Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Greqia do dalë nga Eurozona më 1 janar të 2013-ës Empty Greqia do dalë nga Eurozona më 1 janar të 2013-ës

Sun 27 May 2012 - 17:10
Greqia do dalë nga Eurozona më 1 janar të 2013-ës Euro_greece-300x198 Largimi i Greqisë nga zona euro do të bëhet në datën 1 janar të vitit 2013. Ky është përfundimi që ka arritur banka e dytë më e madhë në botë për prodhimin e monedhave, ‘Citygroup’, ku sipas saj shanset e largimit janë 50- 75 %.

Argument i bankës mbi këtë përfundim, është se sipas saj shteti helen nuk do të mundë të krijojë dot një qeveri të aftë për të zbatuar masat shtrënguese të daljes nga kriza dhe kjo do të ngurtësojë marrëdhëniet me kreditorët.

Më tej ekonomistët e Citygrup sqarojnë se largimi i Greqisë nga Eurozona do të shkaktojë tronditje në politikat ekonomike të cilat do të tentojnë të parandalojnë kolapsin bankar që mund të shkaktohet.

Lidhur me rikthimin e dhrahmisë banka londineze shprehet se vlera e saj do të bjerë me rreth 60% dhe kjo do të ketë efekte të mëdha në të gjithë zonën euro. /Albania News/

Përgatiti: E.L
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi