Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
avatar
Luna
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11704
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Iη sυηsεт
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/10/2010

default “Vendi i ngjyrave” ne planetin Toke.

prej Mon 28 May 2012 - 17:44
“Vendi i ngjyrave” ne planetin Toke. Fiveflowerlake11-300x225

Lugina Jiuzhai njohur si Jiuzhaigou “Lugina e nëntë fshatrave” ne kinezisht – është një park kombëtar spektakolar e vendosur në malet e Shan Min


në jugperëndim të Kinës, i përbërë nga pyjet shumengjyreshe, ujëvara, liqene spektakolare dhe zogj të rrallë.

“Vendi i ngjyrave” ne planetin Toke. Fiveflowerlake2

Ka rreth 140 lloje zogj, i këndshëm dhe gjithmonë,dhe një specie e rralle të majmunëve jetojnë në kete luginë, ndërsa pyjet mbreselense qe rrethojne kete ”Wonderland” sic eshte karakterizuar nga shumengjyreshmeria e madhe,sidomos gjatë muajve të vjeshtës. Vlen të përmendet se 40% e florës qe has dikush në Kinë është brenda lugines!

“Vendi i ngjyrave” ne planetin Toke. Fiveflowerlake12

“Vendi i ngjyrave” ne planetin Toke. Fiveflowerlake12

Drejtuesit profesionale shoqërojë turistë në gjurmët e tyre, duke ndihmuar ata për të eksploruar luginën, dhe të ndajnë me ta njohuritë e tyre të biodiversitetit unik të parkut kombëtar.

Burimi:/Alblive.net/
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi