Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Dyqani-shkollë në Drithas

prej Mon 19 Nov 2012 - 13:55
Dyqani-shkollë në Drithas DYQANI-SHKOLLE

Rreth 40 fëmijë të fshatit Drithas në Korçë zhvillojnë çdo ditë mësimin e tyre në ambjentet e një dyqani ushqimor. Ata janë nxënës nga klasa e parë deri në të pestën. Nxënësit janë vendosur në dy dhoma të vogla, në mënyrë që ata të arsimohen dhe të mos mbeten pa shkollë.

Vendimi është marrë nga komuna e Libonikut, për shkak se ambjentet e shkollës ku mësonin fëmijët ishin tejet të amortizuara dhe u rrezikonin atyre jetën. E vetmja zgjidhje duket se ka qenë ajo e gjetjes së ambjenteve me qira, që në këtë rast ndodhen pasi hyn përmes njërit prej dyqaneve të fshatit.

Me çantën e shkollës në supe, vogëlushët çdo ditë kalojnë mes artikujve të shumtë ushqimorë, për t’u ulur më pas në bankat e tyre epër të nisur ditën e zakonshme të mësimit, duke shpresuar se një ditë do të mësojnë në një shkollë të vërtetë.

Kryetari i komunës Libonik, Petrit Kupe, është shprehur se mungesa e një institucioni të mirëfilltë arsimor, që në këtë fshat prej vitesh nuk ka ekzistuar, krijon vështirësi dhe e vetmja zgjidhje ka qenë kjo.

Ndërsa më të vegjëlve u duhet të ndajnë ambjentin e mësimit me tregtimin e produkteve ushqimore, ata që janë më të rritur i drejtohen fshatit Vloçisht për t’u arsimuar, pavarësisht se duhet të ecin çdo ditë në këmbë.


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Dyqani-shkollë në Drithas N
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi