Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Fëmijëve i bën mirë të grinden, por… pa ndërhyrë të rriturit

prej Mon 3 Dec 2012 - 13:08
Fëmijëve i bën mirë të grinden, por… pa ndërhyrë të rriturit  Sibling-rivalry

Torino - Fëmijët gjejnë gjithnjë një arsye për tu grindur me njëri-tjetrin, dhe sipas studimeve kjo u bën mirë, deri në momentin që nuk ndërhyjnë të rriturit. Studimi është kryer me 500 nxënës të shkollave fillore dhe kopshtet e Torinos në Itali. Fëmijët nga mosha 3 deri në 10 vjeç kanë aftësi rregulluese: si të pajtohen, dhe pas një grindjeje të stisur, brenda kohës së duhur dhe pa pasoja. Tia heqë tjetrit lodrën nga duart, ta shtyjë, apo ta përjashtojë një shok nga loja janë sjellje instiktive në kopshte, një lloj sistemi thotë studimi, për të njohur botën dhe veten tonë.

“Nuk duhet ti qortosh apo të japësh atë zgjidhen e ‘duhur’, fëmijët e humbin aftësinë e tyre të arsyetimit dhe vetë rregullimit me ndërhyrjen e të rriturve”, thotë një prej specialistëve


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Fëmijëve i bën mirë të grinden, por… pa ndërhyrë të rriturit  N
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi