Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

A egziston Zoti? Empty A egziston Zoti?

Wed 26 Sep 2012 - 15:23
Nje burre shkoi nje ditë te nje berber per te prere floket.Ndersa berberi filloi punen e tij,ata ia nisen nje bashkebisedimi te kendshem.Ata folen per shume gjera dhe ceshtje te ndryshme.Kur me ne fund preken temen e Zotit ,berberi tha:” une nuk e besoj qe Zoti eksiston,” “Pse e thoni kete ?”,pyeti klienti. “Sepse mjafton te dalesh ne rruge dhe te kuptosh se Zoti nuk ekziston.”

Me thuaj,nese Zoti do te ekzistonte,a do te kishte kaq shume njerez te semure? A do te kishte femije te braktisur? Nese Zoti ekziston, nuk mund te kete as vuajtje,as dhimbje. Une nuk mund ta imagjinoj nje Zot te dashur,I Cili do t’I lejonte te gjitha kete gjera”.
Klienti u mendua per nje cast , por nuk u pergjigj,sepse nuk deshironte te fillonte nje debat.Berberi mbaroi punen e tij dhe klienti u largua.
Sapo u largua, ai pa ne rruge nje burre me floke te gjate, te palare, te pa krehur dhe me mjeker te crregullt. Klienti u kthye, hyri ne berberhane perseri dhe I tha berberit :
“A e dini cfare ? Berberet nuk ekzistojne!”
“ Si mund ta thoni kete?”, pyeti berberi me habi.
“ Une jam ketu dhe jam nje berber.Sapo ti preva floket!”
“Jo”, I shpjegohet klienti.”Berberet nuk ekzistojne,sepse nese do te ekzistonin,nuk do te kishte njerz me floke te gjate e te palare,me mjekra te crregullta,si ai burri atje jashte.”
“Ah,por berberet ekzistojne! Ja cfare ndodh kur njerezit nuk vijne tek une.”
“ Ja pra!”,pohoi klienti. “Per kete e kam fjalen!
Edhe Zoti ekziston! Ja cfare ndodh kur njerezit nuk shkojne tek Ai dhe nuk I kerkojne ndihme Atij.
Ja pse ka kaq shume dhimbje dhe vuajtje ne bote”
A egziston Zoti? 155181_10151200400653676_309427487_n
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi