<b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

Euro 2012, Spanja gjunjëzon Italinë  Empty Euro 2012, Spanja gjunjëzon Italinë

Mon 2 Jul 2012 - 8:28
Euro 2012, Spanja gjunjëzon Italinë  Kiev-team-david-2012.n

Spanja shpallet kampione e Europës duke shkatërruar dhe turpëruar në ndeshjen finale Italinë e Prandelit.

Kampionët mundën me rezultatin e thellë 4-0 Italinë, duke dhuruar emocione të jashtëzakonshme për tifozët spanjollë dhe hidhërim e trishtim të thellë te ata italianë.

Askujt nuk ia kishte marrë mendja që nje ndeshje finale e një kampionati Europian të përfundonte me këtë rezultat gjunjëzues për Balotelin dhe shokët e tij. Golat për spanjollët u shënuan në pjesën e parë nga David Silva dhe Jordi Alba, në minutën e 13-të dhe të 40-të, ndërsa në pjesën e dytë nga Fernando Torres dhe Mata, në minutën e 83-të dhe 87-të.

Në radhët e italianëve në këtë takim u dëmtuan Chiellini dhe Motta, megjithatë këto mungesa nuk mund të justifikojnë humbjen e hidhur për italianët. Edhe mediat italiane e kanë komentuar fitoren e spanjollëve të merituar, e me siguri gjatë ditës së hënë do të gozhdojnë super Marion dhe të gjithë kolegët e tij.