Share
Shko poshtë

Kosovë apo Dardani?

1 - 50%
1 - 50%
 
Totali i votave: 2
Shqiptare
Shqiptare
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4177
<b>Hobi</b> Hobi : shqiptaria
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Shqiperi
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 24/07/2011

default Kosovë apo Dardani?

prej Thu 11 Oct 2012 - 16:25
Pamvarsija po afrohet, kete e bejne te ditur gati se te gjitha mediat botrore ku thuhet se data 6 shkurtë do jete dita e pamvarsise se kosoves mirepo shtrohet edhe nje pyetje; a thue se me qfare emri duhet te prokllamohet shteti i Ri shqiptar ?

A ka ardhur momenti qe ti themi njehere e pergjithmon serbo-rusve se kjo nuk eshte toke serbo-ruse e asaj kosovos se Volgogradit por qe ky eshte nje vend ilire ku me plote te drejte duhet ti kthehet emri i vjeter i Dardanisë antike ?

Para disa ditesh perfundova librin nga autori Gani Mehmetaj me titull" Dardani apo shqiperi etnike" por edhe me gjithe rrespektin per autorin ne kete here ne liber u njohta vetem me dy tri faqe rrethe dardanisë pra spjegimi ishte jo i zgjeruar duke u bazuar ne titullin e librit lexuesi me siguri qe do dali i zhgenjyer sepse ne si lexues kerkojmi spjegime edhe me te zgjeruara e me te kjarata.

A do te na imponoje bashkesija nderkomtare mos ndrruarjen e emrit te kosoves ?

Republika e Dardanise a ka vend ne Europë(jo evrop)...

A mos do sjelle huti ne bote prokllamimi i shtetit te ri shqiptar me emrin Dardania ?

Sa eshte pozitive per ne kjo iniciative e zhdukjes se emrit kosovo ?

Sa do kemi simpati me emrin e Ri Dardania dhe sa do kemi kundershtar ?

Sa perqind te shqiptarve jane per tu prokllamuar Dardania e sa jane kundra ?

Keto qeshtje te qeshtjeve besoj se duhet zgjedhur sa me shpejt se karroca po levizen si ne kohen e Ismail Qemajlit.

Dhasht Zoti ta gzojmi pamvarsin pa luftra tjera.

P.S; një burim informativ slloven konfirmon se pamvarsia e kosoves do te shpallet nje dite e cila do te jete e Diele dhe kete detyr e ka marrur persiper sllovenija qe do jete per 6 muaj udheheqese e kryesise se europes se bashkuar. Kjo leter iu vjen nga qarqet amerikane ku ata kan bere planin se te Dielen kurrsesi rusija nuk mundet te thrrasi ne keshillin e sigurimit...
Dhasht zoti e del keshtu pra...BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

default Re: Kosovë apo Dardani?

prej Sun 11 Nov 2012 - 14:16
Message reputation : 100% (3 votes)
Ne lidhje me emrin Kosove ka disa mendime qe akoma sakt nuk dihet se cila mund te jete,disa mendojne se : Fjala KOS i thone mellenjes ne gjuhet sllave (jo vetem ne serbo-kroatisht), emrin Kosov e ka patur vetem nje fushe (fushekosova) e jo i ter regjioni qe quhet sot Kosove, dhe kete emer Kosov duhet t'ia ken lene bullgaret asaj fushe, pasi qe ata e kan robruar nje here ate vend te banuar me Shqiptar para se te na vijne serbet. Dhe vet fjala Kosove tingllon me shum bullgarisht se sa serbo-kroatisht.

Ndersa disa te tjeter japin kete version : se termi Kosove per ma saktesisht kostrov vjen per here te pare per nje mikronim ne taq fushe te kosoves ku pas betejes se famezuar ne shekullin 18 mbeten me mija ushtare te vrare per eshterat e te cileve nuk u perkujdes askush e qe mbeten te pavarrosur perhere deri sa i perbiu dheu e i shperndane sorrat.

Pikerisht ai vend ku ndodhej kostrovi ne fjale filloi te ndihej me shume si shenjues i atij lokaliteti dhe me kohe e me ndihmen e propagandes se pa shuar serbe arriti qe kete toke shqiptare e cila kurre nuk eshte njohur me ate emer ta kostrovizoje pergjithmone.
Kurre para kesaj disfate te koalicionit te shumefishte te principatave te ilirikut ku rane aq shume luftar nga te dy anet per shkak te tradhetise serbe nuk ka ekzistuar ndonje vend qe eshte quajtur kos(tr)ove.
Fatkeqsisht theksi i kesaj fjale bie ne rrokjen e dyte ne te dy gjuhet me crast shurdhon ciftin "tr" dhe per pak kohe e eliminon plotesisht nga edhe nga shqiptimi duke perfituar keshtu Kosove dhe kosovo teper te ngjashme ne te dy gjuhet.

Kjo shprehje e mjere e rajes jeton ende neper gojet e pleqeve tane si shprehje e vecante e kur perdoret "jan ba kostrov" ose "kane me u ba kostrov" apo "kane mbete kostrov": pershkruan mori kufomash te sakatosura te perziera e te pavarrosura pergjithmone.

Nuk ka asnje gjase qe dikush ta vertetoje se ka ekzistuar nje here te vetme termi kosove, para kesaj beteje dhe para pushtimit te perbashket turko-serv te veriut shqiptar. Mellenja ka pasur ne secilen fushe dhe vazhdon te kete hala. Por kjo nuk beri qe ato te quhen fushe mellenjash asnjera, perse duhet te bej perjashtim kjo?

Ishte propaganda serbe ajo qe fuqizoi kete emer dhe perfshiu nje krahine te tere me te shume shekuj pas asaj qe kishte ndodhur aty nje here dhe dikur dhe eshterave te perndara neper fushe qe per dekada te tera zbardhnin logun te nje disfate te pesuar nga tradhetia serbe e koaliconit te pafat.

Pa kete tradheti serbe - historia e ilirikut sigurisht sot do te ishte krejtesisht ndryshe madje as Iliriku kurren e kurres nuk do te arrinte te quhej ballkan, sepse ballkani eshte andej moraves ne Bullgari, nuk preket me Ilirikun fare.

Ndersa Dardani te gjithe e dime te gjithe se etimologjia e e fjales dardan rrjedh nga gjuha indoevropiane dardj-a, ne gjuhen shqipe dardha (vend i dardhave). Fjala darda eshte fjale shqipe qe do te thote dardhe, ne trajten dardan-os del se eshte sufiks pellazgjik.Sinqeritetin e kam shume te shtrenjte qe t'ia dhuroj njerezve qe u kushton lire karatkeri.

Bindjet e mia, jane identiteti im..! Nuk lejoj te tjeret te vendosin per mua...!

-BESA-

Nuk jam shiu i pranveres,por jam bora e Janarit.
Nuk jam lule e vyshkur nga vapa,por jam rrenje e trungut t'Shqiptarit
Majlinda_KS
Majlinda_KS
Anetari ri
Anetari ri
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 22
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 11/04/2013

default Re: Kosovë apo Dardani?

prej Fri 12 Apr 2013 - 12:31
Te nederuar postues,
Temat e mesipermi - shkrimet jane toponime keshtu nuk duhet te mirremi me toponimet si histori. Pastaj keni kaluar ne "Mite". Une ua them nje gje se qe te dyja edhe toponimet edhe mitet jane shpikur nga persona qe nuk i njohin aspak as emrat e Kosoves e aq me pak historin e Kosoves. Ta kemi te kjarte se toponimet sajohen.
Arian 123
Arian 123
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
<b>Postime</b> Postime : 4194
<b>Hobi</b> Hobi : Shume.
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Gjermani
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/08/2012

default Re: Kosovë apo Dardani?

prej Fri 12 Apr 2013 - 12:34
Nuk kam bere histori shqipetare,po une e di qe cdo krahine ka emrin e vete kurse albane jemi te gjithe.


Wer nicht mehr liebt und nicht mehr irrt, der lasse sich begraben.

Johann Wolfgang von Goethe
Majlinda_KS
Majlinda_KS
Anetari ri
Anetari ri
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 22
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 11/04/2013

default Re: Kosovë apo Dardani?

prej Fri 12 Apr 2013 - 12:45
Arian 123 shkruajti:Nuk kam bere histori shqipetare,po une e di qe cdo krahine ka emrin e vete kurse albane jemi te gjithe.
Dakord dakord Arian, desha te sqaroj se postusja nr 2 ka sjell si pergjigje nje toponim apo mit qe ska te bej aspak me historin. Me nje fjale jane individ qe kan pas qellime te tjera pushtuese dhe qe te njollosin nje histori duke krijuar mite e toponime. Ketu duhet patur kujdes nga stafi qe keto tema te kene nje trajtim me te zgjuar sepse lexuesit anemban botes i shofin dhe nuk ka vlere pastaj as forumi kur ka llapsuze te neveritshme per lexuesin.
avatar
Legjenda
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 36
<b>Postime</b> Postime : 5560
<b>Hobi</b> Hobi : FUTBOLL
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne vendi e dashur quhet tetova
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/02/2012

default Re: Kosovë apo Dardani?

prej Fri 12 Apr 2013 - 12:48
kryeqytet i dardanise antike ka qen shkup sa me duket e di kete


Ti Shqipëri më jep nder,më jep emrin shqipëtar - Naim Frashëri Respekto te tjeret, ashtu si deshiron te jesh i respektuar!
Arian 123
Arian 123
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
<b>Postime</b> Postime : 4194
<b>Hobi</b> Hobi : Shume.
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Gjermani
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/08/2012

default Re: Kosovë apo Dardani?

prej Fri 12 Apr 2013 - 12:49
Postuesja nr 2 eshte Besaa,ajo eshte specialiste ne ate fushe.Ajo flet me te dhena historike,kurse une nuk kam bere histori shqiperie.mua me vjen shume keq kur thoni i kosoves,i shqiperise,po une i maqedonise nuk jam shqipetare?


Wer nicht mehr liebt und nicht mehr irrt, der lasse sich begraben.

Johann Wolfgang von Goethe
avatar
Legjenda
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 36
<b>Postime</b> Postime : 5560
<b>Hobi</b> Hobi : FUTBOLL
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne vendi e dashur quhet tetova
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/02/2012

default Re: Kosovë apo Dardani?

prej Fri 12 Apr 2013 - 12:53
Arian 123 shkruajti:Postuesja nr 2 eshte Besaa,ajo eshte specialiste ne ate fushe.Ajo flet me te dhena historike,kurse une nuk kam bere histori shqiperie.mua me vjen shume keq kur thoni i kosoves,i shqiperise,po une i maqedonise nuk jam shqipetare?
ke te drejt mik kur erdha ne fillim ne forum si shqiptare i maqedonise fondatorja anna me pyet legjende mos je maqedonas un jam kthva jam shqiptar maqedonia ka shqiptare presheva jo vetem kosova shqiperia jan shqiptare
Majlinda_KS
Majlinda_KS
Anetari ri
Anetari ri
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 22
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 11/04/2013

default Re: Kosovë apo Dardani?

prej Mon 15 Apr 2013 - 14:03
Arian 123 shkruajti:Postuesja nr 2 eshte Besaa,ajo eshte specialiste ne ate fushe.Ajo flet me te dhena historike,kurse une nuk kam bere histori shqiperie.mua me vjen shume keq kur thoni i kosoves,i shqiperise,po une i maqedonise nuk jam shqipetare?
Miku im nuk ja mohova diturin dhe profesionalitetin e postueses. Nuk e njof dhe nuk di c'tituj historik ka. Une thashe se keto shkrime jane toponime dhe disa "mite"qe neper wikipedia e historia kan shkruajtur ata qe kan dashur te humbin nje histori te mirfillt. Mos egzagjerojme me fjale koti kan dallime toponimet dhe mitet me historin e vertete. Faleminderit.
Sponsored content

default Re: Kosovë apo Dardani?

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi