Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default 21.12.12, e sigurt eshte qe do ndodhe nje fenomen i Mayave…

prej Thu 20 Dec 2012 - 17:42
Do të ndodhë një fenomen i rëndësishëm, që eshte studiuar nga fisi i vjetër i profecive

21.12.12, të paktën sipas astronomëve, nuk ka domethënien aq shumë për “fund të botës”, sesa përsa i takon ditës që do të ketë më pak orë dritë. Pra, e premtja shihet si dita më pak e shndërritshme e të gjithë vitit, pasi përkon me të ashtuquajturin Solistic të Dimri”. Bëhet fjalë për ditën që për fiset Maya, bashkë me Solisticin e Verës më 20 ose 21 qershor, kishte një vlerë të rëndësishme, pasi gjithçka “rregullohej” nga Dielli, që për Mayat ishte rregullatori suprem i aktivitetit njerëzor, në bazën e një kalendari në të cilin ndikojnë besimet fetare dhe vëzhgimet astronomike, që për atë epokë ishin të sakta.
Pra, janë gjithmonë në mes Mayat, por vetëm për studimet e tyre të rëndësishme të asaj epoke, mbi fazat e Diellit. Nuk duket se ka vend për panik përsa i takon një Apokalipsi, por thjesht do të ndodhë një fenomen i rëndësishëm, sipas të cilit në orbitën e saj, Toka arrin pikën më të largët nga Dielli, gjë që përsëritet çdo vit. Si rrjedhojë Solistici i Dimrit është dita me më pak orë dritë në Tokë e gjithashtu pikërisht këtu nis edhe dimri astronomik (MondoIn


21.12.12, e sigurt eshte qe do ndodhe nje fenomen i Mayave… Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi