Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Dasa
Dasa
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 3512
<b>Hobi</b> Hobi : Me flejt
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Tok te Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/04/2012

default Breivik vuan dënimin në një burg luksoz

prej Fri 24 Aug 2012 - 22:26
Anders Behrig Breivik i akuzuar për vrasjen e 77 personave në Norvegji është dënuar të premten me 21 vite burg nga gjykata e Oslos e cila e shpalli fajtor 33 vjeçarin, për vrasjen e 77 personave.

Po në të cilat ambiente do të kalojë këto vite Breivik?. Në burg atij nuk do ti mungojë asgjë, nga televizori, palestra, kompjuteri dhe gjithcka qe një njeri ka të nevojshme. /albeu.com/


Kurrë mos e ngatërro personalitetin tim me sjelljen time, sepse personaliteti është i imi ... kurse sjellja ime, mvaret shumë edhe prej teje!

'' Kush jane njerezit qe mundohen te me gjykojne mua dhe jeten time??
Une e di qe nuk jam perfekt dhe nuk pretendoj qe te jem i tille , por para se te me drejtoni gishtin e gjykoni mundohuni te shifni duart tuaja nese jan te pastra.
...
Dasa
Dasa
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 3512
<b>Hobi</b> Hobi : Me flejt
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Tok te Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/04/2012

default Re: Breivik vuan dënimin në një burg luksoz

prej Fri 24 Aug 2012 - 22:28
Breivik përgjegjës, dënohet me 21 vjet burgim

Një gjykatë norvegjeze e shpalli fajtor për vrasje masive Anders Bering Breivik dhe e dënoi atë me 21 vite burg pas një sulmi me bombë dhe armë zjarri nga i cili humbën jetën 77 njerëz në vitin e kaluar.
Pesë gjykatësit e Gjykatës së Qarkut në Oslo deklaruan unanimisht se 33 vjeçari Breivik është në gjendje të rregullt psikike për ta vuajtur dënimin.
Dënimi me 21 vjet burg është dënimi më i lartë në Norvegji, ku nuk jepen dënime me burgim të përjetshëm.
​​Ai, megjithatë, mund të zgjatet më vonë në rast se verifikohet që Breivik ende paraqet rrezik për publikun.
Breivik pat pranuar se më 22 korrik të vitit 2011 ka kryer sulmet, gjatë të cilave ai aktivizoi një bombë jashtë ndërtesës së qeverisë në Oslo duke vrarë tetë njerëz para se të zbatonte sulmin me armë zjarri për të vrarë 69 njerëz në një kamp veror.
Sulmet ishin më të dhunshmet që mban mend historia e Norvegjisë që pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore.
Gjatë gjykimit, Breivik u përpoq t’i justifikojë vrasjet duke thënë se partia qeverisëse Partia e Punëtorëve po shkatërronte Norvegjinë dhe trashëgiminë e saj duke inkurajuar migrimin e myslimanëve në këtë shtet.
“Qëndroj prapa asaj që kam bërë dhe do ta bëja sërish”, pat thënë ai në deklaratën e tij para gjykatës.
Të premten, fytyra e Breivikut la të kuptohej se është falur kur gjykatësja Venke Elisabet Arntcen lexoi vendimin.
“Vendimi është unanim dhe vjen pas këtyre konkluzave: Anders Bering Breivik, i lindur më 13 shkurt 1979 dënohet për shkelje të Kodit Penal…me 21 vite burg”, tha ajo.
Prokurorët kishin kërkuar një vendim, me të cilin ai do të shpallej i çmendur dhe do të dënohej me trajtim psikiatrik.
Por, vet Breivik kishte këmbëngulur në gjendjen e tij të rregullt psikike duke thënë se ka dëshiruar që sulmi të shihej si shpërfaqje e qëndrimit të tij politik kundër multikulturalizmit.
Sulmuesi norvegjez pat thënë se do të paraqiste ankesë në gjykatë po që se shpallej “i çmendur”-dënim që sipas tij “është më i keq se sa vdekja”.
Po ta kishte shpallur gjykata atë “të çmendur” dhe ai do të ishte ankuar, i tërë gjykimi do të duhej të përsëritej.
​​Pjesa dërrmuese e të afërmve të viktimave ishin shprehur gjithashtu kundër vendimit për ta deklaruar atë “të çmendur” meqë më këtë vendim do të ishte zbehur përgjegjësia e Breivikut dhe do t’i hapej rruga një gjykimi të dytë.
Ekipe të ndara të psikiatërve të emëruar nga gjykata kishin ardhur në konkluzione të ndryshme lidhur me shëndetin mental të Breivikut-njëri ekip e shpalli atë të çmendur, ndërsa tjetri tha se është në rregull gjendja e tij shëndetësore.
Një avokat i viktimave të masakrës, Frode Elgesem, mirëpriti vendimin e së premtes duke thënë se me të do të mbyllet kapitulli gjyqësor edhe për familjarët.
Edhe qytetarët e Oslos, në reagimet e tyre të para dhënë agjencisë së lajmeve Reuters e cilësuan pozitiv vendimin e gjykatës.
Sindra Hauglund, një qytetar u shpreh:
“Ishte një shok aq i madh për shumicën e norvegjezëve kur pat ndodhur kjo (vrasjet e kryera nga Breivik në korrik të 2011-ës). Mendoj se ky (vendim) është një lehtësim për këdo. Mendoj se është pozitiv për të gjithë norvegjezët”, tha ai.
Beate Amundsen Korren, një qytetare foli për reagimin e Breivikut pas shpalljes së vendimit.
“Ne jemi mësuar me reagimet e tij. Nuk mendoj se njerëzit do ta vrasin aq shumë mendjen për këtë. Ne, populli, e kemi dashur këtë vendim dhe ai do të na japë një mundësi të re t’a heqim qafe atë dhe ta kemi prapa grilave”, theksoi ajo./rel/


Kurrë mos e ngatërro personalitetin tim me sjelljen time, sepse personaliteti është i imi ... kurse sjellja ime, mvaret shumë edhe prej teje!

'' Kush jane njerezit qe mundohen te me gjykojne mua dhe jeten time??
Une e di qe nuk jam perfekt dhe nuk pretendoj qe te jem i tille , por para se te me drejtoni gishtin e gjykoni mundohuni te shifni duart tuaja nese jan te pastra.
...
Dasa
Dasa
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 3512
<b>Hobi</b> Hobi : Me flejt
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Tok te Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/04/2012

default Re: Breivik vuan dënimin në një burg luksoz

prej Fri 24 Aug 2012 - 22:29
Nuk e kam te qart pse nuk e kan fal krejt.
Qfar denimi eshte ky per ni kriminel.
Oj drejtsi mori drejtsi.
Mamir spo foli me shum.........................


Kurrë mos e ngatërro personalitetin tim me sjelljen time, sepse personaliteti është i imi ... kurse sjellja ime, mvaret shumë edhe prej teje!

'' Kush jane njerezit qe mundohen te me gjykojne mua dhe jeten time??
Une e di qe nuk jam perfekt dhe nuk pretendoj qe te jem i tille , por para se te me drejtoni gishtin e gjykoni mundohuni te shifni duart tuaja nese jan te pastra.
...
Valbona
Valbona
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 10075
<b>Hobi</b> Hobi : muzika, piktura, poezia.........
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne mes tingujve .....
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 08/07/2012

default Re: Breivik vuan dënimin në një burg luksoz

prej Fri 24 Aug 2012 - 22:32
hajde burg hajde


Arti nuk mësohet, se në art nuk ka mësues.
Fantazia e artistit është realitet më i bukur se realiteti i rëndomtë.
Te puthësh në errësirë, të flesh në diell,të hash në qetësi,ja tri budallallëqe.

Life is to short so....KISS slowly,LAUGH insanely,LOVE truly and FORGIVE quickly...
Love doesn't need to be perfect...It just need to be true...
Happiness is a journey...not a destination....
I love it when you hug me ...It's the best feeling in the world..
Hearts will never be practical until they are made unbreakable...
Dasa
Dasa
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 3512
<b>Hobi</b> Hobi : Me flejt
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Tok te Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/04/2012

default Re: Breivik vuan dënimin në një burg luksoz

prej Sat 25 Aug 2012 - 22:17
me beri pershtypje,sikur pajtohemi te gjith me kete a


Kurrë mos e ngatërro personalitetin tim me sjelljen time, sepse personaliteti është i imi ... kurse sjellja ime, mvaret shumë edhe prej teje!

'' Kush jane njerezit qe mundohen te me gjykojne mua dhe jeten time??
Une e di qe nuk jam perfekt dhe nuk pretendoj qe te jem i tille , por para se te me drejtoni gishtin e gjykoni mundohuni te shifni duart tuaja nese jan te pastra.
...
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Breivik vuan dënimin në një burg luksoz

prej Sat 25 Aug 2012 - 22:21
Sic nuk ju ben pershtypje as ju kur kerkojne te djegin nje femije vetem sepse kish djegur fletet jo te Kuranit por te nje manuali!!! Breivik vuan dënimin në një burg luksoz  3322515229


Breivik vuan dënimin në një burg luksoz  Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Dasa
Dasa
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 3512
<b>Hobi</b> Hobi : Me flejt
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Tok te Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/04/2012

default Re: Breivik vuan dënimin në një burg luksoz

prej Sat 25 Aug 2012 - 22:38
Ariana shkruajti:Sic nuk ju ben pershtypje as ju kur kerkojne te djegin nje femije vetem sepse kish djegur fletet jo te Kuranit por te nje manuali!!! Breivik vuan dënimin në një burg luksoz  3322515229
Qfar krahasimi banal ke bo grrrr
Ma moj qik,maje vetin,atu kum komentu,mir apo keq,ndersa ktu,asnje fjal.
Kur te jesh ti e drejt dhe kur ta don drejtsin fol pra.
Nuk eshte ne pyetje ni person ktu por eshte ne pyetje krimi dhe vrasja e sa njerze,a mundesh me bo dallimin


Kurrë mos e ngatërro personalitetin tim me sjelljen time, sepse personaliteti është i imi ... kurse sjellja ime, mvaret shumë edhe prej teje!

'' Kush jane njerezit qe mundohen te me gjykojne mua dhe jeten time??
Une e di qe nuk jam perfekt dhe nuk pretendoj qe te jem i tille , por para se te me drejtoni gishtin e gjykoni mundohuni te shifni duart tuaja nese jan te pastra.
...
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Breivik vuan dënimin në një burg luksoz

prej Sat 25 Aug 2012 - 22:47
Message reputation : 100% (1 vote)
Dasa shkruajti:
Ariana shkruajti:Sic nuk ju ben pershtypje as ju kur kerkojne te djegin nje femije vetem sepse kish djegur fletet jo te Kuranit por te nje manuali!!! Breivik vuan dënimin në një burg luksoz  3322515229
Qfar krahasimi banal ke bo grrrr
Ma moj qik,maje vetin,atu kum komentu,mir apo keq,ndersa ktu,asnje fjal.
Kur te jesh ti e drejt dhe kur ta don drejtsin fol pra.
Nuk eshte ne pyetje ni person ktu por eshte ne pyetje krimi dhe vrasja e sa njerze,a mundesh me bo dallimin

Ore njeri i vogel ne tru,te bera nje krahasim vec per shembull se te jete per dhune e masakra ste falni ju....Sa e sa shembuj te tjere mund tju sjell ketu ju prap po te njejti fyelli do i bini si cdo here...Nuk eshte se pranoj kete qe ka bere ky fare psikopati apo cfare eshte,madje per mua te tille njerez meritojne ekzekutimin me vdekje per krime te tilla qe bejne pavaresisht arsyeve..Por ky rast, nje here ne 100 vjet ndodh dhe ju e theksoni sa me shume ne forum per tu kapur me ne nderkohe qe vete Islamistet po masakrohen mes veti dite per dite....


Breivik vuan dënimin në një burg luksoz  Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Dasa
Dasa
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 3512
<b>Hobi</b> Hobi : Me flejt
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Tok te Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/04/2012

default Re: Breivik vuan dënimin në një burg luksoz

prej Sun 26 Aug 2012 - 0:03
Ariana shkruajti:
Dasa shkruajti:
Ariana shkruajti:Sic nuk ju ben pershtypje as ju kur kerkojne te djegin nje femije vetem sepse kish djegur fletet jo te Kuranit por te nje manuali!!! Breivik vuan dënimin në një burg luksoz  3322515229
Qfar krahasimi banal ke bo grrrr
Ma moj qik,maje vetin,atu kum komentu,mir apo keq,ndersa ktu,asnje fjal.
Kur te jesh ti e drejt dhe kur ta don drejtsin fol pra.
Nuk eshte ne pyetje ni person ktu por eshte ne pyetje krimi dhe vrasja e sa njerze,a mundesh me bo dallimin

Ore njeri i vogel ne tru,te bera nje krahasim vec per shembull se te jete per dhune e masakra ste falni ju....Sa e sa shembuj te tjere mund tju sjell ketu ju prap po te njejti fyelli do i bini si cdo here...Nuk eshte se pranoj kete qe ka bere ky fare psikopati apo cfare eshte,madje per mua te tille njerez meritojne ekzekutimin me vdekje per krime te tilla qe bejne pavaresisht arsyeve..Por ky rast, nje here ne 100 vjet ndodh dhe ju e theksoni sa me shume ne forum per tu kapur me ne nderkohe qe vete Islamistet po masakrohen mes veti dite per dite....

O njeri me tru te PESHKUT.
Nuk po reklamojm asgje vetem lajmin i cili shte i vertet dhe ka ndodhur ne kto dit.
Sikur te kishte te boj me Islamin,ti kishe fluturu me fjal boshe dhe paragjykime sekoti


Kurrë mos e ngatërro personalitetin tim me sjelljen time, sepse personaliteti është i imi ... kurse sjellja ime, mvaret shumë edhe prej teje!

'' Kush jane njerezit qe mundohen te me gjykojne mua dhe jeten time??
Une e di qe nuk jam perfekt dhe nuk pretendoj qe te jem i tille , por para se te me drejtoni gishtin e gjykoni mundohuni te shifni duart tuaja nese jan te pastra.
...
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Breivik vuan dënimin në një burg luksoz

prej Sun 26 Aug 2012 - 0:27
Gjatë gjykimit, Breivik u përpoq t’i justifikojë vrasjet duke thënë se partia qeverisëse Partia e Punëtorëve po shkatërronte Norvegjinë dhe trashëgiminë e saj duke inkurajuar migrimin e myslimanëve në këtë shtet.

Beni sikur s'kuptoni apo s'kuptoni me te vertet?! Shpresoj te jete e dyta!

Por, vet Breivik kishte këmbëngulur në gjendjen e tij të rregullt psikike duke thënë se ka dëshiruar që sulmi të shihej si shpërfaqje e qëndrimit të tij politik kundër multikulturalizmit

Kush eshte tru peshku ketu,ju apo une?


Breivik vuan dënimin në një burg luksoz  Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
EpiKada
EpiKada
WebMaster
WebMaster
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3107
<b>Hobi</b> Hobi : Jam fisnike kam zemren gure Si Shqiponja ne flamure Mburrem dhe jam krenare Qe kam lindur Shqiptare nga do qe te jem me ndjek fati se jam vajze LaBe hesapi!!
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Cteduhetty
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 13/02/2011

default Re: Breivik vuan dënimin në një burg luksoz

prej Sun 26 Aug 2012 - 0:38
Une mendoje se duke dale jashte teme them :
MOS I JEP 1000 SPJEGIME DHE ARSYE NJE PERSONI QE DI TE NUMEROJE DERI NE 10 !!!

Sikur nga nje vite jete ti kishin marre ketij per cdo jete te riu qe mori , nuk ishin 21 por 77 .
T'u rroje Kushtetuta atyre dhe t'iu dali nje Breivik i ri ti rrafshoje !!
Sweden vertete keni ndjeshmeri por jo dhe disa persona jane po aq te ndjeshem sa Kushtetuta e vendit tuaj .


Breivik vuan dënimin në një burg luksoz  705491909
Dasa
Dasa
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 3512
<b>Hobi</b> Hobi : Me flejt
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Tok te Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/04/2012

default Re: Breivik vuan dënimin në një burg luksoz

prej Sun 26 Aug 2012 - 14:41
Ariana shkruajti:
Gjatë gjykimit, Breivik u përpoq t’i justifikojë vrasjet duke thënë se partia qeverisëse Partia e Punëtorëve po shkatërronte Norvegjinë dhe trashëgiminë e saj duke inkurajuar migrimin e myslimanëve në këtë shtet.

Beni sikur s'kuptoni apo s'kuptoni me te vertet?! Shpresoj te jete e dyta!

Por, vet Breivik kishte këmbëngulur në gjendjen e tij të rregullt psikike duke thënë se ka dëshiruar që sulmi të shihej si shpërfaqje e qëndrimit të tij politik kundër multikulturalizmit

Kush eshte tru peshku ketu,ju apo une?
Edhe qka don me then me kete tash se nuk kuptova


Kurrë mos e ngatërro personalitetin tim me sjelljen time, sepse personaliteti është i imi ... kurse sjellja ime, mvaret shumë edhe prej teje!

'' Kush jane njerezit qe mundohen te me gjykojne mua dhe jeten time??
Une e di qe nuk jam perfekt dhe nuk pretendoj qe te jem i tille , por para se te me drejtoni gishtin e gjykoni mundohuni te shifni duart tuaja nese jan te pastra.
...
Sponsored content

default Re: Breivik vuan dënimin në një burg luksoz

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi