Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Shqiptare
Shqiptare
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4177
<b>Hobi</b> Hobi : shqiptaria
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Shqiperi
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/07/2011

default Greqisë nuk i intereson që emigrantët të braktisin nënshtetësinë shqiptare,sepse humbet…minoritetin!

prej Wed 15 Aug 2012 - 21:53
Gjatë ditës së djeshme,por edhe sot,përfaqësuesit e koalicionit qeverisës…
të Greqisë po diskutojnë mbi ligjin e nënshtetësisë së emigrantëve.
Siç e shkruam edhe dje,ata vendosën që shtetasit e huaj që do të marrin nënshtetësi greke,do duhet të braktisin atë të prindërve të tyre.Me pak fjalë do bëhen grekë.Ky është një shqetësim për Shqipërinë,pasi shumë shqiptarë që janë stabilizuar në Greqi,duke parë varfërinë ekstreme në vendin tonë,as që do mendojnë riatdhesim,kështu që do preferojnë të bëhen grekë.
Nga ana tjetër,ajo që humbet shumë me këtë ligj që po diskutohet,është Greqia,pasi do detyrohen të gjithë minoritarët të braktisin nënshtetësinë shqiptare dhe nuk do të ketë fare minioritet grek në Shqipëri,ose më mirë të themi do jetë një pakicë shumë e vogël dhe ata janë kryesisht njerëzit e moshuar.
Mesa duket këtë gjë nuk e kanë menduar tre përfaqësuesit e koalicionit qeverisës dhe presim me interes reagimin e tyre ,pasi së shpejti do kenë qindra mesazhe nga organizatat dhe shoqatat minoritare që janë në Greqi.shqiptaret.grMbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi