Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

default Tregti e rrallë, 1 pjepër 10 mijë dollarë

prej Wed 25 Jul 2012 - 22:55
Tregti e rrallë, 1 pjepër 10 mijë dollarë Pjepri-300x217
E qujanë Yubari king, por ajo që e bën veçanërisht special këtë pjepër, është çmimi i tij.Është pjepri më i shtrenjtë në botë dhe kush e ka provuar flet për një tul të butë dhe të ëmbël, përveçse një forme perfekte.

Një pasuri e vërtetë për kultivuesit eYubari, banorë japonezë në qytetin e Hokaido.“Është e vërtetë ka raste që fitojmë 10 ose 20 mijë dollarë një çift pjeprash, por kjëto shitje janë të veçanta dhe blerësit e tyre janë të gatshëm të paguajnë çfarëdo shifre”, shprehet kultivuesi i kësaj bime Hideyuki Toyota,
Më tej ai sqaron se këta pjepra lahen disa herë në ditë, dhe se të gjithë banorët mbjellin pjepra të tillë madje këmbejnë edhe farat me njëri tjetrinMësohet se para se të dalin në shitje, pjeprat që shiten zakonisht çift, i nënshtrohen një përzgjedhje rigoroze pasi nëse nuk plotësojnë disa cilësi nuk e marrin etiketën Yubari.Sinqeritetin e kam shume te shtrenjte qe t'ia dhuroj njerezve qe u kushton lire karatkeri.

Bindjet e mia, jane identiteti im..! Nuk lejoj te tjeret te vendosin per mua...!

-BESA-

Nuk jam shiu i pranveres,por jam bora e Janarit.
Nuk jam lule e vyshkur nga vapa,por jam rrenje e trungut t'Shqiptarit
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi