Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Bolivia, shteti i parë në botë që dëbon Coca Cola-n nga vendi Empty Bolivia, shteti i parë në botë që dëbon Coca Cola-n nga vendi

Wed 1 Aug 2012 - 17:36
Bolivia, shteti i parë në botë që dëbon Coca Cola-n nga vendi Coca“21 dhjetori është fundi i egoizmit dhe i ndarjes. Më 21 dhjetor, duhet të jetë fundi i Coca Cola dhe fillimi i mocochinche (lëng pjeshke)”, deklaroi Choquehuanca në një ceremoni së bashku me Morales, duke ju drejtuar kështu popullit të Copacabana.

“Është fundi i kapitalizmit dhe fillimi i municipalizmit”, shtoi duke theksuar se sot jetojmë në epokën e errësirës, të individualizmit dhe të ndarjes. Madje pohoi se Indianët duhet ta shtojnë dashurin dhe jetën harmonike me natyrën.

Ditët e Coca Cola janë të numëruara në Bolivi

Është një vendim i cili dhe pse mbartë trike komunikuese, për arsye poltitke, kjo nuk e bënë atë aspak të pa vlefshëm. Coca Cola, citon alb-observer.com, më 21 dhjetorë 2012 do të dëbohen nga Bolivia. Sipas Ministrit të Jashtëm të Bolivisë, David Choquehuanca, kjo vendosmëri do të jetë në armoni me “fundin” e kalendarit Maya dhe do të përbëjë pjesë nga festimet e organizuara për fundin e kapitalizmit dhe për fillimin e “Kulturës së Jetës”. Festivali do të zhvillohet bë hemisferën e jugut, në Isla del Sol që ndodhet në liqenin Titikaka.

“Planetët do të vihen në vijë të drejtë pas 26.000 vjetësh… është fudni i kapitalizmit dhe fillimi i “Kulturës së Jetës”, shtoi ministri.

Ndërkohë, Bolivia bëhet shteti i parë në botë që dëbon nga vendi i tij një nga kompanitë më të mëdha që ka sot globi ynë. Ky dëbim, sipas qeverisë së Bolivisë, bëhet në kuadër të përmirësimit të jetesës së qytetarëve bolivian pasi siç dihet pija freskuese Coca Cola ka përbërës të rrezikshëm për shëndetitn, të faktuar dhe të denoncuar nga shumë organizma shëndetësore në mbarë botën. Në raportet e tyre, theksohet se ndër të tjera më të rrezikshme nga përbërësit e coca cola-ës, janë to të cilat shkaktojnë atak në zemër dhe hemorragji cerebrale./alb-observer.com/
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi