Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Do kemi dhe ne të njëjtin fat me Maya-t? Empty Do kemi dhe ne të njëjtin fat me Maya-t?

Mon 19 Nov 2012 - 13:32
Do kemi dhe ne të njëjtin fat me Maya-t? Maya-300x210Na pret i njëjti fat si ai i Maya-ve?
Shikoni në vijim rezultatet e paraqitur nga alb-observer.com, të një studimi të kryer para pak ditësh rreth këtij fenomeni!

Çdo qytetërim ka ngritjen dhe zbritjen e tij.
Por, asnjë qytetërim njerëzor nuk është “zhdukur” me mënyrën e mistershme të Maya! Perandoria e tyre, citon alb-observer.com, u zhduk në m,mënyrë fenomenale nga xhungla, pas shumë shekujsh kulture, shpirtërore sociale dhe evolucioni bujqësor.
Në të ashtuquajturën Epoka Klasike e Maya-ve, ekzistonin rreth 60 qytete (panë Guatemalës së sotme, Belizit dhe Meksikës), ku çdo qytet kishte nga 60.000 deri në 70.000 qytetar! Ky civilizim, ishte më i zhvilluari që kishte njohur njerëzimi deri në atë periudhë. Shumë mbresë gjithashtu lë dhe fakti se veç piramidave dhe ndërtesave pushtetarëve, kishin krijuar deri dhe çokollatë të ngrohtë.
Do kemi dhe ne të njëjtin fat me Maya-t? Maya-12
Por, çfarë nuk shkoi mbarë?
Zbulimet e fundit, nuk vërtetojnë një kataklizëm katastrofik. Shkencëtarët përgjithësisht bien dakord se zhdukja e Maya-ve ka shumë rrëzë! Mbipopullim, luftë, uri, thatësira etj. Por, arsyeja kryesore ishte… ndryshimi i klimës!
Sigurisht, që sipas fakteve Mayat mund të kishin “hartuar” rënien e tyre!
Siç kishte zbuluar Benjamin Cook, një shkencëtar i njohur amerikanë, thatësira lokale zvogëloi lagështirën atmosferike nga 5% – 15% në nivel vjetor dhe Maya-t në atë periudhë shkatërronin pyjet për të ndërtuar qytetërimin e tyre. Sot, kur me mijëra hektar pyje priten në çdo sekondë, e më pas kthehen në tokë bujqësore dhe qytete, si pasoj temperatura e globit të vijojë të rritet në novele shqetësuese.
Ky është një nga faktet më të pathyeshme që dëshmon se mund të kemi të njëjtin fat me Maya-t!/alb-observer.com/
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi