Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Wall Street Journal: Turqia të hyjë në eurozonë, jashtë Greqia Empty Wall Street Journal: Turqia të hyjë në eurozonë, jashtë Greqia

Wed 30 May 2012 - 18:37
“Hyrja e Turqisë në eurozonë, do ta ringjallte euron”, pohohej në një artikull të Wall Street Journal, i publikuar ditën e sotme.Sipas artikullit në fjalë, i bazuar në reportazhin e Market Watch, Greqia sido që të jetë, në një kohë shumë të shkurtër do detyrohet të lerë eurozonën, duke vijuar kështu në referimet e pafundme të kohëve të fundit nga zyrtarë të lartë të Europës, ose thënë ndryshe “Grexit”.Kështu, artikullshkruesi jo vetëm që vërteton daljen e Greqisë nga eurozona, por ai avancon dhe më tej duke propozuar dhe vendin i cili mund të zëvendësoj Greqinë.“Jashtë Greqia, brenda Turqia”.Në artikullin në fjalë, Kim Chtzelmgkarnt, propozon hyrjen e Turqisë në eurozonë, në rast se Greqia duhet të braktisë monedhën e përbashkët evropiane, duke shtuar se: “Të paktën në letra… duket një ide joshëse”.

Siç shkruhet ndër të tjerash në artikull, Europës, i duhet zhvillim dhe jo reduktim i ekonomisë.

“Megjithatë, të gjithë e dimë se Greqia, se Greqia nuk ia çon mirë me faktorin zhvillim, në kundërshtim me Turqinë, e cila disponon depozita e kapitale të pashtershme…”, komenton ai në artikull. Duke vazhduar më tej: “Turqia, vitin e shkuar mbylli vitin me një zhvillim të madh duke kapur shifrën prej 8,5% dhe vitin që po vijojmë ajo paraqet rritje pozitive”.

Edhe pse Kim Chtzelmgkarnt, paraqet Turqinë si një super-shtete në botën e myslimanit, gjë e cila tremb popujt ksenofobik të Gjermanisë dhe Francës, ai pretendon se ndoshta ka ardhur momenti që të dy këto shtet të rishikojnë mendimet e tyre. Pengesa më e madhe për këtë çështje paraqitet nga Franca. /E.L/
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi