Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Ndryshon matura shtetërore. Dy provime me zgjedhje

prej Sat 1 Dec 2012 - 19:14
Ndryshon matura shtetërore. Dy provime me zgjedhje 16

Matura shtetërore do të ketë ndryshime për vitin e ardhshëm shkollor. Të rinjtë që do të kandidojnë për në universitete do t’u nështrohen dy provimeve me zgjedhje dhe jo tre si vitin e kaluar. Zyrtarët e Ministrisë së Arsimit thonë se skema që u përdor gjatë 2012 për pranimet nuk rezultoi ashtu si pritej, prandaj ndryshoi, citon albanianscreen.

“Jo më pak se tetë kredite dhe numri i lëndëve që do të zgjidhen janë vetëm dy. Nuk mund të japin tre sepse veprimet që u bënë vjet nuk na sollën ndonjë gjë të re. Kishte mbingarkesë për nxënësit. Kishte një mendim, interpretim, një këshillim jo të mirë për këto maturantë që zgjidhën tre duke menduar se do të marrin më shumë pikë, por formulat ishin të tilla që nuk të krijonin mundësinë për të marrë më shumë pikë”- tha Fatmir Vejsiu, drejtor i arsimit parauniversitar në MASH.

Ndërkohë për kandidatët që kanë dhënë provimet me zgjedhje vitin e kaluar do të ketë disa kritere.

“Kur maturanti ka dhënë tre dhe nuk ka fituar asnjë nga këto provime ose një provim ai do të japë domosdoshmërisht ose dy ose dhe një tjetër. Nëqoftëse maturani ka fituar dy provime ai mund të hyjë në lojë dhe po të dojë mund të japë edhe një tjetër. Pra kjo është fakultative”- tha Vejsiu.
Ndryshime të tjera të maturës kanë të bëjnë me reduktimin e numrit të lëndëve mes të cilave duhet të zgjedhin të rinjtë. Ato do të jenë vetëm 26 lëndë, pasi një rigrupimi të disa lëndëve të ngjashme në një të vetme. Zyrtarët në Ministrinë e Arsimit thonë se ndryshimet nuk do të penalizojnë të rinjtë, por ato janë të nevojshme për të përmirësuar cilësinë e prurjeve në universitete.


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Ndryshon matura shtetërore. Dy provime me zgjedhje N
rajmonda
rajmonda
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 25
<b>Postime</b> Postime : 168
<b>Hobi</b> Hobi : muzika
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 03/04/2012

default Re: Ndryshon matura shtetërore. Dy provime me zgjedhje

prej Tue 4 Dec 2012 - 20:05
ju uroj susese te gjithe maturanteve
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi