Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

Sot, mbushen 20 vjet nga dërgimi i SMS-së së parë  Empty Sot, mbushen 20 vjet nga dërgimi i SMS-së së parë

Mon 3 Dec 2012 - 13:24
Sot, mbushen 20 vjet nga dërgimi i SMS-së së parë  3404760269_3d65fd9183_o-370x290

Dita e sotme shenon 20 vjetorin e dërgimit të parë të mesazhit përmes telefonave celularë (SMS).

Më 3 dhjetor, të vitit 1992, inxhinieri britanik 22 vjeçare ka dërguar SMS-ne e parë (Short Messaging Service) nga kompjuteri i tij në telefonin e një shoku.

Në mesazhin e Neil Papworthit thuhej “Gëzuar Krishtlindjet”. Nderkohe sot sipas perllogaritjeve një person mesatarisht dërgon 50 SMS në javë.

Nga dërgimi i triliona e SMS-ve të dërguara nëpër botë, sot gjenerohen të ardhura vjetore prej 112 miliardë dollarësh.

Gjysma e parë e vitit 2012 megjithatë ka shënuar një rënie të numrit të SMS-ve të dërguar, pasi që gjithnjë e më shumë njerëzit, po iu kthehen mediave sociale, si Facebook e Twitter për të komunikuar me njëri-tjetrin.
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Sot, mbushen 20 vjet nga dërgimi i SMS-së së parë  Empty Mbushen plot 20 vjet nga mesazhi(sms) i parë

Tue 4 Dec 2012 - 0:44
Sot, mbushen 20 vjet nga dërgimi i SMS-së së parë  8187C2D6A6D1AD1FA396B45F054A03AA-300x187Ishte 3 dhjetor 1992 kur në një qytet të vogël Anglez, Newbury, programuesi i kompanisë Sema , Neil Papgouorth dërgoi mesazhin e parë të shkruar, nga një kompjuter në një paisje telefonike celulare(sms).
Mesazhi thoshte “Gëzuar krishtlindjet” dhe iu dërgua mikut të tij të ngushtë Richard Jarvis, nepunës i një kompanie celulare.

Asnjëri prej të dyve nuk e kishte imagjinuar, evolucionin që do të kishte mesazhi i shkruar në 20 vitet e ardhshme.
Sot llogaritet se njërëz të moshës 18 deri në 25 vjeç shkëmbejnë më shumë se 130 mesazhe të shkruar në javë.Gati 3,7 miliardë njerëz, që përbën 78% të posedusve të telefonave celularë, komunikojnë çdo ditë nëpërmjet mesazheve të shkruara.
Short Message Service, siç quhet në anglisht, është ndoshta mënyra më e lirë, më e shpejtë dhe më efikase e komunikimit.Vetëm rastësi nuk është lajmi se në shkallë botërore çdo vit shkëmbehen rreth 8000 miliardë sms/alb-observer.com/
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

Sot, mbushen 20 vjet nga dërgimi i SMS-së së parë  Empty Re: Sot, mbushen 20 vjet nga dërgimi i SMS-së së parë

Tue 4 Dec 2012 - 8:41
"Mbushen plot 20 vjet nga mesazhi(sms) i parë"
me
"Sot, mbushen 20 vjet nga dërgimi i SMS-së së parë "

temat u bashkun
Sponsored content

Sot, mbushen 20 vjet nga dërgimi i SMS-së së parë  Empty Re: Sot, mbushen 20 vjet nga dërgimi i SMS-së së parë

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi