Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anonymous
Vizitor
Vizitor

Nje kukull 19 vjecare jeton ne nje trup te ngurte Empty Nje kukull 19 vjecare jeton ne nje trup te ngurte

Sun 4 Nov 2012 - 14:37
Nje kukull 19 vjecare jeton ne nje trup te ngurte ArticleImage_62644-jpg19-vjeçarja Louise Wedderburn vuan nga ..
një çrregullim shumë i rrallë gjenetik .qe shkaton ngurtesimin e nyjeve nyjeve,si dhe muskujt bëhen eshtra!

"Human Doll" nga Aberdeenshire, megjithatë, nuk do të heqë dorë, duke thënë se ajo nuk do lejoj semundjen ti ndaloj të jetojë jetën e saj si ajo dëshiron.

Sëmundja quhet inodysplasia (Fibrodysplasia ossificans progressiva (FOP)) dhe shkakton "transformimin" e indeve të buta të kockave, "ngrirjen" e trupit për gjithnjë në nje pozicion.

 
Ka ende 700 raste të konfirmuara të kësaj sëmundje tejet të rrallë në botë, me 45 prej tyre në Britanin e Madhe ku është gjetur se jetëgjatësia e pacientëve nuk kalon 41 vjet.
është një çështje kohe deri Louise të "ngrije"ne nje pozicion te drejtë, kështu që i duhet një karrocë e veçantë për të lëvizur "nuk do me ndaloj mua, por unë do bëj atë që unë dua të bëj," tha 19-vjeçarja në shfaqje televizive «this Morning» te Rrjetit ITV, duke thënë se ajo dëshiron të bëjë një karrierë në modë.

Diagnostikuar me këtë sëmundje në moshën 3 vjeçare, por gjendja e saj u përkeqësua kur ajo hyri në moshën e pjekurisë. Dy duart janë "mbyllur" nga bërrylat dhe më lart, si dhe në shtyllën kurrizore.

SHMBULL FORCE SHPIRTERORE DHE DESHIRES PER TE JETUAR
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi