femijeve ne Edukim ...si mund te pretendohet kjo siguri tek ata kur te rriten ?!!!!!

Prandaj duhet te ndryshojne gjerat dhe te vlersohet jo ai qe ka leke , jo ai qe blene diplomen, jo ai qe ka IMAZH , por ai qe ka BAGAZH ai qe te bene punen dhe eshte i afte ti dali zot , ti veri pikat mbi i e ti japi koke situatave :) .


Duhet patjeter shkolla e larte, apo mjafton zgjuarsia per pune ? 705491909
Sponsored content

default Re: Duhet patjeter shkolla e larte, apo mjafton zgjuarsia per pune ?

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi