Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Vdes fotografi i Aushvitzit

prej Wed 24 Oct 2012 - 12:21
Vdes fotografi i Aushvitzit Brasse-fotografi-aushvitz

Ka vdekur në moshën 95-vjecare Vilhelm Brasse, polak me origjinë gjermane, një nga të mbijetuarit e fundit të Aushvitzit, njeriu të cilit nazistët i besuan detyrën tallëse për të fotografuar të sapoardhurit në kamp.

Të gjithë papërjashtim, të dënuar me vdekje.

Në pothuasje 5 vite të jetuara në kampin e përqëndrimit në Aushvitz, Brasse, me numër matrikulle 3444, ka shkrepur mbi 50 mijë poza.

Nga tre portrete secilit prej të deportuarve që kaluan portën me mbishkrimin “Arbeit macht frei” (Puna ju bën të lirë).


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Vdes fotografi i Aushvitzit N
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi