Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Berisha tërhiqet: “Nuk jemi një vend i zhvilluar në arsim” Empty Berisha tërhiqet: “Nuk jemi një vend i zhvilluar në arsim”

Wed 19 Sep 2012 - 15:27
Berisha tërhiqet: “Nuk jemi një vend i zhvilluar në arsim” Berisha9-300x185Ndërsa ka inaguruar një shkollë 9-vjecare në Farkë, kryeministri Berisha ka pranuar ndoshta se Shqipëria nuk është vend i zhvilluarnë arsim megjithatë, sipas tij, po bëhet një punë e lavdërueshme drej zhdukjes së anafalbetizmit, i cili disa vite më parë përbënte rrezik.
“Sot nuk jemi vend i zhvilluar, por në këtë fushë ne kemi arritur gjatësisht disa nga treguesit më kryesor të vendeve të zhvilluara. Shqipëria ecën drejt 0 anafalbetizmit që po merrte përmasa të frikshme pak vite më parë. Shqipëria është vendi i atyre që mbarojnë 90 % të shkollës së mesme. Shqiëpria ëshëtë vendi që 71 % e atyre vijojnë shkollat e mesme. Shqipëria iadoli të marrë kontributin privat për shkollat. Sot 256 shkolla private, fëmijë të cilat i kanë dyer te e hapura në shkolla publike, por preferojnë shkollat private. Shqipëria mbulon 90 % të arsimit paraunivesritar. Në arsimin universitar mbulon 21 % të këtij arsimi. Nuk jemi vend i zhvilluar, por kemi mbi tterfishuar numrin e studentëve për 1 mijë banorë”, është shprehur Berisha.
Më tej në fjalën e tij ai u ndal edhe në arritjent e qeverisë në këtë fushë duke theksuar se arsimi do të ketë përpararësi ndërsa mësuesit do vendosën në piedestalin e merituar.
“Për qeverinë time dhe mazhorancën aktuale arsimimi është përparësa e të gjitha përparësive. Sot mësuesi merr 550 mijë lekë. 6 vite më parë kryeministri merrte rrogë të barabartë me 6 rroga arsimtarësh, sot merr me 4.5 rroga arsimtarësh. Kjo do të ngushtohet pasi do bëjmë gjithçka për shpërblimin e tyre”, u shpreh Berisha./alb-observer.com/
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

Berisha tërhiqet: “Nuk jemi një vend i zhvilluar në arsim” Empty Re: Berisha tërhiqet: “Nuk jemi një vend i zhvilluar në arsim”

Wed 19 Sep 2012 - 21:51
Te gjithe minsitrat ne lidhje me pagat shprehen ne kete menyre .. Ma thoni mos eshte koha e ndonje votimi tani ? Very Happy

He amon se vine te huajt e investojne ne vendet tona,hapin shkolla private... Kinse jane aq te pervetesuar ne pune dhe vleresohen nxenesit si duhet.. E kur dikush bene transfere nga ajo shkolle ne shkollen shteterore atehere po shihet puna e tyre qe disa as gjerat elementare nuk dine.. Nuk di ndoshta gaboje me kete per shkollat private dhe them ngaqe marrin para ata ashtu ashtu i kalojne nxenesit ne vitin tjeter.. Por vertet e them se na vien nxenes nga ato shkolla private ku thuhet se punohet shume,,,por puna e tyre vleresohet permes nxenesve qe na vien...
Silvana
Silvana
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
 <b>Mosha</b> Mosha : 31
<b>Postime</b> Postime : 9370
<b>Hobi</b> Hobi : moda,leximi,poezia..ecc
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : In Italia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 03/10/2011

Berisha tërhiqet: “Nuk jemi një vend i zhvilluar në arsim” Empty Re: Berisha tërhiqet: “Nuk jemi një vend i zhvilluar në arsim”

Wed 19 Sep 2012 - 22:00
jam me breshin...si arsim mendoj qe jemi shum mrapa...
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 38
<b>Postime</b> Postime : 21456
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

Berisha tërhiqet: “Nuk jemi një vend i zhvilluar në arsim” Empty Re: Berisha tërhiqet: “Nuk jemi një vend i zhvilluar në arsim”

Wed 19 Sep 2012 - 22:08
Silvana shkruajti:jam me breshin...si arsim mendoj qe jemi shum mrapa...

Me sakte: -Nuk duhet te ishe me breshin (Berishen)!

Nuk eshte e hijshme qe nje Shtet te arrije ne kete pike!
Silvana
Silvana
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
 <b>Mosha</b> Mosha : 31
<b>Postime</b> Postime : 9370
<b>Hobi</b> Hobi : moda,leximi,poezia..ecc
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : In Italia
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 03/10/2011

Berisha tërhiqet: “Nuk jemi një vend i zhvilluar në arsim” Empty Re: Berisha tërhiqet: “Nuk jemi një vend i zhvilluar në arsim”

Wed 19 Sep 2012 - 22:22
E di ku bej fajtor berishen ketu...qe s'ven obligim qe shkolla te frekuentohet deri ne moshen 16 vjec,dhe qe s'elimino ato mesues qe perdorin dhun ne shkolla,ose qe shesin provimet...por persa i perket korrupsion,luan,esht kudo...ne cdo vend te botes ka korrupsion...
jam meberishen,kur thot qe s'jemi nje vend i zhvilluar ne arsim...
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 38
<b>Postime</b> Postime : 21456
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

Berisha tërhiqet: “Nuk jemi një vend i zhvilluar në arsim” Empty Re: Berisha tërhiqet: “Nuk jemi një vend i zhvilluar në arsim”

Sun 23 Sep 2012 - 13:43
Silvana shkruajti:E di ku bej fajtor berishen ketu...qe s'ven obligim qe shkolla te frekuentohet deri ne moshen 16 vjec,dhe qe s'elimino ato mesues qe perdorin dhun ne shkolla,ose qe shesin provimet...por persa i perket korrupsion,luan,esht kudo...ne cdo vend te botes ka korrupsion...
jam meberishen,kur thot qe s'jemi nje vend i zhvilluar ne arsim...

Shikoje lajmin po ne kete kategori te Arsimit, ku para nje muaji Berisha thoshte se Shqiperia eshte nga vendet me te zhvilluara ne Arsim!!!

Ai tallet o Silvana...
Sponsored content

Berisha tërhiqet: “Nuk jemi një vend i zhvilluar në arsim” Empty Re: Berisha tërhiqet: “Nuk jemi një vend i zhvilluar në arsim”

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi