Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Përgëzime nga ana e Schauble për qeverinë Samaras Empty Përgëzime nga ana e Schauble për qeverinë Samaras

Sat 22 Dec 2012 - 1:28
Përgëzime nga ana e Schauble për qeverinë Samaras B50473185CB919235E1C8DB8A531FBB6-300x187Progres i rëndësishëm në eurozonë, thotë Ministri gjerman i finanacave.
Duke vlerësuar qeverinë Samara, dhe duke përmendur rezultatet pozitive nga promovimi i politikave të konsolidimit fiskal dhe në Irlandë e Portugali, ministri Gjerman i finanacave, Volfgang Schauble ka deklaruar se eurozona ka bërë përparim të rëndësishëm gjatë këtij viti.


Ai propozon si një pasues të Jean-Claude Juncker, në detyrën e kreut të Eurogrupit, ministrin Holandez të Finanacave, Geroun Ntaiselmploum, i cili është konsideruar si një prej kritikëve më të ashpër të Athinës.
Në konferencën për shtyp, dhënë për Agjensinë Gjermane të lajmeve, z.Schauble bëri një përmëndje të veçantë për Greqinë, duke thënë se “është duke punuar me ndërgjegje që me zgjedhjen e qeverisë Samaras në qershor, duke zbatuar për herë të parë seriozisht reformat, dhe duke zvogëluar defiçitin dhe koston e punës”.
Për Irlandën dhe Portugalinë theksoi se me politikën që po zbatojnë “kanë qasje ghithnjë e më shumë në tregjet e kredive”
Përsa i përket pasuesit të kreut të Eurogrupit, Jean-Claude Juncker, z.Schauble ka theksuar “ka shumë argumente në favor të një ministri Financash të një shteti të vogël, i cili mund të kontribuojë në konvergjencat për pikëpamjet e ndryshme”, duke shtuar se në këtë koncept “kolegu Hollandez është më i përshtatshmi” për këtë detyrë.
Për më tepër, Geroun Ntaiselmploum “ka vlerësimin e të gjithëve dhe është shumë i aftë”, citon duke përfundon ministri Gjerman./alb-observer.com/
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi