Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

Britania njeh opozitën siriane  Empty Britania njeh opozitën siriane

Tue 20 Nov 2012 - 16:40
Britania njeh opozitën siriane  Siri-bombedamsak

Britania e Madhe njohur opozitën siriane si të vetmin organizëm përfaqëesues të popullit sirian.

Lajmi u njoftua nga vetë Sekretari i Jashtëm britanik, William Hague. Kryediplomati britanik sqaroi deputetët vendas se Koalicioni Kombëtar i Revolucionit Sirian dhe forcat e tjera opozitare në Siri, faktikisht janë përfaqësuesit e vetëm legjitim të popullit sirian.

Hague tha se me nënshkrimin e marrëveshjes së bashkimit mes lëvizjeve opozitare, pak ditë më parë në Doha të Katarit, tashmë ka një alternativë të besueshme që premton dhënien fund të brutalitetit ndaj popullit sirian dhe vendosjen e demokracisë në vend.

Sekretari i Jashtëm sqaroi deputetët britanikë se në mungesë të një zgjidhje diplomatike, Britania e Madhe të shqyrtojë të gjitha mundësitë e mbetura, sipas ligjeve ndërkombëtare, për t’i dhënë fund konfliktit që në 18 muaj u ka marrë jetën mbi 30 mijë personave, pjesa më e madhe e të cilave civilë.

Më parë, opozita është njohur si përfaqësuesja e vetme dhe legjitime e popullit sirian nga gjashtë vendet e Gjirit Persik, Franca dhe Turqia.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi