Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Fundjavë në Qytetin Studenti, të rinjtë preferojnë jetën e natës në diskoteka Empty Fundjavë në Qytetin Studenti, të rinjtë preferojnë jetën e natës në diskoteka

Mon 12 Nov 2012 - 2:17
Studentët kërkojnë të bëhen organizime aktivitetesh tëndryshme nga drejtoria e Qytetit Studenti
Kur i pyesim studentët nëse pub-et janë e vetmja dëshirë që ata kanë apo do të donin të kishte mënyra të tjera argëtimi, përgjigjet janë nga më të çuditshmet dhe miti i fundjavës për pub thyhet lehtë.Fundjavë në Qytetin Studenti, të rinjtë preferojnë jetën e natës në diskoteka Studente

Fundjavë në Qytetin Studenti, të rinjtë preferojnë jetën e natës në diskoteka Studente22Studentët i kalojnë fundjavat nëpër pub-e dhe karaoke. Ky është argëtimi më i zakonshëm për të rinjtë e Qytetit Studenti. Madje frekuentimi i këtij lloj argëtimi është kthyer në një kulturë dhe zakon fundjave të pashmangshme për ta. Për të parë se si të rinjtë i kalojnë fundjavat dhe se cili është argëtimi apo mundësitë e tyre për të kaluar fundjavën, gazeta “Shekulli” u drejtua në Qytetin Studenti, ku pyetëm disa nga studentët dhe vëzhguam gjithçka që ndodhte përreth. Studentët pohuan thuajse njëzëri se argëtimi i vetëm në fundjavë është frekuentimi i jetës së natës, në të gjitha subjektet që ofrojnë muzikë, pije dhe kërcim. Ndërkohë që, asnjëri nuk preferonte që gjatë këtyre dy ditëve pushim të mësonte apo të kishte zgjedhur si argëtim librin apo jetën kulturore të kryeqytetit. Çka do të thotë se argëtimi dhe kultura më e madhe që ata njohin, është ajo që ata kanë ushyer apo u është brumosur nga studentët e tjerë.

Aktivitetet

Nga vëzhgimi që bëmë dhe studentët që pyetëm, dita e një studenti në fundjavë nis me zgjimin e vonë. Më pas, pasohet me qëndrimin në lokal për të pirë kafe, vazhdon me blerjen e ushqimeve dhe larjen e rrobave, ndërsa në mbrëmje të gjithë dalin për të kërcyer dhe rrinë deri në orët e para të mëngjesit. Lokalet që ofrojnë këtë lloj argëtimi janë aq të tejmbushura në mbrëmje sa kujtdo që mund t’i tregoje ndoshta nuk do ta besonte. Studentët i pyesim se përse zgjedhin këtë lloj argëtimi dhe ata japin mendime të ndryshme në lidhje me zgjedhjen e bërë. Altea Hazizi, studente, shprehet se jetën e natës dhe daljen në mbrëmje e zgjedh se i pëlqen që të kërcejë dhe e sheh si mundësinë e vetme për t’u argëtuar. “Më shumë parapëlqej të frekuentoj jetën e natës dhe daljet nëpër pub-e se sa të merrem me ndonjë aktivitet tjetër. Këtu në Qytetin Studenti nuk ka ndonjë gjë tjetër interesante. Por edhe kinematë apo teatrot nuk është se më ngjallin shumë interes. Shkoj shumë rrallë nëpër të tilla aktivitete. Për më tepër që muzika, pija dhe kërcimi u pëlqejnë të gjithëve. E gjithë shoqëria ime bie dakord vetëm për këtë gjë, si të vetmin argëtim për fundjavë “,- shprehet Altea. Kur i pyesim studentët se çfarë argëtimesh mund të bëhen në Qytetin Studenti, i cili ka 6 mijë banorë, ata dinë të japin përgjigje se vetëm cilët këngëtar janë të ftuar tek x (iks) lokal. Ndërkohë që organizime letrare apo artistike, nuk ka.

Vëzhgimi

Kur i pyesim studentët se pub-et janë e vetmja dëshirë që ata kanë apo do të donin mënyra të tjera argëtimi, dëshirat janë nga më të çuditshmet dhe miti i fundjavës në pub thyhet lehtë. Disa thonë se do të donin të kishte organizime të aktiviteteve sportive siç bëheshin dikur. Do të donin që të kishte gara sportive mes konvikteve, apo sipas studentëve të degëve të ndryshme. Gjithashtu, ka studentë që mendojnë se do të ishte shumë mirë që të organizoheshin gjatë dy ditëve të fundjavave dhe të bënin guida nëpër rrethe të ndryshme të vendit, për të njohur kulturën dhe vendet historike. Por, siç thonë ata, fryma e organizimit mungon tek të gjithë. Eljona, hedh idenë e organizimit të konkurseve të inteligjencës mes degëve të ndryshme, sipas viteve shkollore. Aktivitetet janë nga më të shumëllojshmet, por mungon fryma e organizimit. Shumë studentë kanë dëshirë të bëjnë aktivitete të ndryshme, por ende nuk kanë gjetur një mënyrë se si duhet të organizohen. Disa prej tyre, tentojnë të thonë, që nëse nuk dalin në mbrëmje nëpër lokale. Ata mendojnë se është zgjidhje më e mirë që të shkojnë në familjet e tyre nëpër rrethe. Mes studentëve që energjinë e tyre e shfaqin në qëndrimet e vona deri në mëngjes, ka të tjerë që nuk preferojnë fare të dalin. Por, kjo kategori studentësh janë të paktë dhe konsiderohen nga pjesa tjetër si “qullacë” dhe njerëz që nuk janë në terezi. Kjo kategori preferon të mësojë brenda mureve të konviktit dhe të mos i bashkohet pjesës tjetër të të rinjve. Por, këta janë aq të paktë sa edhe në turrmat e mëdha në Qytetin Studenti, dallohen nga pamja e stepur.

Argëtimi

Studentët e huaj

Konkurse inteligjence mes degëve të njëjta, por në universitetetë ndryshme. Aktivitete sportive, si: Gara në basketboll, futboll, hokeji etj,(aktivitetet sportive varen nga vendi dhe kultura që kanë në një sporttë caktuar). Mbrëmjet artistike janë një tjetër mënyrë argëtimi. Pjesmarrjanë grupet artistike, si dramë, komedi, vallëzim, aktrim etj. Frekuentimi i jetës së natës dhe kërcimi janë pothuajse për tëgjithë studentët në botë, argëtimi i përbashkët.
Eljona Stojku: “Dyditët e pushimit,në diskotekë memuzikë live”

Eljona Stojku është studente e vitittë tretë, dega Psikologji. Eljonën epyesim se si e kalon fundjavën nëQytetin Studenti dhe për të gjitha detajete tjera, për mënyrën se si e kalon kohëne lirë. Ajo që pohojnë të gjithë është sefundjava kalon në lokale me muzikë live.Për më tepër, të lexojmë ato që do të nashpjegojë Eljona.

Eljona, si e nis ditën gjatë fundjavës?

Fundjava është e njëjtë pothuajse përshumicën e studentëve. Të gjithë zgjohenvonë dhe më pas dalin për një kafe.Pastaj, mund ta shfrytëzojnë për të blerëushqime apo për të larë rrobat. Një pjesëtjetër shkojnë nëpër rrethe, për të takuarfamiljarët e tyre. Ndërsa mbasditja apombrëmja është një atmosferë më vete,ku lëvizjet shtohen dhe lokalet janë plotme studentë.

Çfarë bën gjatë fundjavës?

Ndryshe nga ditët e tjera, fundjavënmundohem ta organizoj diçka më ndryshe.Preferoj të dal me shoqërinë mbrëmjevenëpër festa të ndryshme të organizuaranë pub-e apo lokale këtu pranëQytetit Studenti. Ndodh që bëj ndonjëshëtitje nga Liqeni Artifical me shoqete mia.

Çfarë të pëlqen më shumë të bësh,nëse do të të jepej mundësia?

Të them të drejtën nuk është vetëmçështje mundësish, por është edhe çështjezgjedhjesh. Mua më pëlqen që për fundjavëtë dal nëpër lokale apo pub-e me muzikëlive. Më pëlqen më shumë ky lloj argëtimise sa të bëj diçka tjetër. Aty mund të argëtohemme shoqërinë, ku kushdo mund tashfytëzojë dhe për njohje të reja.

Lexoni libra artistikë?

Nuk i kam ndonjë pasion të madh, porka raste që lexoj ndonjë roman që kohëte fundit mund të jetë më në qendër tëvëmendjes.

“Argëtimi i fundjavës! Zgjimi i vonë dhe qendriminë orët e para të mëngjesit”

Studentët i kalojnë fundjavat në tregjet eushqimeve apo të veshjeve dhe mbrëmjetnëpër pub-e apo karaoke. Ky ështëqejfi më i madh i studentëve. Për të nadhënë disa detaje më tepër, ne pyesim DashurieLaçkën, e cila është nga Përrenjasi dhe banonnë bujtinat e Qytetit Studenti.

Si e kaloni fundjavën?

Fundjavën mezi e presim për të larguar stresine javës nga mësimet apo lodhjen e akumuluar.

Çfarë bëni më konkretisht?

Flemë gjumë më shumë se ditët e tjera, deringa ora 10 apo 11 e paradites. Pastaj dalimbëjmë paazaret, duke blerë ushqime në disavende më të lira se dyqanet këtu afër. Qëndrojmënëpër lokale për të pirë kafen. Ndërsa organizimimë i madh i takon mbrëmjes. Gjatë mbrëmjesdalim gjithmonë nëpër pub-e. Ky është njëaktivitet i zakonshëm për fundjavë.

Këto janë aktivitet tuaja më të zakonshme?

Dalja e mbrëmjes nëpër pub-e të ndryshmeështë pothuajse e përhershme në fundjavë. Por,ndonjëherë shkojmë edhe në kinema apo nëteatër. Këto janë aktivitete që i fekuentojmëmë rrallë. Jo se nuk kam dëshirë, por nuk kammundësi financiare t’i bëj të gjitha.

Po leksionet, kur i mësoni?

Të them të drejtën, mendoj gjithmonë që dotë mësoj në fundjavë, por anjëherë nuk ndodhkështu. Më tepër mësoj gjatë javës.

Do të dëshirojë të kishe ndonjë organizimtjetër në fundjavë?

Sigurisht që po. Por, jo gjithmonë ne mund tëkryejmë organizime me njëri-tjetrin. Do të ishtemirë, sikur ato të bëheshin nga drejtoria ose ngafakultetet, ku të përfshiheshin edhe studentë tëtjerë që rrinë në shtëpi dhe jo vetëm ne banorëte Qytetit Studenti.

Emanuela Sako
InTeRiStI_vLoNjAt
InTeRiStI_vLoNjAt
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 36
<b>Postime</b> Postime : 7777
<b>Hobi</b> Hobi : Futboll
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Atje Ku Ti Smund Te Me Arrish..........
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 29/05/2011
https://www.youtube.com/watch?v=2oFt0_pVZLY

Fundjavë në Qytetin Studenti, të rinjtë preferojnë jetën e natës në diskoteka Empty Re: Fundjavë në Qytetin Studenti, të rinjtë preferojnë jetën e natës në diskoteka

Tue 13 Nov 2012 - 12:26
Epo normale mbas nje jave te ngarkuar me mesime duhet dhe pak jet nate ne fund per ti dhen nje cik lezet javes Razz
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

Fundjavë në Qytetin Studenti, të rinjtë preferojnë jetën e natës në diskoteka Empty Re: Fundjavë në Qytetin Studenti, të rinjtë preferojnë jetën e natës në diskoteka

Tue 13 Nov 2012 - 13:36
'vec ne ket menyr mundet me ec perpara dhe me arit shum suksese. duke qendruar neper klube te nates dhe neper diskuteka..."
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 38
<b>Postime</b> Postime : 21456
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

Fundjavë në Qytetin Studenti, të rinjtë preferojnë jetën e natës në diskoteka Empty Re: Fundjavë në Qytetin Studenti, të rinjtë preferojnë jetën e natës në diskoteka

Sat 17 Nov 2012 - 15:33
...keta s'jane "te rinje", keta jane "rrugace"!!!
Sponsored content

Fundjavë në Qytetin Studenti, të rinjtë preferojnë jetën e natës në diskoteka Empty Re: Fundjavë në Qytetin Studenti, të rinjtë preferojnë jetën e natës në diskoteka

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi