Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default DASH Ne Shqiperi respektohet feja

prej Fri 19 Nov 2010 - 22:00
Ne Shqiperi respektohet liria fetare nuk jane shenuar abuzime diskriminimi shoqeror mbi baze identifikimi besimi apo ushtrimi fetar.

Departamenti Amerikan i Shtetit permes raportit Liria Fetare per vitin 2010 ku flet per garantimin e ushtrimit te lire te fese ne Shqiperi nenvizoi gjithashtu se shume pak perparim eshte shenuar per rikthimin e pronave fetare.

Qeveria shkruhet ne raport vazhdoi te trajtonte pretendimet e secilit prej kater grupeve tradicionale fetare ne Shqiperi lidhur me komponsimet e pronave te marra gjate epokes komuniste. Megjithate shume prej tyre mbeten te pazgjidhura.

Ne raport permenden marreveshjet e nenshkruara ne vitin 2008 mes qeverise dhe kater bashkesive tradicionale fetare dhe angazhimi i Agjensise Kombetare per Kthimin dhe Kompensimin e Pronave por serish sic thuhet ne raport ecuria ka qene e ngadalte.

Kisha Ortodokse vazhdoi ndertimin e nje katedraleje te re ne Tirane nje prej me te medhave ne Ballkan mbi token qe e mori si kompensim per pronen e marre nga regjimi komunist por citoi mungese veprimi per pretendime te tjera ne te gjithe vendin. Ajo kishte kerkesa ne pritje shkruhet ne raport per kisha te reja ne Gjirokaster dhe Vlore.

Si Kisha Ortodokse dhe Kisha Katolike perfshine pretendimet e tyre per kompensim ikonash fetare dhe doreshkrime te vyera marre nga qeveria komuniste te cilat mbeten ne arkivat kombetare.

Zyrtare te ambasades amerikane thuhet ne raport vazhduan te nxisin qeverine te trajtoje pretendimet per pronat fetare dhe tu ktheje ndertesen token dhe prona te tjera grupeve fetare qe i kane humbur gjate regjimit komunist.

Gjate periudhes se raportimit nuk pati ndryshim ne statusin e respektimit te lirise fetare nga qeveria shqiptare. Nuk ka ligj qe ndalon mbajtjen e veshjeve apo simboleve fetare. Por drejtoret e shkollave kane te drejte te percaktojne standarte per veshje te pershtatshme cka perfshin me raste dhe kufizime ndaj ekspozimit publik te simboleve fetare thuhet nder te tjera ne raportin e DASH.

Raporti ka pak ndryshime nga ai i para nje viti ku jane permendur thuajse te njejtat ceshtje./TCH


 DASH Ne Shqiperi respektohet feja  Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Vigani
Vigani
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 104
<b>Postime</b> Postime : 3582
<b>Hobi</b> Hobi : Muzika
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com

default Re: DASH Ne Shqiperi respektohet feja

prej Fri 19 Nov 2010 - 22:08
Mendoja se Feja ende nuk ka arrit perqindjen e rrespektit te fes se eprgjithshme,duke u bazuar ne ate se shqipetaret gjithnje jane te thirru ne moton "feja e shqipetarit eshte shqiptaria".Andaj shpresojm qe kjo te behet realitet i vertet.Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi