Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
avatar
Legjenda
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 40
<b>Postime</b> Postime : 5560
<b>Hobi</b> Hobi : FUTBOLL
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne vendi e dashur quhet tetova
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/02/2012

Prishtina "paralajmëron" Beogradin  Empty Prishtina "paralajmëron" Beogradin

Fri 28 Dec 2012 - 23:32
Madhësia e germave: Prishtina "paralajmëron" Beogradin  Font_decrease Prishtina "paralajmëron" Beogradin  Font_enlarge

Prishtina "paralajmëron" Beogradin  Thaci_TCH_941909790Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, u ka dale ne mbrojtje shqiptarëve të Luginës së Preshevës, gjatë së enjtes.
Nga mbledhja e Këshillit Drejtues të Partisë Demokratike të Kosovës, ai ka thënë se ia ka dërguar mesazhin kryeministrit serb Daçiç, se në çdo rrethanë që cenon të drejtat e shqiptarëve në Preshevë do të ketë punë me të gjithë shqiptarët kudo që jetojnë në rajon.

“Shteti i Kosovës do të vazhdojë të jetë fuqishëm gardian i të drejtave të shqiptarëve që kanë jetuar nën ish-Jugosllavi. Këtë mesazh ia kam dërguar edhe kryeministrit Daçiç, se në çdo rrethanë që cenon të drejtat e shqiptarëve në Preshevë do të ketë punë me të gjithë shqiptarët kudo që jetojnë në rajon. Sepse shqiptarët në Preshevë duhet t’i gëzojnë të drejtat më afirmative, të kenë universitetin e tyre, të kenë hapësirën e tyre ekonomike, të drejtat më të acancuara kombëtare dhe natyrisht të kenë lëvizjen e lirë me kufij të hapur me Kosovën”, deklaroi kryeministri Thaçi.
Për më tepër, kryeministri Thaçi tha se Kosova do ta mirëpret vullnetin e shqiptarëve edhe në Maqedoni e Luginë të Preshevës për të ardhmen e tyre, se si mendojnë për të jetuar së bashku në hapësirën euroatlantike në rajon.
Këtë deklaratë, kryeministri e bëri gjatë mbledhjes së Këshillit Drejtues të Partisë Demokratike të Kosovës, ku u vendos që më 26 janar të vitit 2013 të mbahet kongresi i partisë, ku do të zgjidhet kryetari dhe strukturat tjera drejtuese të kësaj partie.

“PDK do të vazhdojë të punojë për Kosovën, që të ndihet atdhe i të gjithë qytetarëve”, tha Thaçi.
PDK që nga nëntori ka filluar procesin e brendshëm zgjedhor nëpër degë dhe sipas koordinatorit të zgjedhjeve në PDK, Basri Musmurati, rreth 55 mijë persona kanë marrë pjesë deri më tani në këtë proces.
shaban cakoli
shaban cakoli
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 11174
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Dardane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/11/2012

Prishtina "paralajmëron" Beogradin  Empty Re: Prishtina "paralajmëron" Beogradin

Sat 29 Dec 2012 - 0:24
uroj
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi