Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Greqi, emigrantët shqiptarë në protestë: Nënshtetësi pa kushte për fëmijët

Mon 1 Apr 2013 - 11:47
Message reputation : 100% (1 vote)
Greqi, emigrantët shqiptarë në protestë: Nënshtetësi pa kushte për fëmijët Itha-300x200Mijëra emigrantë kanë protestuar ditën e shtunë në kryeqytetin grek, kundër ligjit të ri të hartuar nga qeveria helene, i cili kërcënon të ardhmen e tyre por edhe të fëmijëve të tyre.

Zërit të emigrantëve iu bashkuan edhe qytetarë grekë dhe punëtorë, të cilët kanë qenë pjesë e demostratës paqësore që u mbajt në sheshin “Omonia”.
Pjesë organizative e kësaj proteste ishte edhe Federata e Shoqatave Shqiptare në Greqi. Tubimin e çeli kryetari i kësaj Federate, z. Etmond Guri, i cili në fjalën e tij kërkoi që fëmijët të marrin nënshtetësi pa kushte, si dhe të ligjërohen emigrantët. Ai tha se duhet të respektohet Kushtetuta dhe të shmanget burrokracia. Gjithashtu, theksoi se duhet të lehtësohen kushtet legalizuese për të gjithë ata emigrantë që kanë mbi 10 vjet në vend.
Z. Guri u bëri thirrje gjithë shqiptarëve që të bashkohen me Federatën për të ngritur zërin dhe për ta fuqizuar atë, pasi të gjithë të bashkuar duhet të kërkojnë zgjidhje për problemet e tyre.
Gjatë tubimit u hodhën edhe parrulla kundër fashizmit dhe ksenofobisë. Përfaqësues të komuniteteve të tjera morën fjalën, ku theksuan se qeveria nuk duhet t’i lëjë pas dore emigrantët, si dhe dënuan anullimin e ligjit të nënshtetësisë.
Nuk kanë kaluar shumë muaj që kur Këshilli i Lartë i shtetit e shpalli ligjin e nënshtetësisë si anti-kushtetues. Tashmë ligji i ri që do të kalojë këto ditë në parlament, kërkon kushte akoma më të rrepta që një emigrant të përfitojë nënshtetësinë greke. Ndërsa, sa i përket fëmijëve të brezit të dytë të emigrantëve, ata mund të përfitojnë nënshtetësinë greke pasi të kenë mbushur 18 vjeç. Jo vetëm kaq, por duhet edhe të zgjedhin midis nënshtetësisë greke dhe asaj të vendit të origjinës së tyre, pasi nuk mund t’i mbajnë të dyja./alb-observer.com/
Greqi, emigrantët shqiptarë në protestë: Nënshtetësi pa kushte për fëmijët Federata


Greqi, emigrantët shqiptarë në protestë: Nënshtetësi pa kushte për fëmijët Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
shaban cakoli
shaban cakoli
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 11174
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Dardane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/11/2012

default Re: Greqi, emigrantët shqiptarë në protestë: Nënshtetësi pa kushte për fëmijët

Mon 1 Apr 2013 - 16:59
Message reputation : 0% (1 vote)
se paku te marrin dicka nga greket
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 35
<b>Postime</b> Postime : 21444
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Greqi, emigrantët shqiptarë në protestë: Nënshtetësi pa kushte për fëmijët

Sun 7 Apr 2013 - 21:16
shaban cakoli shkruajti:se paku te marrin dicka nga greket

Injorancen?


Greqi, emigrantët shqiptarë në protestë: Nënshtetësi pa kushte për fëmijët 6ds9w0
Silvana
Silvana
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
 <b>Mosha</b> Mosha : 28
<b>Postime</b> Postime : 9370
<b>Hobi</b> Hobi : moda,leximi,poezia..ecc
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : In Italia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 03/10/2011

default Re: Greqi, emigrantët shqiptarë në protestë: Nënshtetësi pa kushte për fëmijët

Sun 7 Apr 2013 - 21:23
Message reputation : 50% (2 votes)
ate e kemi vet luan,skemi nevoj ta marrim nga greket...


Gabojmë
gjithmonë. Gabojmë nga inati, nga dashuria, nga xhelozia. Gabojmë për
të mësuar. Mësojmë që të mos përsërisim kurrë disa gabime. Gabojmë për
të kërkuar falje, për të pranuar që kemi gabuar. Gabojmë për tu rritur,
për t’u pjekur. Gabojmë sepse nuk jemi perfekt!

Meshkujt janë si macet. Kur i ushqen të gërvishtin. Kur i nxjerr jashtë, qajnë pas dere.

Greqi, emigrantët shqiptarë në protestë: Nënshtetësi pa kushte për fëmijët Image
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 35
<b>Postime</b> Postime : 21444
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Greqi, emigrantët shqiptarë në protestë: Nënshtetësi pa kushte për fëmijët

Wed 16 Apr 2014 - 21:15
Ju rrofte injoranca atehere!


Greqi, emigrantët shqiptarë në protestë: Nënshtetësi pa kushte për fëmijët 6ds9w0
Sponsored content

default Re: Greqi, emigrantët shqiptarë në protestë: Nënshtetësi pa kushte për fëmijët

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi