Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

9 gjërat të cilat na shkurtojnë jetën Empty 9 gjërat të cilat na shkurtojnë jetën

Wed 8 Aug 2012 - 21:28
Sipas statistikave dhe studimeve shkencore të mjekësisë, janë 9 nga pikat më delikate të cilat na shkurtojnë jetën!Sigurisht që pjesa e tyre janë simptoma të cilat nuk mund ti evitojmë, apo na “shërbehen” pa dëshirën tonë dhe i fitojmë ato gjatë përvojës së jetës.Ja se cilat janë 9 gjërat të cilat ndikojnë negativisht në jetën tonë dhe sipas studimeve të mjekësisë na shkurtojnë jetën./ab-observer.com/1. Fëmijëri traumatikeSipas studimeve mjekësore, njerëzit të cilët kishin një përvojë të keqe në fëmijërinë e tyre, jetojnë mesatarisht 20 vjet më pak prej atyre që kanë jetuar një fëmijëri më të lehtë.


2. Jetë e palëvizshme! Qëndrimi i tepëruar ulur.
9 gjërat të cilat na shkurtojnë jetën Femijet
Një studim që zgjati 14 vjet, tregoi se nëse qëndrojmë të ulur për një kohë të agatë, akoma de pas një stërvitje fizike, rritet përqindja e vdekjes tek burrat dhe gratë 30%. Kjo gjë nuk i dedikohet vetëm faktit se kur qëndrojmë ulur, jemi shumë më pak aktiv, por dhe në atë që karrigia ngadalëson qarkullimin e gjakut dhe mposht sistemin imunitar.
9 gjërat të cilat na shkurtojnë jetën Karrige9 gjërat të cilat na shkurtojnë jetën Diabet9 gjërat të cilat na shkurtojnë jetën Smog
3. Diabeti
Hulumtuesit pohojnë se njerëzit me diabet, kanë 25% më shumë shanse të preken nga kanceri dhe më shumë se 50% prej tyre përfitojnë sëmundje kardiake në lidhje me njerëzit pa diabet. Mesatarisht, njerëzit me diabet vdesin 6 vjet më herët se të tjerët.

4. Ndotja
Një studim që u realizua nga Komisioni i Kontrollit të Ambientit në Britaninë e Madhe, arriti në përfundimin se në rastin më të keq, njerëzit do të mund të vdisnin deri dhe 10 vjet më herët si pasoj e ndotjes së ambientit dhe të komplikacioneve që shkakton ai.


5. Arsim i pakompletuar
Sipas të dhënave të inventarit, njerëzit me 12 vjet më pak arsim ka gjasa të jetojnë deri dhe 7 vjet më pak nga ata të cilët kanë më shumë se 12 vjet arsimim se ata.


6. Shëndeti i tepërm
Një studim që u realizua për 50 vjet, tregoi se të jetë dikush thjesht mbipesh, pra shumë i shëndetshëm, në moshën 40-vjeçare, do të mund të humbiste deri në 3 vjet nga jeta e tij.

7. Shikimi i televizorit me orë të zgjatura
Një studim 6 vjeçar, tregoi se adoleshentët që shikojnë më shumë se dy orë në ditë televizor, kanë 80% më shumë shans të preken nga sëmundjet e zemrës, ndërsa 40% të vdesin për arsye të ndryshme.

8. Mishi i kuq
Njerëzit që hanë shumë mish të kuq apo mish të përpunuar, 50% e tyre ka shumë gjasa të preken nga sëmundjet e zemrës, nga ata që nuk e konsumojnë thuajse fare mishin e kuq.

9. Mungesa e gjumit
Sipas shkencëtarëve Anglez dhe Italian, burrat dhe femrat që flenë sistematikisht më pak se 8 orë në ditë, vdesin mesatarisht 3 vjet më herët se ata që flenë më shumë se 8 orë në ditë./alb-observer.com/
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 38
<b>Postime</b> Postime : 21456
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

9 gjërat të cilat na shkurtojnë jetën Empty Re: 9 gjërat të cilat na shkurtojnë jetën

Thu 9 Aug 2012 - 13:42
Ajo e para sidomos te prete gjunjet...
E dyta eshte per dembelat...
Te tjerat jane per te pakujdesshmit...
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi