Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Berisha tërhiqet: “Nuk jemi një vend i zhvilluar në arsim”

prej Wed 19 Sep 2012 - 15:27
Berisha tërhiqet: “Nuk jemi një vend i zhvilluar në arsim” Berisha9-300x185Ndërsa ka inaguruar një shkollë 9-vjecare në Farkë, kryeministri Berisha ka pranuar ndoshta se Shqipëria nuk është vend i zhvilluarnë arsim megjithatë, sipas tij, po bëhet një punë e lavdërueshme drej zhdukjes së anafalbetizmit, i cili disa vite më parë përbënte rrezik.
“Sot nuk jemi vend i zhvilluar, por në këtë fushë ne kemi arritur gjatësisht disa nga treguesit më kryesor të vendeve të zhvilluara. Shqipëria ecën drejt 0 anafalbetizmit që po merrte përmasa të frikshme pak vite më parë. Shqipëria është vendi i atyre që mbarojnë 90 % të shkollës së mesme. Shqiëpria ëshëtë vendi që 71 % e atyre vijojnë shkollat e mesme. Shqipëria iadoli të marrë kontributin privat për shkollat. Sot 256 shkolla private, fëmijë të cilat i kanë dyer te e hapura në shkolla publike, por preferojnë shkollat private. Shqipëria mbulon 90 % të arsimit paraunivesritar. Në arsimin universitar mbulon 21 % të këtij arsimi. Nuk jemi vend i zhvilluar, por kemi mbi tterfishuar numrin e studentëve për 1 mijë banorë”, është shprehur Berisha.
Më tej në fjalën e tij ai u ndal edhe në arritjent e qeverisë në këtë fushë duke theksuar se arsimi do të ketë përpararësi ndërsa mësuesit do vendosën në piedestalin e merituar.
“Për qeverinë time dhe mazhorancën aktuale arsimimi është përparësa e të gjitha përparësive. Sot mësuesi merr 550 mijë lekë. 6 vite më parë kryeministri merrte rrogë të barabartë me 6 rroga arsimtarësh, sot merr me 4.5 rroga arsimtarësh. Kjo do të ngushtohet pasi do bëjmë gjithçka për shpërblimin e tyre”, u shpreh Berisha./alb-observer.com/


Berisha tërhiqet: “Nuk jemi një vend i zhvilluar në arsim” Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

default Re: Berisha tërhiqet: “Nuk jemi një vend i zhvilluar në arsim”

prej Wed 19 Sep 2012 - 21:51
Te gjithe minsitrat ne lidhje me pagat shprehen ne kete menyre .. Ma thoni mos eshte koha e ndonje votimi tani ? Very Happy

He amon se vine te huajt e investojne ne vendet tona,hapin shkolla private... Kinse jane aq te pervetesuar ne pune dhe vleresohen nxenesit si duhet.. E kur dikush bene transfere nga ajo shkolle ne shkollen shteterore atehere po shihet puna e tyre qe disa as gjerat elementare nuk dine.. Nuk di ndoshta gaboje me kete per shkollat private dhe them ngaqe marrin para ata ashtu ashtu i kalojne nxenesit ne vitin tjeter.. Por vertet e them se na vien nxenes nga ato shkolla private ku thuhet se punohet shume,,,por puna e tyre vleresohet permes nxenesve qe na vien...Sinqeritetin e kam shume te shtrenjte qe t'ia dhuroj njerezve qe u kushton lire karatkeri.

Bindjet e mia, jane identiteti im..! Nuk lejoj te tjeret te vendosin per mua...!

-BESA-

Nuk jam shiu i pranveres,por jam bora e Janarit.
Nuk jam lule e vyshkur nga vapa,por jam rrenje e trungut t'Shqiptarit
Silvana
Silvana
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
 <b>Mosha</b> Mosha : 27
<b>Postime</b> Postime : 9370
<b>Hobi</b> Hobi : moda,leximi,poezia..ecc
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : In Italia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 03/10/2011

default Re: Berisha tërhiqet: “Nuk jemi një vend i zhvilluar në arsim”

prej Wed 19 Sep 2012 - 22:00
jam me breshin...si arsim mendoj qe jemi shum mrapa...


Gabojmë
gjithmonë. Gabojmë nga inati, nga dashuria, nga xhelozia. Gabojmë për
të mësuar. Mësojmë që të mos përsërisim kurrë disa gabime. Gabojmë për
të kërkuar falje, për të pranuar që kemi gabuar. Gabojmë për tu rritur,
për t’u pjekur. Gabojmë sepse nuk jemi perfekt!

Meshkujt janë si macet. Kur i ushqen të gërvishtin. Kur i nxjerr jashtë, qajnë pas dere.

Berisha tërhiqet: “Nuk jemi një vend i zhvilluar në arsim” Image
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Berisha tërhiqet: “Nuk jemi një vend i zhvilluar në arsim”

prej Wed 19 Sep 2012 - 22:08
Silvana shkruajti:jam me breshin...si arsim mendoj qe jemi shum mrapa...

Me sakte: -Nuk duhet te ishe me breshin (Berishen)!

Nuk eshte e hijshme qe nje Shtet te arrije ne kete pike!


Berisha tërhiqet: “Nuk jemi një vend i zhvilluar në arsim” 6ds9w0
Silvana
Silvana
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
 <b>Mosha</b> Mosha : 27
<b>Postime</b> Postime : 9370
<b>Hobi</b> Hobi : moda,leximi,poezia..ecc
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : In Italia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 03/10/2011

default Re: Berisha tërhiqet: “Nuk jemi një vend i zhvilluar në arsim”

prej Wed 19 Sep 2012 - 22:22
E di ku bej fajtor berishen ketu...qe s'ven obligim qe shkolla te frekuentohet deri ne moshen 16 vjec,dhe qe s'elimino ato mesues qe perdorin dhun ne shkolla,ose qe shesin provimet...por persa i perket korrupsion,luan,esht kudo...ne cdo vend te botes ka korrupsion...
jam meberishen,kur thot qe s'jemi nje vend i zhvilluar ne arsim...


Gabojmë
gjithmonë. Gabojmë nga inati, nga dashuria, nga xhelozia. Gabojmë për
të mësuar. Mësojmë që të mos përsërisim kurrë disa gabime. Gabojmë për
të kërkuar falje, për të pranuar që kemi gabuar. Gabojmë për tu rritur,
për t’u pjekur. Gabojmë sepse nuk jemi perfekt!

Meshkujt janë si macet. Kur i ushqen të gërvishtin. Kur i nxjerr jashtë, qajnë pas dere.

Berisha tërhiqet: “Nuk jemi një vend i zhvilluar në arsim” Image
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Berisha tërhiqet: “Nuk jemi një vend i zhvilluar në arsim”

prej Sun 23 Sep 2012 - 13:43
Silvana shkruajti:E di ku bej fajtor berishen ketu...qe s'ven obligim qe shkolla te frekuentohet deri ne moshen 16 vjec,dhe qe s'elimino ato mesues qe perdorin dhun ne shkolla,ose qe shesin provimet...por persa i perket korrupsion,luan,esht kudo...ne cdo vend te botes ka korrupsion...
jam meberishen,kur thot qe s'jemi nje vend i zhvilluar ne arsim...

Shikoje lajmin po ne kete kategori te Arsimit, ku para nje muaji Berisha thoshte se Shqiperia eshte nga vendet me te zhvilluara ne Arsim!!!

Ai tallet o Silvana...


Berisha tërhiqet: “Nuk jemi një vend i zhvilluar në arsim” 6ds9w0
Sponsored content

default Re: Berisha tërhiqet: “Nuk jemi një vend i zhvilluar në arsim”

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi